پیش نویس اصلاح قانون مدیریت پسماندها تهیه شد – خبرگزاری ایندکس ایران | اخبار ایران و جهان

پیش نویس اصلاح قانون مدیریت پسماندها تهیه شد - خبرگزاری ایندکس ایران | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری ایندکس ایران، ایرج حشمتی معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست به مناسبت هفته زمین اظهار کرد: با توجه به نامگذاری روز زمین پاک در سال 1403 با شعار «مشارکت مردم، ایران در برابر پلاستیک، نجات زمین» به استقبال این روز رفتیم و به منظور اشاعه فرهنگ محیط زیستی برنامه هایی در قالب هفته زمین پاک مدنظر قرار دادیم.

وی در ادامه گفت: سعی داریم با مکاتبه و فراخوان کلیه دستگاه های دولتی به منظور گرامیداشت و اجرای برنامه های مختلف در این روز، شرکت در برنامه های تلویزیونی، ساخت تیزر و همراهی با خبرنگاران در قالب بازدیدهای یک روزه در آگاهی بخشی به کلیه آحاد جامعه و دستگاه های ستادی و استانی به منظور حفظ محیط زیست قدم تاثیرگذاری برداریم.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: مطابق آمارهای جهانی استفاده از پلاستیک ها از 1.5 میلیون تن در سال 1950 به 232 میلیون تن در سال 2010 رسیده است و با برآورد 4 درصدی افزایش میزان سالیانه آن ها، قطعاً نگرانی برای محیط زیست وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه میکروپلاستیک ها به دلیل وجود مواد شیمیایی مضر و قابلیت جذب، انتشار آلاینده های آلی پایدار به عنوان تهدیدی برای کیفیت آب و اکوسیستم ها تلقی می شوند، ادامه داد: پلاستیک ها با توجه به منبع تولید به دو دسته اولیه و ثانویه تقسیم می شوند و تجمع آن ها در سیستم های آبی بسیار آسیب زاست.

حشمتی اضافه کرد: انواع مختلف بیوپلاستیک ها که شامل پلاستیک های سلولزی، پلی استرهای آلیفاتیک، پلی لاکتیک اسید و رزین های پلی آمید می شوند نیز جز مخاطرات انسان ساخت برای زمین هستند.

وی یادآور شد: حدود 20 میلیون پسماند عادی (شهری و روستایی) و 45 میلیون تن پسماند کشاورزی در سال در سطح کشور تولید می شود همچنین تولید 11 میلیون تن پسماند صنعتی و ویژه، 400 هزار تن پسماند عفونی سالیانه گزارش شده است. با این مقادیر تولید پسماند در کشور و عدم رعایت ملاحظات دفع اصولی آن ها تصور زمین پاک مقدور نخواهد بود.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: ایجاد و گسترش سامانه جامع محیط زیست برای رصد نقل و انتقال پسماندها و مدیریت صحیح آن ها از اصلی ترین سیاست های ما در معاونت است. ابزارهای برخط نظارت بر حسن انجام تکالیف تولیدکنندگان مطمیناً کمک راهبردی به سازمان خواهد کرد همچنین طی دو سال اخیر 29 جلسه کارگروه ملی مدیریت پسماند برگزار و تکالیف دستگاه های اجرایی و میزان پیشرفت پروژه های مدیریت پسماند در آن بررسی و تصمیم گیری شده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست، حشمتی تاکید کرد: رسیدگی به بیش از 10 هزار درخواست در سامانه نقل و انتقال پسماندها نشانگر جدیت سازمان در این بخش است. احصا و پیگیری وظایف دستگاه ها در قانون مدیریت پسماندها، تدوین پیش نویس اصلاح قانون مدیریت پسماندها، درخواست اصلاح مواد 12 و 36 آیین نامه اجرایی قانون مدیریت پسماندها، تدوین و پیگیری انجام آیین نامه کاهش مصرف کیسه های پلاستیکی و سایر موارد در دست اقدام از عملکردهای این حوزه در سال پیش است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "پیش نویس اصلاح قانون مدیریت پسماندها تهیه شد – خبرگزاری ایندکس ایران | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "پیش نویس اصلاح قانون مدیریت پسماندها تهیه شد – خبرگزاری ایندکس ایران | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.