مهریه سنگین در ازدواج چه ضمانتی خواهد داشت – خبرگزاری ایندکس ایران | اخبار ایران و جهان

مهریه سنگین در ازدواج چه ضمانتی خواهد داشت - خبرگزاری ایندکس ایران | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار ایندکس ایران، نشست علمی نقش ایده آل گرایی اقتصادی در ازدواج در خانه اندیشه ورزان تهران برگزار شد.

سمیرا مقدسی وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی در این نشست گفت: در اول باید متذکر شوم که صحبت های حقوقی من منافاتی با این بحث ندارد که خانواده متشکل از این است که گذشت کند و در خصوص هر مشکلی به دادگاه و قوانین رجوع نکنند و اصل کار باید عشق و گذشت باشد و حقوقی شدن مسایل را باید به عنوان سنگر آخر دید.

وی افزود: زمانی که طرفین به جایگاهی می رسند که دیگر هیچ گونه سازشی ایجاد نمی شود و به قانون پناه می برند، باید یک مرجعی باشد برای اینکه طرفین را به یک نقطه تعادل برساند در عین اینکه از هر دو طرف حمایت شود.

قوانین خانواده یک قوانین کاملاً به هم مرتبط است

مقدسی بیان کرد: اگر بالا بودن مهریه را به عنوان معلول ببینیم، که یک مشکل اساسی است، باید علت های آن را نیز واکاوی کنیم، وقتی مهریه سنگین انتخاب می شود فرد به دنبال چه هدفی است؟

وی ادامه داد: کمال گرایی در جامعه موجب شده است افراد برای عقب نیافتن از سایرین به مهریه سنگین تن بدهند که این مساله یک بحث حقوقی دارد. خانم ها در بحث خانواده تا جایی که بتوانند از مهریه به عنوان یک اهرم فشار استفاده می کنند و در جاهایی که قانون ضعف دارد و از زن حمایت نمی کند از آن استفاده می کنند.

این وکیل دادگستری با اشاره به مثالی بیان کرد: اگر خانمی بخواهد طلاق بگیرد، در صورتی که دادخواست ارایه بدهد، نمی تواند طلاق را عملی کند و از این رو سراغ اهرم فشار مهریه می رود.

مقدسی افزود: در کنار این موضوع مجلس و هم قوه قضاییه با آیین نامه هایی که ارایه می دهند، بحث مهریه را از حالت حبس و زندان خارج می کند و به نظرم کار خوبی است. اما زمانی که فقط یک قسمت از قانون اصلاح شده و سایر قسمت ها بدون تغییر می ماند، منجر به استفاده از مهریه به عنوان ابزار فشار می شود.

وی ادامه داد: وقتی از قاضی خواسته می شود که مهریه بدون فروختن دارایی های موجود تقسیط شده و ماهیانه مبلغی به زن تعلق گرفته شود، این ظلمی می شود در حق زن، چرا که زن دیگر نه می تواند طلاق بگیرد و نه به مهریه خود برسد.

مقدسی راهکار این موضوع را این چنین بیان کرد: خانواده ها باید ببینند چه مسایلی برای آن ها از اهمیت بیشتری برخوردار است و نکات مهم به عنوان شروط ضمن عقد و در قبال آن نیز میزان مهریه سبک و در حد توان اقتصادی آقا در نظر گرفته شود.

این وکیل دادگستری گفت: در دوره کرونا بسیاری از رای های صادر شده مرتبط با همسر بسیاری از بانوان پرستار و دکترهای زن بود که به عنوان حقی که از دادگاه گرفته بودند مانع اشتغال همسر خود شده؛ در صورتی که این بانوان چندین سال در حوزه اشتغالی خود تلاش کرده اند و با یک رای صادره از دادگاه، ممنوعیت اشتغال پیدا کردند.

وی افزود: در صورتی که اگر «شرط اشتغال» در ابتدای مراحل ازدواج در عقدنامه به آن اشاره شده بود دیگر رای دادگاه علیه او صادر نمی شد.

مقدسی با توجه به اینکه هر سال صرفاً قوانین مربوط به مهریه تغییر می کند، گفت: از نظر من مهریه را باید کاهش دهیم اما زوجین شروط ضمن عقد را نیز در نظر داشته باشند.

وی در خصوص شروط عقد اظهار کرد: نکات لازم ذکر باید هم در دفترچه عقد و هم به صورت رسمی در دفترخانه قضایی ثبت شود تا قابل اعتبار باشد؛ در صورتی که مورد داشتیم که صرفاً نکات ضمن عقد در دفترچه نوشته شده و دادگاه نمی توانست بر آن استناد کند، چرا که در دفترخانه ای ثبت نشده بود.

مقدسی در پایان خاطر نشان کرد: یکی دیگر از دلایلی که بانوان مهریه سنگین انتخاب می کنند این است که، پس از فوت همسر در صورت داشتن فرزند زوجه یک هشتم ارث می برد و با این میزان و شرایط اقتصادی جامعه، عملاً نمی تواند سرپناهی داشته باشد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "مهریه سنگین در ازدواج چه ضمانتی خواهد داشت – خبرگزاری ایندکس ایران | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "مهریه سنگین در ازدواج چه ضمانتی خواهد داشت – خبرگزاری ایندکس ایران | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.