سال گذشته 2.5 میلیون تن برنج سفید در کشور تولید شد – خبرگزاری ایندکس ایران | اخبار ایران و جهان

سال گذشته 2.5 میلیون تن برنج سفید در کشور تولید شد - خبرگزاری ایندکس ایران | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری ایندکس ایران، محمدعلی نیکبخت، وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه سال گذشته 2.5 میلیون تن برنج سفید در کشور تولید شد، گفت: با مجموع اقدامات انجام شده تولید برنج سفید در کشور روند افزایشی داشته به طوری که در سال 1400 حدود دو میلیون و 100 هزار تن برنج سفید در کشور تولید شد و در سال 1401 این عدد به دو میلیون و 300 هزار تن و در سال گذشته نیز به دو میلیون و 500 هزار تن افزایش یافت.

وی افزود: در حوزه مکانیزاسیون برنج و بازسازی و نوسازی شالی کوبی ها، اقدامات خوبی طی این سه سال انجام گرفته که منجر به بهبود کیفی و کاهش ضایعات برنج سفید شده است.

نیکبخت تصریح کرد: درجه کاشت و برداشت مکانیزه برنج با حدود 10 درصد افزایش ظرف سه سال اخیر به ترتیب به 72 درصد و 90 درصد رسیده است.

وی سطح زیر کشت برنج در سال گذشته را 770 هزار هکتار عنوان و بیان کرد: امسال نیز در همین حدود، برنج کشت می شود. تاکنون حدود 300 هزار هکتار برنج کشت شده و کشت این محصول ادامه دارد.

نیکبخت تامین بذر اصلاح شده از ارقام کیفی و پرمحصول در استان های گیلان، مازندران و گلستان، تغذیه گیاهی و مصرف متعادل کودهای ازته، فسفاته و پتاسه، مدیریت آفات، بیماری ها و علف های هرز، توسعه روش های نوین مانند کشت مکانیزه با نشاکار و خشکه کاری در مناطق تحت تنش آبی، برداشت مکانیزه با کمباین های ویژه شالیزاری و افزایش سطح رتون را از دلایل افزایش تولید برشمرد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سال گذشته 2.5 میلیون تن برنج سفید در کشور تولید شد – خبرگزاری ایندکس ایران | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سال گذشته 2.5 میلیون تن برنج سفید در کشور تولید شد – خبرگزاری ایندکس ایران | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.