سانحه جنجالی برای X55؛ کاهش کیفیت و گرانی خودروهای تولید داخل + فیلم

خودرو های داخلی عامل 34 درصد کشته های تصادفات

آفتاب نیوز :

انتشار فیلمی از شکستن ناگهانی اکسل عقب و واژگونی یک دستگاه ام وی ام ایکس 55 پرو شرکت مدیران خودرو در محور قم به کاشان با واکنش های زیادی از سوی مردم همراه شد و دوباره بحث عدم کیفیت خودرو های مونتاژی تولید داخل که توسط مونتاژکاران داخلی در کشور سرهم بندی و عرضه می شود بر سر زبان ها افتاد.

البته در این باره متولیان و حاکمیت صنعت خودرو کشور (وزارت صمت) پس از این حادثه هولناک، هیچ واکنش خاصی از خود نشان نداد در حالی که وزارت صمت متولی نظارت بر کیفیت خودروسازان است.

ویدیو منتشر شده در فضای مجازی در مورد این حادثه مربوط به 7 اردیبهشت 1403 در محور قم – کاشان است و براساس اعلام برخی رسانه ها حوادث مشابهی در روسیه و آفریقای جنوبی نیز در مورد این خودرو اتفاق افتاده است.

کاهش کیفیت و افزایش قیمت مدام خودروسازان در بی تفاوتی وزارت صمت

سال هاست که موضوع کیفیت خودرو های تولید داخلی به یکی از دغدغه های جدی مردم تبدیل شده است و متاسفانه خودروسازان داخلی و مونتاژکاران هیچگاه رضایت مردم و پاسخگویی در این زمینه را اولویت خود نمی دانند، اما در مقابل دایما در بازار انحصاری خودرو اقدام به افزایش قیمت با توجیهاتی نظیر افزایش قیمت ارز یا افزایش تورم و … می کنند.

پس از توقف فعالیت سامانه یکپارچه ثبت نام خودرو داخلی و بی تفاوتی وزیر صمت نسبت به این سامانه، چندی است که مونتاژکاران خودرو های خود را به سبدگردان ها سپرده و در بازار با قیمت هایی بالاتر از قیمت مصوب عرضه می کنند.

هادیانفر: خودرو های داخلی عامل 34 درصد کشته های تصادفات

همین چند وقت پیش بود که در فضای مجازی، فیلمی منتشر شد با این مضمون که فردی با فشار انگشتان دست خود بر روی سقف یک خودروی تولید داخل که متاسفانه مشتریان زیادی هم دارد، ضعف بدنه آن را به نمایش گذاشت.

پیش تر نیز کمال هادیانفر، رییس پلیس سابق راهنمایی و رانندگی و معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی گفته بود: «کیفیت پایین خودرو ها و ناایمن بودن آن ها عامل 34 درصد کشته های تصادفات است. بسیاری از خودرو های داخلی از همان زمان خروج از کارخانه خراب هستند، در موارد زیادی در تصادفات خودروی داخلی تا وسط جمع می شود در حالی که به خودروی با کیفیت خارجی فقط خط افتاده است.»

براساس گزارش مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی کیفیت نامطلوب محصولات خودروسازی کشور معلول عوامل متعددی از جمله ماهیت سیاسی ـ اقتصادی، ساختار مالکیتی و مدیریتی، عدم ارتباط مستمر و مستقیم با زنجیره مناسب جهانی تامین قطعات و ضعف در نظام تنظیم گری فنی و اقتصادی (قیمت گذاری، تعرفه، استاندارد و…) در این صنعت است.

کارشناس خودرو: هیچ سازمانی در صنعت خودرو حامی حقوق مصرف کننده نیست

سپهر زنگنه، کارشناس خودرو در رابطه با حادثه اخیر خودرو X55 PRO مدیران خودرو و در پاسخ به این سوال که خودروساز، وزارت صمت و سازمان استاندارد و همچنین خودروساز در خصوص این حادثه چه وظایفی به عهده دارند؟ گفت: پیرو حادثه واژگونی یک دستگاه ام وی ام ایکس 55 پرو شرکت مدیران خودرو، متاسفانه سازمان های مسیول هیچ واکنشی نداشته اند و به نظر می رسد در صنعت خودروسازی ایران یک نهاد و ارگان که حامی مصرف کننده باشد وجود ندارد.

وی افزود: مشابه این قضیه چندین بار در مورد خودرو های وارداتی و مونتاژی شرکت های دیگر نیز اتفاق افتاده است و شرکت های مادر در خارج از کشور به مشتریان خود فراخوان داده اند تا خودرو های خریداران توسط نمایندگی ها مورد بررسی قرار گیرد، اما این فراخوان ها در ایران اجرایی نشده و سازمان و یا نهاد مسیول از جمله سازمان حمایت و سازمان استاندارد که باید حامی حقوق مصرف کننده باشند خودروساز را وادار به اجرای این فراخوان ها نکرده اند.

سانحه جنجالی برای X55؛ کاهش کیفیت و گرانی خودروهای تولید داخل + فیلم

پس از حادثه X55 مدیران خودرو دستگاه های متولی سکوت کردند

زنگنه بیان داشت: به دنبال انتشار تصاویر واژگونی خودرو مونتاژی مدیران خودرو، این شرکت به مشتریان فراخوان داده است تا خودرو های خود را برای بررسی کارشناسی به نمایندگی ارجاع دهند، اما انتظار می رفت با توجه به عرضه حدود 30 هزار دستگاه ام وی ام ایکس 55 پرو شرکت مدیران خودرو، سازمان های مربوط با حقوق مصرف کنندگان واکنش نشان دهند.

زنگه با تاکید بر اینکه سازمان ها مرتبط با حقوق مصرف کننده باید به این مسایل ورود کنند و حامی حقوق مصرف کنندگان باشند، گفت: واقعا مصرف کننده داخلی چه گناهی دارد که هم ماشین را با دو برابر قیمت واقعی خریداری کند هم خدمات ضعیفی به وی ارایه شود و هم برای پیدا کردن قطعه دچار مشکل شود و هم در زمان بروز حوادث رانندگی دچار خسارت مالی و خسارت جانی شود.

ورود سازمان ملی استاندارد برای بررسی ابعاد مختلف سانحه

بررسی ها نشان می دهد به دنبال انتشار فیلم جدا شدن اکسل یک دستگاه خودرو مربوط به مدیران خودرو، بالاخره مدیرکل استاندارد کرمان به همراه کارشناسان و بازرسان این سازمان روز دوشنبه هفته جاری با هدف بازرسی از خطوط این شرکت در بم حضور یافتند و موضوع مشکل خودرو یاد شده را مورد بررسی کارشناسی قرار دادند، اما هنوز نتیجه این بررسی اعلام نشده است.

فراخوان مدیران خودرو به مشتریان برای بازدید اکسل

پس از این اتفاقات بالاخره شرکت مدیران خودرو در اطلاعیه ای به دارندگان خودرو ام وی ام ایکس 55 پرو اعلام کرده جهت بازدید دقیق اکسل خودرو مذکور با نظارت فنی شرکت از طریق پذیرش در شبکه خدمات پس از فروش در سراسر کشور اقدام کنند.

پیش از اعلام فراخوان، این شرکت در اطلاعیه ای شماره یک خود اعلام کرد تیم فنی برای بررسی صحت و سقم موضوع تشکیل شده است.

سانحه جنجالی برای X55؛ کاهش کیفیت و گرانی خودروهای تولید داخل + فیلم

واکنش سازمان حمایت به حادثه X55 و شکستن اکسل در جاده

سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان نیز روز گذشته اعلام کرد: با عنایت به کلیپ منتشرشده در خصوص فراخوان شرکت مدیران خودرو مبنی بر رفع عیب برخی محصولات ایکس 55 پرو ذکر برخی قوانین حمایت از حقوق مصرف کنندگان جهت اطلاع همه مصرف کنندگان صنعت خودرویی کشور لازم و ضروری است.

طبق اعلام سازمان حمایت، براساس ماده 4 قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان «چنانچه نقص یا عیب قطعات ایمنی خودرو در طول دوره ضمانت پس از سه بار تعمیر همچنان باقی باشد یا در صورتی که نقش یا عیب قطعاتی که موجب احتمال صدمه جسمی یا جانی اشخاص می شود و با یک بار تعمیر برطرف نشده باشد یا خودرو بیش از 30 روز به دلیل تعمیرات غیرقابل استفاده بماند، عرضه کننده / تولید کننده مکلف است حسب درخواست مصرف کننده خودروی معیوب را با خودروی نو تعویض یا با توافق بهای آن را به مصرف کننده مسترد دارد.

همچنین براساس تبصره 2 ماده 4 «عرضه کننده حق واگذاری یا استفاده از خودروی مسترد شده را پیش از رفع عیب ندارند، خودروی مذکور پس از رفع عیب و نقص قبلی و با اعلام صریح عیوب مزبور در اسناد واگذاری مجاز می باشد.»

براساس تبصره ماده 5 قانون حمایت از مصرف کنندگان خودرو، استفاده از قطعات غیر استاندارد تایید نشده توسط عرضه کننده و نمایندگی های مجاز تعمیر ممنوع است.

ضرورت افزایش نظارت سازمان حمایت و سازمان استاندارد بر خودروساز

با توجه به ضرورت جلوگیری از بروز چنین حوادثی، مشخصا در مورد خودروی تولید داخل و همچنین سایر خودرو های مونتاژی و حتی وارداتی باید سازمان استاندارد و سازمان حمایت به موضوع ورود و نتایج بررسی کارشناسی خود را به صورت شفاف به مردم اعلام کنند.

قطعا این سازمان ها طبق وظایف خود نباید اجازه ندهند که اتفاقاتی از این قبیل موجب بروز حوادث جانی و مالی برای خریداران خودرو های داخلی شود و یا حقی از آن ها تضییع شود.

همچنین از وزیر صنعت، معدن و تجارت انتظار است همانطور که در بازدید اخیر خود از یک شرکت خودروساز اعلام کرده است که امسال جهشی اساسی در کیفیت و کمیت خودرو اتفاق می افتد، اعلام کند که این جهش کیفی قرار است به چه صورتی اتفاق بیفتد و مردم در انتهای سال منتظر چه تحولی در کیفیت خودرو های تولید داخلی و مونتاژی باشند؟

از سوی دیگر در خصوص حادثه مذکور و در راستای جلوگیری از بروز سوانح مشابه، باید دستور لازم در خصوص بررسی ابعاد مختلف این مساله از سوی وزیر صمت صادر و علت بروز این حادثه به صورت شفاف برای مردم اطلاع رسانی شود، قطعا سکوت وزیر صمت در بروز چنین اتفاقاتی قابل تامل است و البته منطقی نیست.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سانحه جنجالی برای X55؛ کاهش کیفیت و گرانی خودروهای تولید داخل + فیلم" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سانحه جنجالی برای X55؛ کاهش کیفیت و گرانی خودروهای تولید داخل + فیلم"، کلیک کنید.