هزار و 500 قلم محصول فناورانه در نمایشگاه «ایران اکسپو» ارایه شد

هزار و 500 قلم محصول فناورانه در نمایشگاه «ایران اکسپو» ارایه شد

معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری اعلام کرد با رشد 40 درصدی تعداد شرکت های دانش بنیان هزار و 500 قلم محصول فناورانه در نمایشگاه «ایران اکسپو» ارایه شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری ایندکس ایران، سازمان توسعه همکاری های علمی و فناوری بین الملل معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری همزمان با برگزاری نمایشگاه ایران اکسپو 2024 در خانه نوآوری و فناوری ایران توانمندی های صادراتی فناوران نخبه کشورمان را در عرصه های مختلف به نمایش گذاشت که سبب گشودن دریچه بزرگ صادراتی به روی دانش بنیان ها شد.

امیرحسین میرآبادی رییس مرکز تعاملات بین المللی معاونت علنی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری گفت: طی این چند روز شاهد برگزاری مهم ترین و بزرگترین رویداد صادراتی جمهوری اسلامی ایران در نمایشگاه توانمدی های صادراتی (ایران اکسپو) بودیم. هدف اصلی نمایشگاه، معرفی و نمایش آخرین دستاورد ها و محصولات ایرانی برای مجموعه های خارجی است.

به گفته وی، این رویداد بستر و ظرفیت خوبی را برای ارایه توانمندی شرکت ها و صنایع ایرانی به کشور های مختلف دنیا در قالب بازدید هیات های تجاری فراهم کرده و آی هیت نیز به عنوان بستر اصلی شرکت های دانش بنیان در این نمایشگاه نقش موثری را ایفا کرد.
وی نقش شرکت های دانش بنیان و فناور را یکی از بخش های بسیار مهم در حوزه تعاملات بین المللی خواند و افزود: بدون شک دستاورد های درخشان علمی کشورمان و صنعتی سازی این دستاورد ها طی سال های گذشته ظرفیتی بی نظیر را برای رشد صادرات ایران فراهم کرده است. نمایشگاه اکسپو با معرفی این تولیدات و دستاورد ها به بازار جهانی نقش به سزایی در جهش شرکت های دانش بنیان خواهد داشت.

به گفته رییس سازمان توسعه همکاری های علمی و فناورانه بین المللی در ایران اکسپو، شرکت های دانش بنیان ایرانی حضور فعالی داشتند و تعداد شرکت های دانش بنیان به نسبت دوره پیشین، رشد 40 درصدی را تجربه کردند.

میرآبادی ادامه داد: در این نمایشگاه، 700 شرکت دانش بنیان با توانمندی صادراتی، دستاورد های علمی و فناورانه خود را به نمایش گذاشتند.
وی، این رشد را تنها از منظر کمی ندانست و به رشد کیفی محصولات نیز اشاره کرد و افزود: در ششمین نمایشگاه ایران اکسپو کیفیت و تنوع محصولات دانش بنیان ایرانی نیز تقویت چشم گیری داشت؛ در نمایشگاه ایران اکسپوی امسال هزار و 500 محصول فناورانه حوزه های مختلف به نمایش درآمده است.

به گفته وی، این نمایشگاه علاوه بر اینکه ظرفیت و فرصت بی نظیری را به صنعتگران و شرکت های دانش بنیان ایرانی برای معرفی خود به بازار های هدف جهانی و مشتریان بین المللی کالا و خدمات آنها می دهد، بستر بی نظیری برای نمایش فرهنگ و تمدن ایرانی به شرکت کنندگان خارجی و همچنین ایجاد و توسعه دیپلماسی فرهنگی و همچنین علمی بین ایران و دیگر کشور های جهان به شمار می آید.

پر رنگ شدن اقتصاد دانش بنیان در سبد اقتصاد کشور

وی ضمن اشاره به رشد سه برابری صادرات شرکت های دانش بنیان در سال 1402، گفت: سال گذشته میزان صادرات شرکت های دانش بنیان دو میلیارد دلار را رد کرد که نویدبخش اتفاقات بسیار خوبی از جمله نقش آفرینی بیشتر شرکت های دانش بنیان در اقتصاد کلان کشور است.
میرآبادی ادامه داد: هدف ما در سال 1403 ادامه این مسیر با قوت بیشتر است. در همین راستا موضوع حمایت از تنوع بخشی به مقاصد صادراتی شرکت های دانش بنیان، ایجاد بازار های جدید، رفع موانع پیش روی شرکت های دانش بنیان برای توسعه صادرات و توسعه بازار بین الملل از جمله ظرفیت هایی است در دستور اقدام قرار داده ایم.

وی افزود: امید است در پایان سال 1403 شاهد رشد 50 درصدی صادرات دانش بنیان ها به نسبت سال 1402 باشیم.

میرآبادی در بخش پایانی سخنان خود، حضور شرکت های دانش بنیان در تعاملات خارجی را سبب ارتقا جایگاه جمهوری اسلامی ایران در تعاملات بین المللی و شناخته شدن بیشتر کشورمان به عنوان یک کشور پیشرفته فناور دانست و بیان کرد: این موضوع مورد توجه و تاکید بسیار رییس جمهوری اسلامی ایران هم قرار گرفت و در افتتاحیه نمایشگاه اکسپو نیز به این موضوع اشاره داشت.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "هزار و 500 قلم محصول فناورانه در نمایشگاه «ایران اکسپو» ارایه شد" هستید؟ با کلیک بر روی ورزشی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "هزار و 500 قلم محصول فناورانه در نمایشگاه «ایران اکسپو» ارایه شد"، کلیک کنید.