صدور سند برای بیش از 113 هزار هکتار از بستر رودخانه های کشور

صدور سند برای بیش از 113 هزار هکتار از بستر رودخانه های کشور

ایندکس ایران/خوزستان رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از صدور سند برای 113 هزار و 185 هکتار از بستر رودخانه ها در کل کشور خبر داد.

حسن بابایی در جلسه مشترک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و ستاد مستندسازی وزارت نیرو با هدف رونمایی از اسناد مالکیت اراضی بستر رودخانه ها و املاک وقفی دولتی خوزستان که شامگاه دوشنبه (3 اردیبهشت ماه) در اهواز برگزار شد، اظهار کرد: در 23 واحد ثبتی  استان خوزستان شبانه روز کار شد و امروز شاهد این هستیم که بیش از 99 درصد اراضی در پهنه ای به وسعت 4 میلیون و 521 هزار هکتار  تثبیت شده است.

به گزارش ایندکس ایران، وی ادامه داد: در حوزه اراضی کشاورزی، از پهنه یک میلیون و 470 هزار هکتاری استان خوزستان حدود یک میلیون و 33 هزار هکتار معادل 70 درصد تثبیت اراضی شده است و در خوزستان حدود 20 درصد فراتر از میانگین کشوری هستیم.

بابایی گفت: در شش واحد ثبتی خرمشهر، دشت آزادگان، آغاجاری، شوش، ماهشهر و ناحیه سه اهواز حدنگاری اراضی کشاورزی انجام و اسناد صددرصد اراضی صادر شده است.

وی بیان کرد: ما در کنار انجام تکلیف ملی، معضلات ثبتی را نیز حل و فصل می کنیم. مقرر شد کمیسیون ملی و کمیته های استانی تشکیل شود و بر حل معضلات به صورت مساله محور تاکید شده است.

معاون قوه قضاییه گفت: توانسته ایم در استان خوزستان برخی معضلات دیرینه را حل کنیم؛ در خصوص کوی مدرس و خروسی اهواز با تشکیل جلساتی متعدد، پس از 70 سال مشکلات دستگاه ها با شهرداری حل و فصل و 295 سند مالکیت برای اهالی این محلات صادر شد و این قدم اول بود و همچنان ادامه دارد.

وی افزود: لازم بود مشکل کوی مدرس به نحو شایسته حل شود زیرا دغدغه مردم بود؛ مردمی که سابقه ساخت و ساز چندین ساله دارند و بر اساس اسنادی بوده و نیاز است مشکل حل شود اما حل این معضل بعد از 70 سال، قابل تامل است و این تاخیر، جای عذرخواهی از مردم را دارد.

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: در حوزه اسناد مالکیت روستایی، فراتر از برنامه ابلاغی در خوزستان شاهد رشد صدور اسناد بودیم. بیش از 110 درصد برنامه های ابلاغی در استان خوزستان اجرا و 7 هزار و 560 جلد سند مالکیت روستایی در سال 1402 در استان صادر شد.

وی بیان کرد: 360 جلد سند مربوط به شهرک بنوار ناظر از توابع شهرستان اندیمشک بود. در این شهرک، اختلاف بین دستگاه های منابع طبیعی، اوقاف، آبخیزداری و بنیاد مسکن مانع صدور سند بود که پس از 40 سال حل شد.

بابایی گفت: 600 جلد سند نیز برای روستای دونه شهرستان امیدیه صادر و سند این روستا نیز صادر شد. کار خوبی است که در کنار انجام تکالیف ملی، مشکلات مردم را دسته بندی کنیم و در این خصوص، شورای حفظ حقوق بیت المال با جدیت در حوزه ثبتی وارد شده که باعث افزایش رضایت مندی مردم شده است.

وی عنوان کرد: اعتقاد داریم که اگر در اسناد عادی با جدیت ورود شود و مالکیت تثبیت و نقل و انتقال در چارچوب قانونی انجام شود و مردم دارای سند رسمی شوند، ورودی به مراجع قضایی حداقل 40 درصد کاهش پیدا می کند زیرا بسیاری از معضلات در حوزه اسناد، مربوط به اسناد عادی است.  

معاون قوه قضاییه گفت: در مرحله نهایی شدن طرح الزام به تنظیم اسناد رسمی در خصوص اموال غیرمنقول هستیم و امیدواریم این طرح نهایی شود. تمام نقل و انتقالات در چارچوب اسناد رسمی خواهد بود که به کاهش ورودی پرونده کمک خواهد کرد.

وی افزود: در حوزه رودخانه ها و تالاب ها در خوزستان اقدامات خوبی انجام شد و استان خوزستان در این حوزه، پیشرو است. برای جلوگیری از زمین خواری و حفظ و نگهداری و جلوگیری از تغییر کاربری تالاب ها و حفظ مسایل  زیست محیطی، شورای قضایی به جد ورود کرده است و تالاب های مهم استان خوزستان تثبیت و دارای سند شده اند. اکنون تالاب های  شادگان، هورالعظیم، شیمبار، بندون و میانگران در مساحت 386 هزار هکتار سنددار شده اند. البته تمام پهنه ها باید دارای سند و شفافیت باشند تا زمینه دخل و تصرفی وجود نداشته باشد.

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور عنوان کرد: تا امروز برای 113 هزار و 185 هکتار از بستر رودخانه ها در کل کشور سند صادر شده است. در خوزستان نیز رودخانه کرخه با مساحت 25 هزار هکتار و طول 113 کیلومتر سنددار شد. بستر کارون در اهواز از باوی تا خرمشهر نیز به مساحت 30 هزار هکتار سنددار شد. در شهرک های صنعتی خوزستان نیز شاهد صدور 541 سند به مساحت 279 هکتار بودیم.

بابایی ادامه داد: امسال به نام تولید با مشارکت مردمی نامگذاری شده است و به تعبیری مردمی سازی تولید است بنابراین سازمان ثبت اسناد و املاک به منظور حمایت از بخش خصوصی دو اقدام در دستور کار دارد. در قانون جهش تولید دانش بنیان ظرفیت هایی مطرح شده است؛ در بند چ ماده 4 قانون، بحث صدور سند برای واحدها در پارک های علم و فناوری مطرح است و در این راستا، اولین سند در استان البرز صادر شد. مقرر شد لیست واحدهای احداثی در پارک ها تهیه و  سند صادر شود زیرا این اسناد، وثیقه مناسبی برای دریافت تسهیلات برای سرمایه گذاری در پارک ها و کمک به بخش خصوصی هستند.

وی افزود: الکترونیکی شدن و هوشمندسازی ثبت شرکت ها از سال 401 شروع شد و بسیاری از فرآیندهای آن الکترونیکی شد و تا پایان تیرماه امسال تمام این روند، الکترونیکی می شود. امضای الکترونیکی نیز از سال گذشته آغاز شد و بدین ترتیب شاهد کاهش تردد 417 هزار و 103 مراجعه حضوری بودیم و 64 هزار و 832 فقره امضای الکترونیکی و پرداخت الکترونیکی برای تاسیس شرکت انجام شد.

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور عنوان کرد: با این اقدامات در حوزه هوشمندسازی، امیدواریم تا پایان تیرماه به استانداردهای جهانی برسیم. انتظار  این است که در کمتر از یک ساعت ثبت شرکت ها انجام شود.

وی با بیان اینکه 2 میلیون و 850 هزار شرکت ثبت شده وجود دارد، افزود: تعلیق شرکت های صوری و کاغذی در دستور کار است و از طرف دیگر، حمایت از شرکت های واقعی فعال در حوزه تولید، وظیفه ما است.

بابایی یادآور شد: در کل کشور در سال 1402 آمار عملکردی خوبی داشتیم. در سال  قبل 109 میلیون و 685 هزار و 648 مورد خدمات ثبتی داشتیم که 99.8 از این موارد به صورت الکترونیکی انجام شدند. در صدور اسناد مالکیت در حوزه اراضی و ساختمان های فاقد سند نیز رشد 42 درصد داشتیم.

پایان خبر ایندکس ایران

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "صدور سند برای بیش از 113 هزار هکتار از بستر رودخانه های کشور" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "صدور سند برای بیش از 113 هزار هکتار از بستر رودخانه های کشور"، کلیک کنید.