نقش برابر مردم و مسوولان برای ماندگاری سینما در قوچان – خبرگزاری ایندکس ایران | اخبار ایران و جهان

خبرگزاری ایندکس ایران گروه استان ها: حبیبه احسنی: راه اندازی موقت تنها سینمای قوچان با مشارکت آموزش وپرورش و ستاد اکران های مردمی عمار می تواند زمینه مناسبی برای فعالیت دایمی و ایجاد سینمایی استاندارد در این شهرستان باشد اما این بار استقبال مردم از فیلم های اکران شده در کنار لزوم همت مسوولان برای جذب و تخصیص اعتبارات می تواند نقش بسزایی در ماندگاری سینما ایفا کند.

سینما به عنوان یک رسانه جمعی و هنر هفتم نقش مهمی در انتقال فرهنگ های ناب اجتماعی و فرهنگی دارد و می تواند به عنوان بستر مناسب در حوزه تفریح و سرگرمی و پر کردن اوقات فراغت مردم علی الخصوص جوانان نقش بسزایی داشته باشد.

این هنر هفتم نقش انکارناپذیری در ارتقای فرهنگ عمومی دارد به طوری که می تواند در ارتقای سواد و آگاهی فرهنگی و اخلاقی خانواده اثرگذاری ویژه ای داشته و حتی به دلیل استفاده از تکنولوژی پیشرفته صوت و تصویر نسبت به سایر رسانه ها قدرت بیشتری در انتقال پیام به مخاطب دارد.

سینما دانش قوچان به عنوان تنها سینمای این شهر از دهه 60 توسط آموزش وپرورش قوچان راه اندازی شد و فعالیت خود را تا اواسط دهه 70 ادامه داد اما به دلایل مختلف این سینما تعطیل و این تعطیلی تا سال 94 ادامه پیدا کرد.

بخش خصوصی در سال 94 باهدف ایجاد شور و نشاط اجتماعی و اهمیت سرمایه گذاری در حوزه اوقات فراغت بار دیگر این مجموعه فرهنگی را احیا کرد اما سال 98 شیوع ویروس کرونا، سینما دانش قوچان را دوباره به تعطیلی کشاند و موجب شد درهای این سینما تا به امروز بسته بماند.

پخش خبری مبنی بر راه اندازی سینما دانش قوچان پس از سال ها تعطیلی آن هم در فضای مجازی بارقه امیدی در اذهان عمومی ایجاد کرد و لزوم فعالیت سینما به عنوان یکی از مراکز تفریحی فرهنگی، آن هم در شهری همچون قوچان که مراکز بسیار کمی در این زمینه دارد منجر به پیگیری اصل خبر از نهادهای ذی ربط آن شد.

نقش برابر مردم و مسوولان برای ماندگاری سینما در قوچان

ارشاد قوچان از راه اندازی سینما در این شهر حمایت می کند

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی قوچان در گفت وگو با خبرنگار ایندکس ایران با اشاره به اینکه یکی از اقداماتی که در سال های گذشته برای تنها سینمای این شهرستان انجام شده جلوگیری از ابطال مجوز سینمایی آن بوده است، گفت: رایزنی هایی برای جذب سرمایه گذار انجام گرفت اما تاکنون به دلایل مختلف نتیجه ای حاصل نشده است.

ابراهیم مطاعی بابیان اینکه اخذ فعالیت به نام سینما نیازمند طرح موضوع در کمیسیون استان است، افزود: با توجه به نیاز شهرستان و سرعت بخشیدن به فعالیت مجدد این سینما، مجموعه اکران های مردمی عمار در قوچان پای کار آمده و به دنبال احیای این مجموعه فرهنگی است که اداره ارشاد نیز از این عمل استقبال و حمایت می کند.

وی تاکید کرد: بازسازی و راه اندازی مجدد تنها سینمای این شهرستان بر اساس استانداردهای سینمایی کشور و پیگیری جذب اعتبارات از دستگاه های مرتبط نیازمند حمایت مردم از شرایط فعلی آن و استقبال گسترده در اکران فیلم ها بوده تا این نیاز فرهنگی در قوچان بهتر دیده شود.

استقبال مردم از اکران های سینمایی منجر به حمایت های مالی می شود

نماینده ستاد اکران های مردمی عمار در قوچان نیز بابیان اینکه شروع نمایش فیلم های این ستاد با اکران فیلم سینمایی منصور در این شهرستان بود، گفت: طرح احیای مجدد تنها سینما این شهرستان توسط این ستاد مطرح شد که مورد استقبال آموزش وپرورش به عنوان مالک سینما و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار گرفت.

رضا سیدالموسوی یادآور شد: بر اساس تفاهم نامه منعقدشده با اداره آموزش وپرورش مقررشده است این سینما به صورت آزمایشی به مدت یک ماه در اختیار ستاد اکران های مردمی عمار قرار گیرد تا پس از این مدت در خصوص نحوه چگونگی فعالیت سینما تصمیم گیری شود.

وی تاکید کرد: حمایت ستاد اکران های مردمی عمار و استقرار سرور نمایش فیلم به همراه اختصاص اعتبار برای بازسازی این سینما بر اساس استانداردهای سینمایی کشور منوط به استقبال مردمی در همین یک ماه فعالیت آزمایشی سینما در این شهرستان خواهد بود.

تجهیز سینما به صورت استاندارد نیازمند حمایت مسوولان است

سرپرست اداره آموزش وپرورش قوچان هم با اشاره به این موضوع که تنهای سینمای این شهرستان در دهه 60 و با هزینه گروه پرورشی این اداره راه اندازی شد، گفت: طی سال های گذشته سرمایه گذاران متعددی برای بازسازی و راه اندازی مجدد این سینما پای کارآمدند اما به دلیل برخی موانع قانونی تاکنون اقدام موثری در این خصوص رخ نداده است.

جواد واعظ بابیان اینکه مساله راه اندازی مجدد این سینما سال گذشته توسط ستاد اکران های مردمی عمار مطرح شد، افزود: تفاهم نامه ای برای راه اندازی موقت آن منعقدشده است که طی این تعهد، این ستاد موظف است در کنار اکران های عمومی، اکران ویژه مدارس نیز داشته باشد.

نقش برابر مردم و مسوولان برای ماندگاری سینما در قوچان

وی تصریح کرد: با توجه تعطیلی چندساله این سینما و بروز مشکلاتی همچون سلب امتیاز برق و … اقداماتی نظیر اخذ مجوز امتیاز برق و نصب کنتور، کابل کشی مجدد، رنگ آمیزی سالن ها، مرمت دیوار و… با همکاری ستاد اکران های مردمی انجام شد تا شرایط اولیه برای راه اندازی مجدد را داشته باشد.

سرپرست اداره آموزش وپرورش قوچان تاکید کرد: طی برآورد انجام شده در سال گذشته 180 میلیون تومان برای تعویض 300 صندلی این سینما نیاز بود که در حال حاضر این رقم به بالای 250 میلیون تومان خواهد رسید و تجهیز کامل سینما اعم از صندلی، پرده نمایش، نور و … بر اساس استانداردهای سینمایی و در شان مردم این شهرستان خارج توان آموزش وپرورش بوده و باید مسوولین به دنبال جذب اعتبارات ویژه باشند.

188 اکران سینمایی در ژانرهای مختلف دفاع مقدس، اجتماعی، طنز و کمدی، کودک و نوجوان و… توسط اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی قوچان با همکاری انجمن سینمای جوان استان و مجموعه اکران های مردمی عمار در سال گذشته و استقبال بیش از 25 هزار شهروند قوچانی از این اکران ها، آن هم در سالن آمفی تیاتر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی با کمترین امکانات نشان دهنده نیازمندی قوچان به سینمایی استاندارد برای پر شدن اوقات فراغت مردم این شهر است و کمبود مکان های تفریحی و فرهنگی در قوچان لزوم ایجاد و راه اندازی این بستر را نشان می دهد.

وجود فضایی فیزیکی با عنوان «سینما دانش» تحت مالکیت اداره آموزش وپرورش هرچند که فرسوده و بدون تجهیزات است می تواند اولین قدم برای فراهم کردن سینمایی مجهز و استاندارد را به وجود آورد و این موضوع نیازمند پیگیری های مجدانه مسیولین در جذب اعتبارات لازم برای بازسازی، مرمت و تجهیز آن بر اساس استانداردهای سینمایی است.

آنچه از تفاهم انجام شده فی مابین اداره آموزش وپرورش قوچان به عنوان متولی یا مالک سینما و ستاد اکران های مردمی عمار برداشت می شود نگاه مثبت این دو مجموعه در راستای راه اندازی مجدد آن است، پس تبدیل بازگشایی موقت این سینما برای مردم به سینمایی دایمی در ابتدای امر نیازمند استقبال و مشارکت مردم از اکران هاست تا ثابت شود نبود سینما به عنوان یک خلا بزرگ فرهنگی در این شهرستان طی سال های گذشته مشهود بوده است.

استقبال مناسب مردمی در مدت یک ماهه بازگشایی موقت سینما شاید مسوولان را به این فکر وادارد که قوچان نیز همچون دیگر شهرهای هم سطح نیازمند سینمایی استاندارد و درخور شان مردم است و آن ها را ملزم کند تا پیگیری بیشتری نسبت به اخذ اعتبارات برای تجهیز و ساخت سینما داشته باشند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "نقش برابر مردم و مسوولان برای ماندگاری سینما در قوچان – خبرگزاری ایندکس ایران | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "نقش برابر مردم و مسوولان برای ماندگاری سینما در قوچان – خبرگزاری ایندکس ایران | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.