چگونه افسردگی را از خود دور کنیم؟

چگونه افسردگی را از خود دور کنیم؟

آفتاب نیوز :

افسردگی زمانی رخ می دهد که انتقال دهنده های عصبی در مغز مختل شوند این مورد باعث از بین رفتن فعالیت مغزی خاصی می شود که خلق و خوی فرد را تنظیم می کند. اگرچه ترکیب مشاوره و دارو می تواند به درمان افسردگی کمک کند، اما ورزش، داشتن خواب کافی با کیفیت و اجتناب از مصرف الکل راه هایی برای بهبود وضعیت فرد به همان اندازه مفید محسوب می شوند.

به گفته دانشکده پزشکی هاروارد، آنچه می خورید و می نوشید نیز می تواند بر افسردگی تاثیر بگذارد. رژیم های غذایی سالم مانند رژیم غذایی مدیترانه ای که بر میوه ها، سبزیجات و غلات کامل تمرکز دارد و شیرینی ها، غذا های تصفیه شده و فرآوری شده و گوشت قرمز را محدود می کند، اغلب با علایم افسردگی کمتر همراه است.

ما می دانیم که چای می تواند با التهاب مبارزه کند و به محافظت در برابر بیماری های قلبی و برخی از انواع سرطان کمک کند. فلاونویید های موجود در چای سبز همچنین می توانند کلسترول و فشار خون را کاهش دهند.

ماچا که پودر چایی است و از برگ های چای سبز آسیاب شده تهیه می شود، می تواند آنتی اکسیدانی معادل 10 فنجان چای سبز دم کرده داشته باشد، اما آیا این چای غنی از آنتی اکسیدان می تواند سلامت روان شما را بهبود بخشد؟

نتایج تحقیق سال 2023 که در نشریه مواد مغذی منتشر شده است خبر از پتانسیل خاص آن می دهد.

این مطالعه اثرات چای ماچا را روی دو نوع موش بررسی کرد، یکی برای کنترل استرس و دیگری موش هایی که بیشتر مستعد استرس هستند. محققان هر دو موش را برای ایجاد حالت افسردگی در معرض انزوا قرار دادند. وقتی موش های مستعد استرس، چای ماچا می نوشیدند، سطح افسردگی آن ها کاهش می یافت.

برای یافتن اطلاعات بیشتر، محققان فعالیت مغز آن ها را بررسی کردند و دریافتند که قشر جلوی مغز و هسته اکومبنس موش های مستعد استرس، هنگام نوشیدن چای ماچا فعال می شوند. این بخش های مغز سطوح دوپامین، خلق و خوی و احساسات را کنترل می کنند و افرادی که افسرده هستند تمایل به فعالیت کمتری در این مناطق نشان دادند.

با این حال، محققان این اثر مشابه را روی موش های مقاوم در برابر استرس پیدا نکردند. به عبارت دیگر، مشخص شد که چای ماچا با توجه به حساسیت موش ها به استرس، اثرات متفاوتی دارد.

محققانی که در این مطالعه شرکت داشتند در این مورد اظهار کردند که موش ها و انسان ها از نظر فیزیولوژیکی متفاوت هستند و ممکن است به چای ماچا پاسخ یکسانی نشان ندهند. همچنین یک سوال در مورد دوز مناسبی که برای درمان افسردگی لازم است وجود دارد، زیرا شواهد بالینی کمی در مورد تاثیر آن بر انسان وجود دارد. علاوه بر این افسردگی علل دیگری به جز انتقال دهنده های عصبی مختل شده نیز دارد که مشکلات هورمونی، سیستم گوارشی، ژنتیک و پاسخ های استرس است.

چای سبز دارای مواد مختلفی است که می تواند برای سلامت روان شما مفید باشد. اولین مورد اپی گالوکاتچین گالات است که به نام EGCG نیز شناخته می شود. طبق مطالعه منتشر شده در سال 2012، این پلی فنول از چای سبز دارای خواص قوی برای مبارزه با سرطان است.

کافیین موجود در چای سبز می تواند هوشیاری را افزایش دهد، در حالی که ال-تیانین (L-theanine) می تواند خلق و خوی شما را با تحریک گابا (آمینو بوتیریک اسید)، دوپامین و سروتونین بهبود بخشد. بر اساس مطالعه 2021 منتشر شده در نشریه مولکول ها، تیانین و آرژنین می توانند پیری ناشی از استرس را در مغز کاهش دهند.

در مطالعه سال 2022 منتشر شده در نشریه مواد مغذی، یک تحقیق دو قسمتی روی چای سبز انجام داده شد که بخش اول شامل موش و بخش دوم شامل انسان بود. این مطالعه بیشتر بر روی نسبت کافیین و اپی گالوکاتچین گالات به تیانین و آرژنین (که نسبت CE/TA نامیده می شود) متمرکز شد و دریافت که سطوح بالاتر دو ماده اول می تواند در کاهش استرس و التهاب مغز مفیدتر باشد.

افراد مورد مطالعه سه بار در روز 1.5 گرم چای سبز ماچا می نوشیدند در حالی که از قهوه و سایر انواع چای پرهیز می کردند. تنها پس از دو هفته، گروهی که نسبت CE/TA بالاتری نوشیدند، سطوح اضطراب را در خود کاهش دادند. هر دو گروهی که ماچا مصرف کردند، شاهد بهبودی در تمایلات افسردگی خود بودند. با این حال، افراد درگیر در این مطالعه، بزرگسالان سالم بودند، نه افرادی که افسردگی یا اضطراب در آن ها تشخیص داده شود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "چگونه افسردگی را از خود دور کنیم؟" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "چگونه افسردگی را از خود دور کنیم؟"، کلیک کنید.