پیمایش چهارگانه 262 هزار کیلومتر از سطح کشور در برنامه هفتم توسعه به روش ژیوفیزیک هوابرد

پیمایش چهارگانه 262 هزار کیلومتر از سطح کشور در برنامه هفتم توسعه به روش ژیوفیزیک هوابرد

به گزارش گروه اقتصاد خبرگزاری علم و فناوری ایندکس ایران از سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، رضا جدیدی اظهار داشت: پیشرفت 40 درصدی برنامه تحول زمین شناسی و اکتشاف ذخایر معدنی کشور تا پایان سال جاری، اجرای 400 پروژه حوزه های زمین شناسی و اجرای طرح تحول در بلوک «قم، مرکزی و اصفهان» و استان «یزد»، از جمله برنامه های این سازمان در سال جاری است.

وی گفت: برنامه ما برای توسعه اکتشاف در سال گذشته نزدیک به 2 هزار میلیارد تومان بوده که از این میزان حدود 600 میلیارد تومان به ما اختصاص داده شد که این عدد بسیار ناچیز است.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی، فناوری و بودجه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور گفت: 262 هزار و 500 کیلومتر مربع از سطح کشور طی برنامه پنج ساله هفتم توسعه، مورد پیمایش های چهارگانه زمین شناسی، اکتشافات ژیوشیمیایی، زمین شناسی اقتصادی و اکتشافات به روش ژیوفیزیک هوابرد قرار می گیرد که مجموع پیمایش ها را به بیش از یک میلیون کیلومتر مربع خواهد رساند.

جدیدی بیان داشت: با توجه به نامگذاری سال 1403 از سوی رهبر معظم انقلاب به «جهش تولید با مشارکت مردم»، ریوس برنامه های ما در سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور که رویکرد تحولی و جهشی دارد، مشتمل بر برنامه های تحول زمین شناسی و اکتشاف ذخایر معدنی است که هدف کلی آن تسریع در روند تولید اطلاعات پایه زمین شناسی- اکتشافی و شناسایی ذخایر معدنی جدید در کشور است.

وی، این رویکرد را منجر به افزایش تولید و رونق بخش معدن کشور دانست و ادامه داد: اکتشاف حلقه آغازین فعالیت های بخش معدن است و طرح تحول زمین شناسی از آغاز دولت سیزدهم و در سال 1400 در حال اجراست.

تولید اطلاعات پایه در محیط های ساحلی و دریایی

این مقام مسیول افزود: علاوه بر اجرای عملیات چهارگانه زمین شناسی و اکتشافی، برنامه دیگری در حوزه زمین شناسی دریایی در دستور کار داریم که رویکرد اصلی آن شامل مواردی، چون توسعه زیرساخت های ساحلی و دریایی، تولید اطلاعات پایه و توسعه اقتصاد دریامحور است و طی آن قرار است نسبت به تولید اطلاعات پایه در محیط های ساحلی و دریایی اقدام شود.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی، فناوری و بودجه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور با تاکید بر اینکه این برنامه از سال گذشته آغاز شده و در حال تکمیل آن هستیم، خاطرنشان کرد: در حوزه زمین شناسی دریایی، تولید اطلاعات رسوب شناسی، ژیوشیمیایی و آلاینده های زیست محیطی و ژیومورفولوژی را در دستور کار داریم که منجر به تحولی بسزا در حوزه توسعه دریا محور کشور خواهد شد.

وی اظهار داشت: در کنار اینها رویکرد جدید شناسایی و پیجویی منابع معدنی در محیط های ساحلی و دریایی را مورد توجه قرار داده ایم.

جدیدی اضافه کرد: برنامه تحول زمین شناسی و اکتشاف ذخایر معدنی کشور در دو سال و نیم گذشته دارای پیشرفت 25 درصدی بوده است، به این معنا که به یک چهارم از اهداف خود در این طرح رسیده ایم و این میزان پیشرفت، عدد خوبی است و پیش بینی می شود روند جهش و بهره وری و افزایش تولید را با انتظار پیشرفت 40 درصدی این طرح تا پایان سال جاری داشته باشیم.

برنامه های جدید سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور در 1403

مدیرکل دفتر برنامه ریزی، فناوری و بودجه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور از اجرای برنامه های جدید در این سازمان خبر داد و گفت: تقریبا 400 پروژه در حال اجرا و جدید داریم که امیدواریم با پشتیبانی هدفمند و تخصیص مناسب منابع مالی و انسانی به اهداف خود نایل شویم.

وی، تکمیل طرح تحول زمین شناسی و اکتشاف ذخایر معدنی در آذربایجان غربی، بلوک «قم، مرکزی و اصفهان» و استان «یزد» را از دیگر برنامه های این سازمان دانست و یادآور شد: علاوه بر آن مراسم اختتامیه طرح تحول زمین شناسی و اکتشاف ذخایرمعدنی را در استان کردستان داریم که طی آن قرار است کلیه اطلاعات آن ارایه شود.

این مسیول با بیان این که مراسم اختتامیه طرح تحول زمین شناسی و اکتشاف ذخایرمعدنی استان کردستان تا پایان اردیبهشت سال جاری برگزار خواهد شد، افزود: پروژه استان کردستان از خرداد ماه 1401 آغاز شد و در بهمن ماه سال 1402 به پایان رسیده است.

جدیدی با اشاره به دستاورد های اجرای طرح تحول استان کردستان گفت: یکی از دستاورد های ما در این پروژه شناسایی و کشف ذخایر قابل توجه مواد معدنی فلزی مانند طلا، آهن و مس بوده که این ذخایر برای اولین بار در کشور شناسایی شدند و این دستاورد ما را در اجرای طرح تحول امیدوار کرده است.

خراسان رضوی و اصفهان، هدف دیگر طرح تحول زمین شناسی

وی از دیگر برنامه های مصوب این سازمان در سال 1403 را تهیه اطلاعات پایه در بلوک جدید استان خراسان رضوی در منطقه «بردسکن- سبزوار- کاشمر» عنوان کرد و افزود: در سال جدید بلوک «نایین» نیز مورد پیمایش قرار خواهد گرفت.

جدیدی اضافه کرد: با توجه به حجم عملیاتی که در سال 1403 آغاز کردیم، انتظار داریم پیشرفت طرح تحول بالغ بر 40 درصد (افزایش 15 درصدی پیشرفت) شود، ولی رسیدن به این میزان پیشرفت نیازمند پشتیبانی هدفمند در حوزه منابع مالی و انسانی است و نظام برنامه ریزی کشور و افزایش همراهی مسوولان از این طرح ملی است.

جدیدی تاکید کرد: تولید اطلاعات نیاز کشور برای توسعه است، ضمن آنکه این اطلاعات برای حوزه های معدنکاری، عمران، مدیریت بحران، زیر ساخت و منشایابی و پایش مخاطرات طبیعی زمین شناختی بسیار حیاتی است.

وی اضافه کرد: در دولت های قبلی روند تولید اطلاعات پایه آن طور که باید و شاید انتظارات کشور را برآورده نکرده است و یا تولید آنها با کندی رخ داده و ما سعی کردیم با اجرای طرح تحول، این نیاز را در زمان مناسب پاسخ دهیم.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی، فناوری و بودجه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور اضافه کرد: یکی از برنامه های موثری که سال جاری سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور با همکاری مولفه های دولتی بخش معدنی وزارت صمت شامل ایمیدرو و معاونت معادن و فرآوری مواد در دستور کار دارد، ایجاد پایگاه جامع داده های علوم زمین کشور است.

وی با بیان اینکه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور نزدیک به دو دهه است که پایگاه ملی داده های علوم زمین را راه اندازی کرده، گفت: با توجه به تکلیف این سازمان در بند 2 ماده 48 برنامه هفتم پیشرفت در خصوص تجمیع و انتشار داده های اکتشاف و زمین شناسی کشور، برنامه ای را مبنی بر ایجاد پایگاه جامع علوم داده های زمین به تایید وزیر صمت رساندیم.

جدیدی اظهار کرد: این پایگاه در وزارت صمت ماهیت هیات امنایی دارد و هدف آن تجمیع اطلاعات زمین شناسی و اکتشافی کشور و انتشار آن برای متخصصان و سرمایه گذاران در این حوزه است و بر اساس آن هر اطلاعاتی که ما تولید می کنیم از جمله اطلاعاتی که در طرح تحول زمین شناسی و اکتشاف ذخایرمعدنی کشور، در این پایگاه جامع بارگذاری خواهد شد.

وی تاکید کرد: تا پایان سال جاری این پایگاه به طور کامل مورد بهره برداری قرار می گیرد و سعی خواهد شد در این زمینه اطلاع رسانی جامعی انجام دهیم.

جدیدی تاکید کرد: تزریق منابع مالی پیش شرط افزایش روند پیشرفت تولید اطلاعات پایه زمین شناسی و اجرای برنامه های اکتشاف حاکمیتی کشور است.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی، فناوری و بودجه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور در خصوص اعتبارات این سازمان برای تولید اطلاعات پایه زمین شناسی و اکتشافات معدنی افزود: اجرای طرح تحول زمین شناسی به منابع حقوق دولتی معادن وابسته است؛ با توجه به برنامه ای که هر ساله در کمیته مشترک راهبری توافقنامه سه جانبه بخش معدن اعلام می کنیم، در دو سال گذشته منابع متوسطی در اختیار ما قرار گرفت و تقریبا بین 30 تا 50 درصد منابع به ما تخصیص داده شد.

وی ادامه داد: کل اعتباراتی که برای طرح تحول و ژیوفیزیک هوایی در سال مالی 1402 دریافت شده حدود 600 میلیارد تومان بوده و در سال مالی 1401 این میزان حدود 320 میلیارد تومان بوده و این اعداد اصلا قابل مقایسه با ظرفیت های کشور در حوزه زمین شناسی و اکتشافات معدنی نیست و سرمایه گذاری دولت در این زمینه ناچیز است.

جدیدی، با بیان اینکه ظرفیت های سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور از نظر نیرو های انسانی متخصص و تجهیزات فنی بسیار بیشتر از این میزان اعتبارات است، خاطرنشان کرد: برنامه ما برای توسعه اکتشاف در سال گذشته حدود 2 هزار میلیارد تومان بوده که از این میزان حدود 600 میلیارد تومان به ما اختصاص داده شد که این عدد بسیار ناچیز است.

وی ابراز امیدواری کرد که در سال جاری با برنامه های اجرایی در حوزه زمین شناسی و اکتشاف، از محل حقوق دولتی معادن، اعتبارات خوبی به این سازمان اختصاص داده شود تا بتوانیم رونق اکتشاف معدنی را در کشور شاهد باشیم.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "پیمایش چهارگانه 262 هزار کیلومتر از سطح کشور در برنامه هفتم توسعه به روش ژیوفیزیک هوابرد" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "پیمایش چهارگانه 262 هزار کیلومتر از سطح کشور در برنامه هفتم توسعه به روش ژیوفیزیک هوابرد"، کلیک کنید.