860 میلیارد تومان فرار مالیاتی دلال پتروشیمی

860 میلیارد تومان فرار مالیاتی دلال پتروشیمی

سازمان امور مالیاتی از شناسایی فرار مالیاتی 860 میلیارد تومانی از یک دلال پتروشیمی در استان فارس خبر داد.

به گزارش ایندکس ایران، همزمان با هوشمندسازی و بهبود نظام مالیاتی در دولت سیزدهم موارد قابل توجهی از فرارهای مالیاتی کشف شد. از اجاره کارت بانکی گرفته تا فعالیت تجاری با حساب همسر، افراد خانواده یا منشی، تنها بخشی از اقدامات قانون گریزان برای پرداخت نکردن مالیات حقه خود بوده است.

ارقام عجیب و غریب از فرارهای مالیاتی طی دو سال و نیم

از طرف دیگر فرارهای مالیاتی با ارقام عجیب و غریب طی حدود دو و نیم سال اخیر کشف شده است. شناسایی 100 پرونده با فرار مالیاتی 3000 میلیارد تومانی در خراسان رضوی، فرار مالیاتی 500 میلیارد تومانی یک تولیدکننده معروف فرآورده های گوشتی در استان البرز، فرار مالیاتی 1000 میلیارد تومانی یک برند معروف لوازم خانگی در خوزستان و فرار مالیاتی 428 میلیارد تومانی از یک آهن فروشی و 700 میلیارد تومان فرار مالیاتی برای یک طلافروشی در استان مرکزی، تنها بخشی از تخلفاتی بود که شاید برای سال ها مخفی مانده بود.

به تازگی نیز سازمان امور مالیاتی از شناسایی فرار مالیاتی 860 میلیارد تومانی از یک دلال پتروشیمی در استان فارس خبر داده است.

آن طور که شاهین مستوفی ـ سرپرست مرکز بازرسی سازمان امور مالیاتی اعلام کرده در راستای رسیدگی به اسناد و مدارک به دست آمده از اجرای بازرسی مالیاتی موضوع ماده (181) قانون مالیات های مستقیم یک شرکت فعال در زمینه تولید فوم ساختمانی، فردی به عنوان دلال مواد اولیه پتروشیمی شناسایی شده که با توجه به اجرای بازرسی های صورت گرفته از محل فعالیت شخص نامبرده، مشخص شد در بازه زمانی سال های 1397 لغایت 1401 بالغ بر 860 میلیارد تومان فروش مواد اولیه پتروشیمی خارج از شبکه رسمی کشور داشته است.

شخص مذکور صرفا مبلغ 100 میلیارد تومان فروش در اظهارنامه مالیاتی سال 1401 ابراز کرده که در همین راستا اقدامات قانونی مبنی بر تنظیم گزارش مالیاتی و مطالبه مالیات و جرایم متعلقه در منابع مالیات بر درآمد و مالیات بر ارزش افزوده از مودی در موعد مقرر قانونی، در حال انجام است.

سامانه مودیان و برخورد با دانه درشت ها

دولت سیزدهم با ایجاد سامانه مودیان تصمیم گرفت به تخلفات دانه درشت ها در عدم پرداخت مالیات پایان دهد. بر اساس قانون، همه مشاغل باید به سامانه مودیان و قانون پایانه های فروشگاهی متصل شوند و از طریق این سامانه هرگونه خرید و فروش را ثبت کنند که منجر به شفافیت در همه بازارها می شود. اصنافی که به این سامانه متصل شوند باید برای هر خرید و فروشی صورتحساب الکترونیکی صادر کنند.

پاداش به سوت زن های مالیاتی

با ابلاغ دستورالعمل سوت زنی، شهروندان می توانند فساد و فرار مالیاتی را به سازمان امور مالیاتی گزارش دهند و در صورتی که اطلاعات هویتی خود را در اختیار سازمان قرار داده و گزارش آنها نیز موثق باشد، پاداشی از محل درآمدی که سازمان مالیاتی از این موضوع کسب می کند، دریافت خواهند کرد.

در سال جاری دولت و مجلس، دو هدف عمده را در تبصره بند «ج» تبصره 6 قانون  بودجه سال 1403 دنبال می کنند که یکی ایجاد عدالت مالیاتی و دیگری حمایت از رقابت اقتصادی است

بنا به گفته رییس کل سازمان امور مالیاتی، تمرکز دولت مالیات گرفتن از دانه درشت هاست. دانه درشت ها همان ها هستند که از گردش مالی بسیار بالایی برخوردارند، یعنی دهک های بالا و صدک های بالای درآمدی.  از آن طرف قاطبه مردم که شاید درآمدهای خیلی بالایی نداشته باشند، نباید در تیررس نظام مالیاتی باشد و نظام مالیاتی بر گرده آنها سنگینی کند.

محمدهادی سبحانیان با طرح این پرسش که آیا در کشوری سرشار از منابع نفتی ایران هم مردم باید مالیات بپردازند، گفت: اگر کشور را به خانواده مثال کنیم، اعضای خانواده می تواند کار کند و از محل کار  درآمدی کسب کند برای خرج امورات جاری، آموزش، سلامت و تفریح؛ یا می توانند اگر ثروتی بهشان رسیده را خرج امورات جاری کنند. اما آیا عقل سلیم حکم می کند برای مخارج جاری زندگی، ثروتمان را بفروشیم و هزینه کنیم یا از محل درآمد جاری، بخواهیم هزینه جاری را پرداخت کنیم؟

وی ادامه داد: عقل سلیم حکم می کند که به اندازه درآمدمان هزینه هایمان را پوشش دهیم و فرش زیر پای خود را برای خورد و خوراک نفروشیم. چون اولا آن ثروت تمام می شود، در حالی که هزینه های زندگی چه بسا رو به افزایش باشد. بنابراین نباید از ثروت خودمان برای مخارج جاری استفاده کنیم، بلکه این ثروت باید صرف افزایش دارایی یا ارث برای فرزندانمان شود.

پایان خبر ایندکس ایران

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "860 میلیارد تومان فرار مالیاتی دلال پتروشیمی" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "860 میلیارد تومان فرار مالیاتی دلال پتروشیمی"، کلیک کنید.