موج مهاجرت پرستاران؛ عمان 6 برابر ایران حقوق می دهد

موج مهاجرت پرستاران؛ عمان 6 برابر ایران حقوق می دهد

آفتاب نیوز :

پرستاری، یکی از مهم ترین مشاغل است که مستقیما با سلامت و جان مردم سر و کار دارد، اما مشکلات شغلی و معیشتی این گروه که هر سال تنها وعده بهبود آن از سوی مسیولان داده می شود، طاقت پرستاران را بریده است.

ساعت های کاری زیاد، حجم سنگین کار، شیفت ها و اضافه کاری های اجباری و با دستمزد اندک، فرسایشی بودن این شغل، اجرا نشدن قوانین اصلاح حقوق و مزایا، تاخیر های همیشگی در پرداخت معوقه ها، کارانه های زیر یک میلیون تومان و حقوق های ناچیز 12 تا 14 میلیون تومانی موجب شده که خیلی از پرستاران با وجود علاقه به حرفه شان و با این که در این زمینه تحصیلات و دانش دارند، عطای این شغل را به لقایش ببخشند.

طی سال های اخیر شاهد چندین موج مهاجرت پرستاران از کشور و یا تغییر شغل آن ها بوده ایم. مشکلات شغلی پرستاران تا حدی طاقت فرسا شده که این روز ها مدام خبر استعفای دسته جمعی آن ها از مراکز درمانی را می خوانیم و می شنویم. هفته گذشته بود که 43 نفر از پرستاران اتاق عمل و بیهوشی بیمارستان شهدای تجریش تهران استعفای دسته جمعی دادند. اواخر فروردین هم 22 پرستار بیمارستان تخصصی طالقانی چالوس به صورت گروهی استعفا دادند. به این لیست باید پرستاران بیمارستان طالقانی آبادان و چند مرکز درمانی یزد را هم اضافه کرد که استعفای دسته جمعی شان در ماه های گذشته خبرساز شد. اتفاقی که در یک سال گذشته بار ها در مراکز درمانی مختلف رخ داد.

20 هزار پرستار طرحیِ بلاتکلیف

سوی دیگر این ماجرا پرستارانی هستند که دوره طرح خود را در دوران پاندمی کرونا گذراندند و وزارت بهداشت نیز قول جذب و استخدام آن ها را داد، اما بعد از فروکش کردن کرونا به وعده های خود عمل نکرد و آن ها را به حال خود رها کرد. پرستارانی که جان خود را کف دست گرفتند و حتی تعداد زیادی از آن ها به دلیل ابتلا به کرونا جان خود را از دست دادند.

سید محمد علوی، پرستار بالین و فعال صنفی حوزه پرستاران به این موضوع اشاره می کند که با وجود کمبود بیش از 100 هزار پرستار در کشور، وزارت بهداشت حاضر نیست 20 هزار پرستار را که طرح خود را در دوره کرونا گذرانده اند و به پرستاران طرحی شناخته می شوند، جذب کند.

علوی می گوید: این پرستاران در دوره مخوف کرونا ایثار کردند و به جامعه خدمت کردند. آن ها می توانستند طرح شان را به تعویق بیندازند، اما ازخودگذشتگی کردند و طرح خود را زودهنگام شروع کردند که کار ها روی زمین نماند. ما تعداد زیادی دانشجوی ترم 8 داشتیم که درس شان تمام نشده، طرح شان را شروع کردند و در دل کرونا رفتند.

پرستارانی که با سابقه 20 ساله، شرکتی هستند

در دوره کرونا تعدادی از پرستاران به تازگی طرح خود را به اتمام رسانده بودند، اما مسیولان با دادن فراخوان و بستن قراداد های کوتاه مدت 6 ماهه و وعده استخدام و تامین امنیت شغلی، آن ها را هم نگه داشتند. چون بیمارستان ها به شدت دچار کمبود نیرو بود. این را علوی می گوید و ادامه می دهد: وعده ها باعث شد که خیلی از پرستار ها با وجود اتمام طرح شان ماندند و کار کردند. اما بعد از پاندمی کرونا با کم لطفی و بی مهری مسیولان مواجه شدند.

این فعال صنفی پرستاران می گوید: ما الان حدود 20 هزار نیروی پرستار کارکشته داریم که 4 سال درس خوانده اند و برادری خود را هم در بحران کرونا ثابت کردند، اما وزارت بهداشت آن ها را به کار نمی گیرد. در این میان پرستارانی هم داریم که بیش از 20 سال سابقه کار دارند، اما هنوز شرکتی هستند و تبدیل وضعیت نشده اند.

از تغییر شغل تا مهاجرت به کشور های عربی

میانگین حقوق پرستاران با در نظر گرفتن سابقه فعالیت آن ها بین 12 تا 15 میلیون تومان است. این را فعال صنفی حوزه پرستاران می گوید و ادامه می دهد: پرستاران باید چند جا کار کنند تا بتوانند زندگی خود را بگذرانند. خیلی از آن ها هم تغییر شغل داده اند؛ در تاکسی اینترنتی کار می کنند، آنلاین شاپ زده اند و. فقط هم معیشت پرستاران مشکل ندارد. ما همکار پزشک داریم که هنوز پروانه مطب خود را نگرفته و بعد از شیفت درمانگاه مسافرکشی می کند.

علوی می گوید: مشکلات معیشتی پرستاران و عدم اجرای تبدیل وضعیت آن ها باعث شده که خیلی از آن ها اقدام به مهاجرت کنند. حقوق و مزایای پرستارانی که به عمان مهاجرت کرده اند، 6 برابر حقوق یک پرستارِ فعال در ایران است.

او می گوید: متاسفانه پرستارانِ کشور های حاشیه خلیج فارس را ایران دارد تامین می کند. چون الان بیشترین مهاجرت پرستاران به کشور های حاشیه خلیج فارس است. ما این همه نیرو تربیت نکردیم که راحت، آن ها را به حاشیه خلیج فارس و اروپا و … بفرستیم و خودمان دچار کمبود باشیم. مساله این است که کمبود پرستار در نهایت به سلامت مردم آسیب می زند. نه به کس دیگری.

هر ساعت اضافه کاری 15 هزار تومان!

قانون تعرفه خدمات پرستاری، یکی از قوانین اصلاح حقوق پرستاران بود که در سال 1386 به تصویب رسید، اما هرگز عملیاتی نشد. تا این که در سال 1400 خود مقام معظم رهبری ورود کردند. با این حال این قانون هرگز به سرانجام نرسید. فعال صنفی حوزه پرستاران می گوید: این قانون که گفته می شود اجرایی شده، با چیزی که در شیوه نامه آن آمده است، خیلی تفاوت دارد. درواقع فقط دارند کارانه ادوار قبل را به اسم تعرفه خدمات پرستاری پرداخت می کنند.

الان بیشترین مهاجرت پرستاران به کشور های حاشیه خلیج فارس است. ما این همه نیرو تربیت نکردیم که راحت، آن ها را به حاشیه خلیج فارس و اروپا و … بفرستیم

علوی توضیح می دهد: تعرفه خدمات پرستاری، یک قانون است که ده ها بار از سوی خود حاکمیت ضمانت اجرایی گرفته است. مقام معظم رهبری بار ها در روز های پرستارِ سال های مختلف به مسیولان تاکید کردند که این قانون را اجرا کنند. با این حال این قانون هنوز اجرا نشده است. یکی از تاکید های رهبری این بود که: «با کادر سلامت ایام کرونا نباید مانند کارگر فصلی رفتار شود.»، اما متاسفانه وزارت بهداشت دقیقا فصلی برخورد کرد و بعد رفع نیازش در دوره کرونا به آن ها گفت: «به سلامت»!

به گفته علوی، هر پرستار علاوه بر 170 تا 180 ساعت کار موظفی در ماه، باید 150 تا 200 ساعت هم اضافه کاری داشته باشد. اما مبنای پرداخت هر ساعت اضافه کاری آن ها فقط 15 هزار تومان است! آیا این مبلغ با این حجم از فشار کار و فرسایشی بودن این شغل عادلانه است؟ این نشان می دهد که نظام پرداخت وزارت بهداشت نیاز به بازنگری جدی دارد.

لزوم احیای قانون حمایت از مدافعان سلامتِ ایام کرونا

وزارت بهداشت به تازگی اعلام کرده که در سال 1403 قصد استخدام 25 هزار نیرو را دارد. در این میان، تعدادی از فعالان صنفی پرستاری در نامه ای به ابراهیم رییسی، رییس جمهوری از او خواسته اند که برای حل مشکل شغلی پرستاران، طرح استفساریه ای به مجلس ارایه دهد و این استفساریه پس از دریافت موافقت مجلس، به وزرات بهداشت ابلاغ شود و دستور دهد که وزارت بهداشت از منابع مالی خود، پرستاران طرحی را به کارگیری کند.

علوی می گوید: وزارت بهداشت هم توان اجرایی این کار را دارد و هم پولش را. حتی اصرار داریم که این استفساریه در لایحه بودجه سالانه هم گنجانده شود. اگر این اتفاق رخ دهد، گام بزرگی در جهت کاهش مشکلات جامعه پرستاری برداشته خواهد شد.

این فعال صنفی حوزه پرستاران می گوید: درضمن ما قانونی داریم که در دوران کرونا به نام قانون “حمایت از ایثارگران و مدافعان سلامت در ایام کرونا” که در ستاد ملی کرونا وضع شد. خواسته ما احیای این قانون است. البته بدون برگزاری هیچ آزمونی برای پرستاران. آزمون این نیرو ها همان کرونا بود و نیاز نیست دوباره در آزمونی شرکت کنند. حتی اگر مهارت نداشتند، در دوره کرونا کاملا کارآزموده و کارشناس شدند و اتفاقا الان به درد دسیستم می خورند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "موج مهاجرت پرستاران؛ عمان 6 برابر ایران حقوق می دهد" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "موج مهاجرت پرستاران؛ عمان 6 برابر ایران حقوق می دهد"، کلیک کنید.