هوش مصنوعی ابزاری کمکی است و جایگزین پزشک نمی شود

هوش مصنوعی ابزاری کمکی است و جایگزین پزشک نمی شود

رییس انجمن رادیولوژی ایران با بیان اینکه هوش مصنوعی یک ابزار کمکی در جهت خدمت به پزشکان در رشته های مختلف به خصوص رادیولوژی است، اظهار کرد: با کمک هوش مصنوعی، دقت و سرعت کار افزایش می یابد اما این تکنولوژی جایگزین پزشک نخواهد شد.

به گزارش ایندکس ایران، دکتر مرتضی صانعی طاهری با بیان اینکه درآستانه برپایی سی و نهمین کنگره انجمن رادیولوژی ایران قرار داریم، اظهار کرد: سی و نهمین کنگره انجمن رادیولوژی ایران از 18 تا 21 اردیبهشت ماه در هتل المپیک تهران برگزار می شود.  هوش مصنوعی توانسته در قسمت های مختلف حوزه سلامت وارد شود اما به دلایل زیاد از جمله پیچیدگی های حوزه پزشکی باعث حذف پزشک نشده است و از اینکه هوش مصنوعی بتواند تمام فعالیت های یک پزشک را انجام دهد فاصله بسیار زیادی داریم.

وی با تاکید بر اینکه در آینده پزشکانی موفق تر خواهند بود که بتوانند با هوش مصنوعی کار کنند و از این تکنولوژی بهره ببرند، تصریح کرد: میزان تاثیرپذیری رشته های مختلف پزشکی از هوش مصنوعی متفاوت است و برخی رشته ها مثل رادیولوژی بسیار تحت تاثیر هوش مصنوعی قرار گرفته اند. به همین منظور یکی از محورهای اساسی کنگره امسال انجمن رادیولوژی ایران، نقش هوش مصنوعی در رشته رادیولوژی است که مورد بحث و بررسی متخصصان این رشته قرار خواهد گرفت. در این کنگره، چالش های مربوط به هوش مصنوعی و نیز مباحث دیگر از جمله تصویربرداری سیستم عضلانی اسکلتی زنان و بارداری سر و گردن و همچنین اخلاق پزشکی در رادیولوژی ارایه خواهد شد.

به گفته صانعی طاهری، از هوش مصنوعی می توان در تسریع و افزایش دقت تصویربرداری، کاهش دوز اشعه دریافتی بیماران، پردازش سریع تر و دقیق تر تصاویر، ارتقاء کیفیت تصویربرداری قلبی عروقی، تشخیص سریع تر سرطان ها تصویربرداری سایر ارگان ها و تصویربرداری جنین می توان بهره گرفت.

وی ادامه داد: از دیگر کاربردهای هوش مصنوعی در رشته رادیولوژی می توان به وقت دهی بیماران، کمک به انتخاب بهترین پروتکل درمانی به منظور تعیین میزان اشعه دریافتی در روند تصویربرداری بازسازی ها، افزایش کیفیت تصاویر اندازه گیری ها مستندسازی، کمک به جمع آوری و استخراج اطلاعات بیماران نام برد.

رییس انجمن رادیولوژی ایران یادآور شد: یکی از نمونه های بارز مطالعات هوش مصنوعی در رادیولوژی در دوران پاندمی کووید بود که پزشکان سراسر دنیا با حجم بالای کار، کار طاقت فرسا و شرایط بحرانی تشخیصی روبرو بودند. انجمن رادیولوژی نیز تجربه مدیریت موفقی برای ارایه خدمات تله رادیولوژی و ارایه خدمت به هم میهنان سراسر کشور داشت.

وی گفت: کنگره رادیولوژی ایران یکی از بزرگترین کنگره های تخصصی پزشکی در کشور به شمار می رود که همه ساله میزبان استادان داخلی و خارجی، رادیولوژیست ها و سایر رشته های تخصصی است. این کنگره با حضور بیش از چهار هزار نفر از رادیولوژیست ها، دستیاران رادیولوژی و رشته های مرتبط برگزار می شود. بیش از 400 سخنران به ارایه جدیدترین دستاوردهای علم تصویربرداری می پردازد.  

پایان خبر ایندکس ایران

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "هوش مصنوعی ابزاری کمکی است و جایگزین پزشک نمی شود" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "هوش مصنوعی ابزاری کمکی است و جایگزین پزشک نمی شود"، کلیک کنید.