هفته سوم فوریه؛ از بحران در آمازون تا بحث های اخلاقی درباره آدم خواری

دنیای مجلات علمی 8؛

هفته سوم فوریه؛ از بحران در آمازون تا بحث های اخلاقی درباره آدم خواری

در این سلسله گزارشات مروری بر مهم ترین مجلات علمی روز جهان خواهیم داشت.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری ایندکس ایران، مجلات علمی عامه فهم برای ارتباط جامعه علمی با مردم عادی بسیار اهمیت دارند. این مجلات می توانند پژوهش ها و دستاوردهای علمی را به زبانی قابل فهم برای مخاطبان عرضه کنند. از آنجایی که این نشریات به سرعت (در فواصل حداکثر ماهانه) به روزرسانی می شوند، جریانات و پارادایم های جدید علمی را در دسترس عموم قرار می دهند. در این سلسله گزارش ها، مروری بر پرونده های جلد مجلات اصلی ترویج علم جهان خواهیم داشت.

***

ساینس

آمازون، مهد تنوع زیستی زمین در بحران

پرونده ویژه این شماره از مجله ساینس که روی جلد آن هم نقش بسته است به ریه های زمین یا همان جنگل های بارانی آمازون اختصاص دارد. جنگل هایی که تمایشایشان حتی در عکس ها هم انسان را به حیرت و شگفتی وا می دارد این روزها حال خوبی ندارند. خشکسالی هم زمان با آغاز موج گرما در این جنگل ها باعث ایجاد تغییرات عجیبی در آمازون شده است. گرما در ماه های شهریور و ایندکس ایران آغاز شد و دمای هوا به حدود 39 درجه سانتی گراد یعنی شش درجه بالاتر از دمای میانگین آمازون رسید. طوفان شن در آمازون از پدیده های عجیبی بود که در این مدت خسارت هایی را به جنگل وارد کرد. محققان با مطالعه اثرات تغییر اقلیم بر رودخانه آمازون می گویند تغییرات کوتاه مدتی مثل خشکسالی کوچکترین اتفاقی است که در قلب بزرگترین جنگل های کره زمین رخ داده است آنها معتقدند در طول دهه ها خشکسالی و کم آبی در فصل های گرم سال و بارندگی شدید در فصل های بارانی سیل های هولناکی در آمازون رخ داده است که همه این ها باعث آسیب جدی به اکوسیستم منطقه و موجودات زنده این ناحیه از سیاره شده است. از آنجا که آمازون بزرگترین تنوع زیستی زمین را در خود جای داده است و بر آب و هوای کل سیاره تاثیر جدی دارد هر تغییری در آن می تواند برای همه موجودات زنده خطرساز باشد. 

هفته سوم فوریه؛ از بحران در آمازون تا بحث های اخلاقی درباره آدم خواری

نیوساینتیست

انسان قبلا آدم خوار بوده است

شواهد باستان شناسی می گوید انسان ها در گذشته با خوردن یکدیگر مشکلی نداشتند، آنها برای زنده ماندن گوشت یکدیگر را کباب می کردند و می خوردند. در بسیاری از مواقع مرده خواری هم مرسوم بوده است اما سوالی که در این مطرح می شود این است که اگر خوردن انسان ها غیر اخلاقی و غیر ممکن است چطور بشر سال های سال این کار را انجام می داده است؟ در یکی از غارهای تنگه چدار در جنوب غربی انگستان باستان شناس ها بقایای شش انسان را پیدا کردند که استخوان هایشان شکسته شده و آثار دندان روی آنها مشهود است. با بررسی آثار دیگری که در اطراف غار به دست آمده است امروزه باستان شناسان شکی ندارند که انسان ها آدمخواری می کردند این در حالی است که در جهان کنونی ما این کار یک تابو است و از دیدگاه اخلاقی برای جامعه متمدن به هیچ وجه پذیرفته شده نیست. در گذشته به دلیل کمبود غذا یا حتی آداب و رسوم خاصی که در مراسم تدفین مردگان اجرا می شده آدم خواری رواج داشته است و محققان باستان شناس با کشف آثار این پدیده بار دیگر تفاوت های اخلاقی جامعه امروزی بشر را با گذشته او مقایسه کرده اند.   

هفته سوم فوریه؛ از بحران در آمازون تا بحث های اخلاقی درباره آدم خواری

استاری ات نایت

سیاهچاله ها چطور متولد می شوند؟

 پرونده ویژه مجله «استاری ات نایت» این بار به تولد سیاهچاله ها یا همان ستاره های چگالی که به پایان عمرشان نزدیک شده اند، پرداخته است. در این پرونده زندگی ستاره های پیر که جرم بسیاری دارند و به همین دلیل مرگشان زودتر از ستاره های کم جرم فرا می رسد مورد بررسی قرار گرفته است. هر ستاره متناسب با جرمی که دارد طول عمرش متفاوت است، ستاره هایی که جرم کمتری دارند فرآیند هیدروژن سوزی و هلیوم سوزی شان بسیار طولانی است و زمانی که سوخت اصلی شان به اتمام می رسد و وارد مراحل کربن سوزی می شوند کم کم تحولات ظاهری و انفجارهای عظیمی را تجربه می کنند. ستاره های سنگین وزن به دلیل تراکم زیاد ماده و فشارهای نیروی گرانش زودتر از بقیه ستاره ها دچار عدم تعادل شده و بر اثر انفجاری ناگهانی به ستاره ای بدون نور تبدیل می شوند. این ستاره که دیگر در طول موج مریی قابل مشاهده نیست به دلیل گرانش سهمگین خود می تواند اجرام مختلفی که در شعاع مشخصی از آن قرار می گیرند را به خود جذب کند. مرکز کهکشان ها معمولا ستاره های مرده ای که تبدیل به سیاهچاله شده اند را در خود جای می دهند و به همین دلیل اخترشناسانی که به دنبال سیاهچاله های پر جرم هستند معمولا در حوالی هسته کهکشان ها به دنبال اثرات آنها می گردند.

هفته سوم فوریه؛ از بحران در آمازون تا بحث های اخلاقی درباره آدم خواری

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "هفته سوم فوریه؛ از بحران در آمازون تا بحث های اخلاقی درباره آدم خواری" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "هفته سوم فوریه؛ از بحران در آمازون تا بحث های اخلاقی درباره آدم خواری"، کلیک کنید.