لزوم تدوین 14 آیین نامه برای قانون الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیر منقول

لزوم تدوین 14 آیین نامه برای قانون الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیر منقول

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بر همکاری همه دستگاه ها برای اجرای قانون الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیر منقول تاکید کرد.

به گزارش ایندکس ایران، دومین جلسه شورای راهبری اجرای قانون الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیرمنقول با حضور رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، معاون راهبردی قوه قضاییه، معاون دیوان عالی کشور، رییس سازمان منابع طبیعی و نمایندگانی از معاونت حقوقی قوه قضاییه، سازمان بازرسی کل کشور، وزارتخانه ها و دستگاه های متولی، مرکز پژوهش های مجلس، سازمان صدا و سیما و جمعی از قضات و صاحب نظران حقوقی در سازمان ثبت برگزار شد.

در این نشست که گام های عملیاتی اجرای قانون الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیرمنقول با حضور مسیولین و نمایندگان دستگاه های متولی در سازمان ثبت مورد بررسی قرار گرفت. آخرین وضعیت پیشبرد تکالیف قانونی دستگاه های متولی، زیرساخت های مورد نیاز، سامانه های الکترونیکی طراحی شده و در دست طراحی، ضرورت آموزش و اطلاع رسانی جامعه از ابعاد مهم این قانون، تمهیدات لازم جهت ایفای نقش تسهیل گری مشاورین املاک، تدوین آیین نامه ها و دستورالعمل های مورد نیاز، برنامه زمان بندی عمومی اجرای قانون و لزوم اعلام ترک فعل دستگاه ها در این راستا مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

حسن بابایی معاون رییس قوه قضاییه و رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در این جلسه با تاکید بر لزوم تبیین و تشریح برخی از مواد و ادبیات قانون الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیرمنقول به دلیل داشتن آثار حقوقی مترتب بر آن ها اظهار کرد: کمیته های تخصصی تشکیل شده با حضور نمایندگان حدود 22 دستگاه جهت فرآیند اجرایی شدن قانون مذکور بویژه کمیته «آیین نامه ها و دستورالعمل ها»، «فناوری اطلاعات» و «اطلاع رسانی و آموزش» می بایست با دستور کار مشخص، تمامی موانع احتمالی موجود را احصا و زمینه های لازم را برای اجرای هرچه بهتر این قانون فراهم آورند.

وی با بیان اینکه همه دستگاه ها باید در کنار قوه قضاییه و سازمان ثبت اقدامات لازم و تکالیف قانونی خود را ظرف مدت مقرر جهت اجرایی شدن این قانون و تکلیف مهم ملی به انجام برسانند افزود: رییس قوه قضاییه با پیگیری های مداوم و حمایت های لازم در این حوزه، همواره به پیشبرد این قانون کمک کرده است و دستگاه قضایی قاطعانه از اجرایی شدن قانون و برخورد با دستگاه های کم کار و اعلام ترک فعل آن ها حمایت خواهد کرد.

رییس سازمان ثبت لزوم تدوین 14 آیین نامه مورد نیاز برای اجرای این قانون و تسریع در آیین نامه های اولویت دار را از دیگر وظایف مهم شورای راهبردی اجرای قانون الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیرمنقول اعلام کرد و گفت: سازمان ثبت با اختصاص بودجه و اعتبار لازم، بخش عمده ای از زیرساخت ها و سخت افزار مورد نیاز به ویژه ذخیره سازها و فضای مورد نیاز برای ذخیره داده ها و اطلاعات را تا کنون فراهم نموده، ولی اجرای جامع و ایجاد شرایط مناسب برای همراهی مردم در این قانون نیازمند جدیت و اقدامات فوری و جهادی سایر دستگاه های متولی است و اگر در این مسیر جدیت لازم صورت نگیرد، سازمان ثبت به تنهایی نمی تواند کار را جلو ببرد.

صاحبکار معاون راهبردی قوه قضاییه نیز با تشریح نقش مهم کمیته های تخصصی این شورای راهبردی و اهمیت و حساسیت بسیار بالای این قانون در مرحله اجرا، بر ضرورت اجرای سریع تر تصمیمات کمیته ها و تکالیف محوله تاکید کرد.

آخرین وضعیت سامانه ها و سرویس های الکترونیکی به ویژه عملیاتی شدن سندالکترونیکی در هفته اول تیرماه در سراسر کشور، تکالیف دستگاه ها برای ارایه خدمات الکترونیک مورد نیاز به سکوهای اینترنتی پشتیبان این قانون و تحقق واقعی ثبت آنی معاملات اموال غیرمنقول، تکمیل داده ها و اطلاعات مربوطه از سوی دستگاه ها، تهیه مقدمات لازم جهت درج و ارسال پیش نویس قرارداد در سامانه ثبت الکترونیک اسناد و تنظیم سند رسمی در دفاتر اسناد رسمی از سوی 185 هزار مشاور املاک مجاز و دارای پروانه کسب، تسهیل شرایط برای انجام اقدامات لازم از سوی مردم، لزوم فراهم کردن شرایط لازم از سوی شهرداری ها برای اجرای قانون پیش فروش آپارتمان به عنوان دیگر قانون مرتبط در این زمینه و اطلاع رسانی هفتگی به جامعه از پیشبرد و عملیاتی شدن قانون مذکور با همکاری رسانه ها بویژه صدا و سیما، از دیگر موارد مطرح شده در این نشست بود.

پایان خبر ایندکس ایران

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "لزوم تدوین 14 آیین نامه برای قانون الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیر منقول" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "لزوم تدوین 14 آیین نامه برای قانون الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیر منقول"، کلیک کنید.