شرط مهم برای نجات کارگران ایرانی از دام تورم

شرط مهم برای نجات کارگران ایرانی از دام تورم

به گزارش ایندکس ایران،تورم سال1401، برای طبقات پایین و کارگر مزدبگیر، بیش از 50درصد بود، لذا انتظار می رفت که حقوق و دستمزد کارگران و مزدبگیران، بیش از 50درصد افزایش یابد، ولی چون گمان می کردند که این کار موجب تورم می شود لذا سه وعده اصلی دادند تا کارگران با افزایش 27درصد حقوق و دستمزد خود موافقت کنند.

هم میهن در گزارشی آورده که اولین وعده اینکه قیمت 11قلم کالای اساسی را به قیمت شهریور1400 برگردانند. دوم؛ تورم سال1402 را در محدوده 20درصد مهار کنند و بالاخره در صورت افزایش تورم، دستمزدها نیز در طول سال تعدیل یافته و افزایش یابد.

اکنون در یازدهمین ماه سال1402 هستیم، مهار تورم وعده داده شده مطلقاً انجام نشده است. در خوش بینانه ترین حالت تا پایان سال تورم به 35درصد خواهد رسید. وعده دوم که تعدیل دستمزدها در صورت ناتوانی در مهار تورم است نیز کاملاً منتفی شده است و بالاخره برگرداندن قیمت 11قلم کالای اساسی به قیمت شهریور سال1400 نه تنها در دستور کار قرار ندارد، بلکه قیمت ها حتی در حد همان ابتدای سال هم قرار ندارند.

البته، آگاهان سیاسی و اقتصادی از همان زمان می دانستند که هیچ کدام از این وعده ها قابل اجرا نیست و به انجام نخواهد رسید، ولی کارگران و مردم به هر دلیلی آن را پذیرفتند و سطح رفاه اقتصادی آنان در سال جاری حداقل 15درصد کمتر شده است و اگر این افول هم قابل گذشت باشد، سال آینده را چه خواهند کرد؟

تجربه امسال ثابت می کند که وعده مهار تورم، وعده ای سرخرمن است و دیگر کسی آن را باور نخواهدکرد، و سال آینده نیز کمتر از 35درصد تورم نخواهیم داشت؛ اگر بیشتر نشود.

بنابراین، دولت در یک دوراهی آشکار قرار گرفته است. ازیک سو، باید هزینه زندگی حقوق بگیران را جبران کند و هم تورم امسال و نیز سال آینده را پوشش دهد که در این صورت حداقل باید 50تا 70درصد به حقوق و دستمزدها اضافه کند. در این صورت، کارمندان اعتراض خواهند کرد که افزایش حقوق آنان مطابق بودجه فقط 20درصد است. از سوی دیگر، دولت دنبال مهار تورم است و این کار را به ساده ترین شیوه در دسترس، یعنی جلوگیری از افزایش حقوق و دستمزد انجام می دهد؛ همچنان که در خصوص حقوق کارمندان چنین کرد و این موجب نارضایتی و بی عدالتی بیشتر مردم و افزایش طبقات فقیر خواهد شد.

بنابراین، دولت باید میان این دوراهی یکی را انتخاب کند. گزینه معقول، انتخاب راه اول است، ولی برای دچار نشدن در تله تورمی، لازم است دولت هزینه های دیگر خود را کم کند؛ هزینه هایی که به نحوی اتلاف منابع است و این هزینه ها کم هم نیستند.

راه دیگر، افزایش قیمت فروش حامل های انرژی و کسب درآمدهای جدید است که خطر تورم های بالا را دارد. اینها محصول فقدان رویکرد علمی و دانش محور در دولت است و به قول معروف، خودکرده را تدبیر نیست…

217

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "شرط مهم برای نجات کارگران ایرانی از دام تورم" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "شرط مهم برای نجات کارگران ایرانی از دام تورم"، کلیک کنید.