عکس | عبور یک سیارک از بیخ گوش زمین

به گزارش ایندکس ایران، در روز دوم فوریه، یک سیارک بزرگ از فاصله حدود 2.9 میلیون کیلومتری زمین عبور کرد.

به نقل از ایندکس ایران، هیچ احتمالی برای برخورد این سیارک موسوم به «2008 OS7» به سیاره ما وجود نداشت اما دانشمندان «آزمایشگاه پیش رانش جت» ناسا در جنوب کالیفرنیا، از یک آنتن رادیویی قوی برای بهتر تعیین کردن اندازه، چرخش، شکل و جزییات سطح این جرم نزدیک به زمین استفاده کردند. تا پیش از این نزدیکی، سیارک 2008 OS7 بسیار دورتر از آن بود که سامانه های رادار سیاره ای بتوانند از آن تصویربرداری کنند.

این سیارک در روز 30 ژوییه 2008، طی یک عملیات جستجوی معمولی برای کشف اجرام نزدیک به زمین کشف شد که توسط یک برنامه مراقبت فضایی موسوم به «بررسی آسمان کاتالینا» با بودجه ناسا انجام شد. پس از کشف 2008 OS7، مشاهدات صورت گرفته درباره میزان نور منعکس شده از سطح سیارک نشان دادند که عرض آن تقریبا بین 200 تا 500 متر است و نسبتا آهسته می چرخد.

دوره چرخشی 2008 OS7 توسط «پتر پراوک»(Petr Pravec) در موسسه ستاره شناسی «آکادمی علوم چک»(CAS) تعیین شد که منحنی نور سیارک را نشان داد. منحنی نور نشان می دهد که روشنایی جرم چگونه به مرور زمان تغییر می کند. همانطور که سیارک می چرخد، میزان روشنایی نور منعکس شده را که ستاره شناسان می بینند، تغییر می دهد و این تغییرات برای درک دوره چرخش سیارک ثبت می شوند.

در طول نزدیک شدن به روز دوم فوریه، گروه رادار آزمایشگاه پیش رانش جت ناسا از دیش قوی 70 متری «آنتن رادار منظومه شمسی گلدستون» در تاسیسات «شبکه فضایی عمیق» در کالیفرنیا برای تصویربرداری از سیارک استفاده کردند. آنها دریافتند که سطح سیارک، ترکیبی از نواحی گرد و زاویه دارتر با یک فرورفتگی کوچک است. همچنین، آنها دریافتند این سیارک کوچک تر از آن چیزی است که پیشتر تخمین زده شده بود و تقریبا بین 150 تا 200 متر عرض دارد. آنها چرخش سیارک را که به طور غیر معمول آهسته بود، تایید کردند.

عکس | عبور یک سیارک از بیخ گوش زمین
تصاویر آنتن رادار منظومه شمسی گلدستون از سیارک 2008 OS7

همچنین مشاهدات راداری گلدستون، امکان اندازه گیری کلیدی فاصله سیارک از زمین را هنگام عبور از کنار آن فراهم کردند. این اندازه گیری ها می توانند به دانشمندان «مرکز مطالعات اجرام نزدیک به زمین»(CNEOS) ناسا کمک کنند تا محاسبات را درباره مسیر مداری سیارک به دور خورشید اصلاح کنند. سیارک 2008 OS7 هر 2.6 سال یک بار به دور خورشید می چرخد، از درون مدار زهره می گذرد و از مدار مریخ در دورترین نقطه آن عبور می کند.

مرکز مطالعات اجرام نزدیک به زمین که توسط آزمایشگاه پیش رانش جت ناسا مدیریت می شود، همه مدارهای یک جرم نزدیک به زمین را برای ارزیابی خطرات احتمالی برخورد محاسبه می کند. با توجه به نزدیکی مدار 2008 OS7 به مدار زمین و اندازه آن، این سیارک به عنوان یک سیارک بالقوه خطرناک طبقه بندی می شود اما نزدیک ترین فاصله آن به سیاره ما در حداقل 200 سال اخیر، روز دوم فوریه بوده است.

5858

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "عکس | عبور یک سیارک از بیخ گوش زمین" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "عکس | عبور یک سیارک از بیخ گوش زمین"، کلیک کنید.