مجلس با دخالت مستقیم بانک مرکزی در بازار غیررسمی ارز و رمزارز مخالفت کرد

مجلس با دخالت مستقیم بانک مرکزی در بازار غیررسمی ارز و رمزارز مخالفت کرد

آفتاب نیوز :

نمایندگان مجلس با کلیات طرح استفساریه موضوع عملکرد و وظایف بانک مرکزی در بازار غیررسمی ارز و رمزارز مخالفت کردند.

به گزارش ایلنا، نمایندگان در نشست علنی نوبت عصر سه شنبه، اول خردادماه مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی کلیات طرح استفساریه بند (الف) ماده 44 قانون بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با موضوع عملکرد و وظایف بانک مرکزی در بازار غیررسمی ارز و رمزارز با کلیات این طرح با 122 رای موافق، 88 رای مخالف و 10 رای ممتنع از مجموع 244 نماینده حاضر در جلسه مخالفت کردند.

محمدرضا پورابراهیمی داورانی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در توضیح طرح مذکور گفت: در آخرین جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی کشور که با حضور رییس جمهور برگزار شد، آمده است که بانک مرکزی می تواند در بازار ارز دخالت کند و این مسیله قرار بود هفته گذشته در صحن بررسی شود هم موضوع رمزارز ها و هم اختیارات بانک مرکزی در بازار ارز مورد بررسی قرار دهد. چون زمان اندک بود درخواست کردیم این طرح استفساریه در اولویت قرار گیرد بر اساس آن به بانک مرکزی اجازه دخالت در بازار غیررسمی و رسمی ارز داده می شود.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم یادآور شد: ما در این ماده به بانک مرکزی اختیار مداخله در بازار غیررسمی ارز را می دهیم، اگر بانک مرکزی مداخله کند می توان هم در قیمت ارز نیمایی و ارز آزاد دخالت کند، از نظر ما در این متن بازار شامل بازار رسمی و غیررسمی است به صورت واضح آمده است، اما رییس جمهور اصرار داشتند که ابهام دارد؛ باید مصوبه ای تهیه شود و به هیات دولت ارایه شود بر همین اساس این استفساریه را تهیه کرده، امیدواریم با تصویب آن به شورای نگهبان ارسال و به نتیجه برسیم. درخواست دارم به این استفساریه رای بدهید تا بانک مرکزی بتواند با نظارت بیشتر بازار رسمی و غیررسمی ارز را کنترل کند.

علیرضا سلیمی در مخالفت این طرح گفت: اگر قرار است بازار ارز را تنظیم کنیم نیازمند ابزار هستیم، در حال حاضر کسی مانع نظارت بانک مرکزی به بازار ارز نیست، در این متن گویا و شفاف نیست، منجر می شود در بازار غیررسمی ارز مداخلات بیشتری ایجاد شود، در حال حاضر بانک مرکزی می تواند در بازار رسمی و غیررسمی ارز نظارت داشته باشد.

علی ادیانی نماینده دولت در موافقت با طرح استفساریه مذکور یادآور شد: کسانی که مخالف هستند باید بدانند در بند (اللف) ماده 44 عبارت «مداخله بانک مرکزی» عنوان شده است یعنی بازار رسمی و غیررسمی می تواند در کنترل و نظارت بانک مرکزی باشد.

سید جواد نیک بین نماینده مردم بردسکن و کاشمر در مجلس طی اخطاری مخالفت خود را با این استفساریه اعلام و تاکید کرد: این استفساریه تصمیم خطرناکی است که قرار است با تصویب آن حضور دلالان و بازار های اربیل و ناصرخسرو را به رسمیت بشناسیم. این تصمیم یک فعالیت خطرناکی است که با آن می توانیم بازار های غیررسمی را به رسمیت شناخته می شود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "مجلس با دخالت مستقیم بانک مرکزی در بازار غیررسمی ارز و رمزارز مخالفت کرد" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "مجلس با دخالت مستقیم بانک مرکزی در بازار غیررسمی ارز و رمزارز مخالفت کرد"، کلیک کنید.