قیمت نهایی حج امسال اعلام شد

قیمت نهایی حج امسال اعلام شد

به گزارش ایندکس ایران، سازمان حج و زیارت اعلام کرد ثبت نام در کاروان های حج تمتع 1403 ساعت 10 صبح یکشنبه ششم اسفندماه 1402 آغاز می شود.

سازمان حج و زیارت تا کنون دارندگان اسناد حج تمتع تا پایان دی ماه 1386 را برای ثبت نام حج 1403 فراخوانده است و ثبت نام از این افراد تا پایان روز جمعه چهارم اسفندماه ادامه خواهد داشت. برای ثبت نام قطعی این متقاضیان نیز پنج روز مهلت درنظر گرفته شده است.

سازمان حج و زیارت براساس اطلاعیه ای که چهارشنبه دوم اسفندماه منتشر کرده است، واجدان شرایط ثبت نام در کاروان های حج 1403 را به این ترتیب اعلام کرد:

الف) افرادی که بر اساس اعلام قبلی سازمان حج و زیارت با مراجعه به سامانه reserve.haj.ir پیش ثبت نام کرده و واریز وجه (به مبلغ علی احساب 140 میلیون تومان) انجام داده اند.

ب) افرادی که در کاروان های حج تمتع سال 1399 نام نویسی و وجوه مربوط را واریز کرده و انصراف نداده اند.

سازمان حج و زیارت همچنین یادآور شده است: اولویت ثبت نام در کاروان با واجدین شرایط (بند الف و ب) درج شده در این اطلاعیه است، از این رو به منظور رعایت حقوق این افراد، برای ایجاد امکان بررسی و انتخاب کاروان مورد نظر، فرآیند پیش ثبت نام از ساعت 23:00 روز جمعه 1402/12/04 متوقف خواهد شد و این افراد از تاریخ شروع ثبت نام در کاروان ها، یکشنبه 1402/12/06 تا چهارشنبه 1402/12/09 برای انتخاب کاروان و تکمیل فرآیند ثبت نام فرصت خواهند داشت. درصورت مراجعه نکردن این افراد در بازه زمانی تعیین شده و وجود ظرفیت خالی پس از پایان تاریخ مقرر، باقی مانده ظرفیت کاروان ها با فراخوان از اولویت های بعدی تکمیل خواهد شد.

نحوه انتخاب و ثبت نام در کاروان نیز به این ترتیب اعلام شده است:

انتخاب کاروان و ثبت نام در آن با مراجعه به نشانی اینترنتی my.haj.ir و به صورت غیرحضوری بوده و متقاضیان باید ابتدا یکی از کاروان های استان محل سکونت خود را انتخاب کرده و سپس حداکثر ظرف مدت 48 ساعت به دفتر مدیر کاروان مراجعه کرده و سایر مراحل ثبت نام (تحویل مدارک، انجام معاینات، دریافت تاییدیه پزشکی) را پیگیری کنند.

مدارک مورد نیاز برای قطعی کردن ثبت نام:

اصل قبض ودیعه گذاری اولیه (به جز ثبت نام شدگان در کاروان های حج سال 1399)
کارت ملی

زمان تحویل سایر مدارک مورد نیاز از قبیلِ گذرنامه معتبر و عکس، پس از انجام ثبت نام، از طریق مدیر کاروان به متقاضی اعلام خواهد شد.

بنابر اعلام سازمان حج و زیارت، تمام متقاضیان اعزام برای سفر حج تمتع سال 1403 باید دارای گذرنامه حداقل با تاریخ اعتبار 20 آذر 1403 باشند.

هزینه سفر حج 1403:

سازمان حج وز یارت در مرحله پیش ثبت نام، هزینه این سفر را علی الحساب 140 میلیون تومان اعلام کرده بود. اینک رییس سازمان حج و زیارت هزینه این سفر را پس از اعلام نرخ مصوب ارز حج که حدود 39 هزار تومان تعیین شده است، از حدود 162 تا 188 میلیون تومان اعلام کرده است.

سازمان حج و زیارت در این اطلاعیه یادآور شده است: هزینه قطعی این سفر بر مبنای مخارج ارزی و ریالی برای هر زایر محاسبه و مبلغ نهایی آن متناسب با گروه قیمتی هر کاروان تعیین شده است.

این سازمان مهلت داده است، پس از انتخاب کاروان مورد نظر، مبلغ باقی مانده هزینه سفر حداکثر ظرف یک هفته از طریق سامانه حج و زیارت به نشانی my.haj.ir پرداخت شود.

چند تذکر:

1- قطعی شدن ثبت نام در کاروان به ارایه مدارک در مهلت مقرر (48 ساعت پس از انتخاب کاروان) به مدیرکاروان منوط است، در غیر این صورت رزرو و ثبت نام اولیه در کاروان انتخابی (به دلیل تکمیل نشدن مراحل)، باطل و منصرف تلقی شده، ظرفیت خالی کاروان برای سایر اولویت ها باز می شود.

2- به محض تکمیل ظرفیت، عملیات ثبت نام در کاروان ها و متعاقب آن در سطح استان متوقف خواهد شد.

3- انتخاب و ثبت نام متقاضی در کاروان هایی میسر خواهد بود که با اطلاعات درج شده متقاضی از حیث استان، شهرستان محل اعزام و مذهب در مرحله فراخوان سامانه http://reserve.haj.ir مطابقت داشته باشد.

4- متقاضیان پس از قطعی کردن ثبت نام باید رسید مربوطه را از مدیر کاروان دریافت کرده و ضمن مطالعه مندرجات آن، رسید ثبت نام را نزد خود نگهداری کنند.

5- چنانچه متقاضی پس از ثبت نام قطعی در مهلت اعلام شده از سوی کاروان نسبت به انجام سایر مراحل اقدام نکند، منصرف از سفر تلقی شده و ثبت نام او در کاروان به صورت یکطرفه و سیستمی باطل می شود و درصورت تمایل به ثبت نام دوباره باید مراحل را مجدداً در دیگر ظرفیت های خالی دنبال کند.

6- متقاضیان باید پس از اعلام مدیر کاروان به پزشک و یا مراکز پزشکی که از سوی آنها معرفی می شود، مراجعه کرده و درصورت تایید سلامت و توان جسمی، مراحل نهایی سفر خود را دنبال کنند. بدیهی است درصورت مراجعه نکردن به موقع به پزشک و انجام معاینات مربوطه و یا تایید نشدن استطاعت بدنی، فرآیند ثبت نام و اعزام متوقف می شود و سایر افراد حایز شرایط جایگزین خواهند شد.

7- آن دسته از متقاضیان اعزام به حج تمتع، در صورتی که احتمال می دهند ممنوع الخروج باشند، در اولین فرصت با مراجعه به مراکز مربوطه از وضعیت خروج خود اطمینان حاصل کنند. بدیهی است جبران و پرداخت هرگونه خسارات مالی احتمالی در این خصوص بر عهده شخص متقاضی خواهد بود.

نحوه پرداخت وجه قربانی زایران:

سازمان حج و زیارت اعلام کرده است: پس از توافق با بانک توسعه اسلامی و نهایی شدن میزان وجه قربانی، مراتب از طریق مدیر کاروان به اطلاع زایران خواهد رسید تا نسبت به واریز مبلغ آن به حسابی که از سوی سازمان اعلام می شود، اقدام کنند.

سازمان حج و زیارت همچنین یادآور شده است:

با توجه به اینکه در حج تمتع بسیاری از امور از جمله اجاره مسکن حجاج بر اساس مقررات وزارت حج و عمره کشور میزبان ساماندهی و به اجرا گذاشته می شود و سازمان حج و زیارت برای انتخاب هتل ها و یا تقسیم ظرفیت ها با محدودیت هایی روبه رو است، بنابراین سرانه زایری اسکان حجاج در مدینه منوره و مکه مکرمه حدود چهار مترمربع و حداکثر برای اسکان 5 نفر در هر اتاق در هتل های مدینه و 4 نفر در هر اتاق در هتل های مکه، نسبت به تامین محل اسکان حجاج اقدام کرده است.

سازمان حج و زیارت تلاش کرده است تا اسکان حجاج در مدینه را در نزدیک ترین هتل ها به حرم پیامبر (ص) (منطقه مرکزی) فراهم کند، لیکن در مکه مکرمه با توجه به شرایط خاص جغرافیایی اسکان، هتل های مورد استفاده حجاج در مناطق مختلف است که با توجه به بعد مسافت تا مسجدالحرام، زایران برای تشرف به حرم از اتوبوس های مخصوص زایران ایرانی که از مناطق مختلف به ایستگاه های اطراف حرم تردد می کنند، استفاده خواهند کرد.

هزینه مسکن هر زایر با توجه به محل اسکان در مدینه و مکه، محاسبه و تعیین شده است. بنابراین یکی از دلایل اساسی تفاوت هزینه های هر کاروان، مکان اقامت آنها در هر یک از دو شهر مکه و مدینه است.

تفاوت هزینه های کاروان ها ناشی از اختلاف گروه قیمتی محل اسکان حجاج (براساس امتیازبندی انجام شده) و میانگین بازه زمانی سفر است، از این رو به متقاضیان توصیه می شود از ابتدا دقت کافی را در انتخاب کاروان خود داشته باشند؛ زیرا به دلیل ایجاد مشکلات اجرایی، جابه جایی زایر از کاروانی به کاروان دیگر مقدور نخواهد بود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "قیمت نهایی حج امسال اعلام شد" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "قیمت نهایی حج امسال اعلام شد"، کلیک کنید.