می توانست جهش چندین برابری کند و کوتاه هم نیاید!

می توانست جهش چندین برابری کند و کوتاه هم نیاید!

آفتاب نیوز :

فارس به نقل از رسانه بانک مرکزی نوشت: مرور کوتاهی بر تاریخچه تغییرات نرخ ارز در سال های 97 به بعد به خوبی نشان می دهد که اگر مدیریت کنونی بانک مرکزی در این یک سال اخیر نبود، دلار می توانست جهش چندین برابری تجربه کند و کوتاه هم نیاید! سال 96 نرخ دلار از کانال 4 هزار تومان ناگهان به کانال 10 هزار تومان پرش داشت و به مرور و بی وقفه بالا رفت تا اینکه بعد از رسیدن به قله 33هزار تومان، کانال 28 هزار تومانی را تا اواخر 1400 حفظ کرد.

دی ماه سال گذشته، محمدرضا فرزین؛ رییس کل بانک مرکزی در همان ساعات اولیه شروع کار در ساختمان لاجوردی میرداماد، سیاست تثبیت را وارد میدان کرد و گویا می دانست که نوش داروی اقتصاد و بازار ارز در آن روز ها چیست و چه باید کند. با همین سیاست هم توانست نوسانات پایان سال را کنترل کند و دلار که تا کانال 60 هزار تومان هم پیش رفت را به کانال 49 هزار تومان پایین کشید.

بعد از 9 ماه تجربه تثبیت نرخ ارز در محدوده مشخص، از اواسط دی ماه بحران های متعددی در کشور و منطقه شروع شد که بدون مدیریت هوشمندانه بانک مرکزی و تجربه تثبیت ماه های گذشته می توانستیم شاهد جهش نرخ دلار تا رقم های بسیار بالاتر باشیم، اما خوشبختانه با نوسانات حداقلی در این مدت روبرو بودیم. در این مدت تاکید مسیولان بانک مرکزی و صاحبنظران اقتصادی بر موقتی بودن نوسانات بازار ارز و بازگشت نرخ ها به سطوح قبلی بود.

روند صعودی نرخ دلار در بازار غیررسمی ارز و کانال های تلگرامی که تا چهارشنبه هفته پیش وارد کانال 59 هزار تومانی شده بود، از روز شنبه با اقدامات ترکیبی بانک مرکزی وارد سیر نزولی شد و در حال حاضر به میانه کانال 54 هزار تومان کاهش پیدا کرده است که به گفته کارشناسان، امکان کاهش قیمت دلار تا کف دامنه 50 هزار تومان هم وجود دارد.

براساس مشاهدات میدانی در بازار سبزه میدان و خیابان فردوسی نیز معامله گران علاقه ای به خرید ندارند و در کف بازار غیررسمی، دلار را حتی با نرخ 54 هزار تومان هم نمیخرند.

کارشناسان معتقدند کاهش عطش تقاضا، ورود به موقع بازارساز و تزریق درهم، کاهش التهابات منطقه، شروع تعطیلات سال نو چینی، و همچنین سیاست و اقدامات بانک مرکزی اعم از عرضه شمش در مرکز مبادله ایران و ضرب سکه های جدید و عرضه اوراق با نرخ سود 30 درصد، همه دست به دست هم داد تا قیمت دلار آزاد ریزش کند.

اصغر بالسینی، سخنگوی مرکز مبادله ارز و طلای ایران دیروز از معامله 200 کیلوگرم شمش طلا در 20 روز خبر داد و گفت: این اتفاق باعث شده علاوه بر کمک به صادرکنندگان، نیاز تقاضای مصرفی هم در صنف اتحادیه طلا و جواهر تامین شود.

وی تاکید کرد: بازار طلا همان طور که از بازار ارز تاثیر می گیرد به همان نسبت بر این بازار اثر دارد. وقتی عرضه طلا در بازار انجام می شود و کسانی که نیاز های مصرفی دارند می توانند این نیاز را تامین کنند اثر آن بر بازار طلا و به موازات آن بازار ارز نمایان می شود.

اجرای این سیاست بانک مرکزی به خوبی توانست در تامین نیاز واقعی بازار و کاهش تقاضا موثر داشته باشد.

روز گذشته نیز محمدرضا فرزین؛ رییس کل بانک مرکزی در جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی به این موضوع اشاره کرد که میزان تامین ارز از ابتدای سال 59 میلیارد دلار یعنی 10 درصد بیشتر از مدت مشابه سال قبل و 60 درصد بیشتر از میانگین 4 سال اخیر بوده و همچنین عرضه درهم و یورو نیز از تقاضا بیشتر شده است.

ابزار موثر دیگر در کنترل رفتار های هیجانی در بازار ارز، انتشار اوراق سپرده خاص با سود 30 درصد سالانه بود که از هفته گذشته به مدت 7 روز آغاز شد و در عرض 3-4 روز اول عمده بانک ها از اتمام سهمیه خود در این دستورالعمل خبر دادند که حاکی از استقبال بالای مردم از این گواهی داشت.
در همین باره محمدرضا اکبری جور؛ تحلیلگر پولی و بانکی گفت که اوراق گواهی سپرده خاص تاثیر زیادی بر کاهش سفته بازی داشته، به طوری که نقدینگی از بازار های ارز، طلا، مسکن و خودرو خارج و مستقیما وارد تولید خواهد شد.

در این میان، محمد کشتی آرای؛ عضو اتحادیه طلا و جواهر نیز در گفت وگویی گفت: اقدامات بانک مرکزی مانند عرضه شمش در مرکز مبادله ایران و ضرب سکه های جدید و همچنین انتشار اوراق سپرده خاص با سود 30 درصدی را در ریزش سنگین قیمت طلا و سکه و دلار تاثیر به سزایی داشت.

بسیاری از کارشناسان در هفته های اخیر تاکید کرده بودند که نوسانات قیمت ها ناشی از التهابات منطقه و هیجانات و انتظارات تورمی است و افزایش نرخ ارز فروکش می کند و به محدوده قبلی بازمی گردد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "می توانست جهش چندین برابری کند و کوتاه هم نیاید!" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "می توانست جهش چندین برابری کند و کوتاه هم نیاید!"، کلیک کنید.