سلبریتی ها در راستای پیشگیری از جرایم فعالیت کنند

سلبریتی ها در راستای پیشگیری از جرایم فعالیت کنند

یک جرم شناس تاکید کرد که فعالیت سلبریتی ها و چهره های شناخته شده باید در مسیر و روند جرم زدایی انجام شود.

وحید سلطانی در گفت وگو با ایندکس ایران، درباره نقش چهره های شناخته شده در پرونده برخی از جرایم نظیر کلاهبرداری شرکت کوروش کمپانی و نظایر آن گفت: برای وقوع یک جرم از منظر جرم شناسی مولفه هایی دخیل هستند که همگی باید وجود داشته باشند تا جرم تحقق پیدا کند. در همین راستا نیز اصطلاح مثلث جرم وجود دارد که بر همین موضوع دلالت دارد.

وی در تشریح مثلث جرم گفت: در یک ضلع از این مثلت بزه کار با انجام اقدامات بزهکارانه اش وجود دارد، این افراد با انتخاب سوژه های خود و طرح ریزی های مجرمانه مرتکب چنین اقداماتی می شوند. در ضلع دیگر این مثلث، بزه دیدگان یا قربانیان جرم قرار دارند، افرادی که به هر دلیلی از جمله کسب منفعت و … قربانی فرد بزهکار شده اند. مثلا در پرونده کوروش کمپانی مالباختگان برای خرید گوشی به قیمت ارزان تر به شیوه و شگرد بزهکار اعتماد کرده و مال خود را در اختیارش قرار دادند. این افراد هم از لحاظ مادی خسارت دیدند و هم از لحاظ معنوی متضرر شدند، چرا که هم مال خود را از دست دادند و هم فشار روانی زیادی را متحمل شدند. 

این جرم شناس با بیان اینکه ضلع سوم مثلث جرم، شرایط و اوضاع و احوالی است که در ارتکاب جرم نقش موثر دارد، گفت: به عنوان مثال در پرونده کوروش کمپانی اقداماتی که سلبریتی ها و چهره های شناخته شده در تبلیغ این کمپانی انجام دادند، صرف نظر از اطلاع یا عدم اطلاع آنان از اقدامات مجرمانه بزهکار در اعتماد سازی و فراهم کردن این شرایط موثر بود. در واقع این افراد به سبب چهره بودن در جامعه در جهت دادن افکار عمومی همواره کارساز بوده اند و تعریف و تمجید آنان از شرکت و موضوعاتش از طریق تهیه کلیپ و انتشار در بسترهای فضای مجازی و در مواردی حضور فیزیکی در ساختمان شرکت، موجب اعتماد آفرینی در برخی شهروندان شد.

سلطانی تصریح کرد: قطعا اگر این ضلع از اضلاع مثلث شکل نمی گرفت شاهد گستردگی حال حاضر شمار مالباختگان نبودیم، گفت: در همین راستا نیز باید سلبریتی ها در راستای پیشگیری از جرایم و آسیب های اجتماعی نقش ایفا کنند. در واقع فعالیت این چهره های شناخته شده که تمام اعتبار خود را توجه مردم به دست آورده اند باید در جهت جرم زدایی باشد، نه اینکه آنان خود به عاملی برای جرم زایی بدل شوند.

پایان خبر ایندکس ایران

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سلبریتی ها در راستای پیشگیری از جرایم فعالیت کنند" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سلبریتی ها در راستای پیشگیری از جرایم فعالیت کنند"، کلیک کنید.