رییس جمهوری با حدود یکصد اتهام

رییس جمهوری با حدود یکصد اتهام

دونالد ترامپ در حالی وارد یک مسابقه جدید انتخابات 2024 ریاست جمهوری با «جو بایدن» شده که این بار هم زمان درگیر بزرگترین پرونده های قضایی مرتبط با اتهام های متعدد است. برای نخستین بار در آمریکا، در کنار نام ترامپ در فهرست رییسان جمهوری، موارد متعدد اتهام ها و پرونده های حقوقی_قضایی ثبت شده است.

به گزارش ایندکس ایران، به نقل از ایرنا، در حالی هفت ماه دیگر _ پنجم نوامبر 2024(15 آبان) _ شصتمین انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برگزار می شود که دونالد ترامپ کاندیدای اصلی حزب جمهوری خواه در این انتخابات است. جو بایدن رییس جمهوری کنونی و نماینده حزب دموکرات نیز در کارزار انتخاباتی روبه روی ترامپ ایستاده است.

اما نامزد حزب جمهوری خواه که اکنون هم زمان درگیر پرونده های قضایی و شرکت در پویش های انتخاباتی است، با دادن وعده های بسیار سیاسی، اقتصادی و بین المللی به هوادارانش و تهدیدهای گسترده علیه منتقدان و مخالفان داخلی و خارجی ، پیروزی خود در این دور از رقابت ها را حتمی و برای آمریکا اجتناب ناپذیر دانسته است.

ترامپ 77 ساله که نخستین رییس جمهور سابق در تاریخ ایالات متحده است که به اتهام های مختلف متهم شده، با حدود یکصد اتهام در چهار پرونده جداگانه روبروست.

مشکلات حقوقی این مرد جنجالی تاریخ آمریکا به همین جا ختم نمی شود؛ وی همچنین با چند پرونده مدنی درباره امپراتوری تجاری اش که نام او را بر سر زبان ها انداخته، مواجه است. علاوه بر این، شکایت ها و درخواست های حقوقی مهمی نیز علیه او وجود دارد که هنوز به نتیجه نهایی نرسیده ؛ از جمله در مورد مصونیت او از پیگرد قانونی. بنابراین مشکلات قضایی ترامپ پیچیده بوده که هنوز برخی از آن ها حتی رسانه ای نشده است.

در این گزارش چهار پرونده مهم مجرمانه که دونالد ترامپ با آن روبه روست و تاکنون رسانه ها آن را مورد پیگیری قرار داده اند، بررسی شده است.

1. پرونده رابطه نامشروع

یکی از مهمترین اتهام های مطرح شده علیه ترامپ، پرونده رابطه نامشروعش با یک پورن استار سینما و مبلغی است که اندکی پیش از انتخابات 2016 به «استورمی دنیلز» Stormy Daniels پرداخت شده تا وی در این زمینه سکوت کند.
خانم دنیلز می گوید، 130 هزار دلار به او دستمزد داده اند تا در این زمینه حرفی نزند. این در حالی است که ترامپ تاکنون هر نوع رابطه نامشروع با او را رد کرده است.

وکلای ترامپ می گویند در واقع پرداخت حق سکوت در قوانین این کشور غیرقانونی نیست. در عوض، این پرونده بیشتر فنی است و به این موضوع می پردازد که چگونه وکیل سابق ترامپ، که به خانم دانیلز پول پرداخت کرده، بازپرداخت خود را در حساب های ترامپ ثبت کرده است.

در این پرونده، رییس جمهوری سابق متهم شده که مدارک مالی خود را جعل کرده و گفته، این پرداخت برای هزینه های قانونی بوده است. او طبق قوانین مالی مبارزات انتخاباتی، با 34 فقره کلاهبرداری مواجه بوده و در همه این موارد اعلام بی گناهی کرده است.
پاسخ ترامپ به رسانه ها در مود این اتهام ها به طور کامل انکار بوده و مدعی است این پرونده دارای انگیزه سیاسی بوده و فقط راهی برای صدمه زدن به او در انتخابات است در حالی که اقدامات انجام شده، هیچکدام جرم نیست.

طبق گزارش رسانه ها در مورد روند دادرسی این پرونده، فهرست هیات منصفه دادگاه در آوریل(فرودین-اردیبهشت) تکمیل شد و دادگاه ترامپ در روزهای آخر فروردین در این زمینه آغاز شده است.
براین اساس، ترامپ جمعه گذشته در چهارمین روز از محاکمه خود، در دادگاهی با حضور 12 عضو اصلی هیات منصفه و یک نفر علی البدل که همگی از پیش انتخاب شده بودند، حضور یافت. قرار است به اعضای علی البدل هیات منصفه 5 نفر دیگر اضافه شود.
او پیش از ورود به دادگاه در جمع رسانه ها، باز هم ادعای دسیسه چینی دادگاه علیه خود را تکرار کرد و «آلوین براگ» دادستان منطقه منهتن را مورد تمسخر قرار داد و گفت، او آنقدر باهوش نیست که حتی بتواند خودش را نمایندگی کند.

اتهام ترامپ در این پرونده، پرداخت حق السکوتی است که که «مایکل کوهن» وکیل همه کاره سابق او، در جریان مبارزات انتخاباتی سال 2016 به «استورمی دنیلز» پرداخت تا از علنی شدن ادعاهای این پورن استار مبنی بر داشتن رابطه با ترامپ جلوگیری کند. کوهن در سال 2018 به جرم خود اعتراف کرد و به احتمال زیاد یکی از شاهدان اصلی این پرونده خواهد بود.

آیا ترامپ به زندان می رود؟
براساس نظر کارشناسان حقوقی، هر یک از اتهام های مطرح شده در پرونده دنیلز، حداکثر چهار سال حبس دارد؛ اگرچه قاضی می تواند، ترامپ را در صورت محکومیت به «حبس مشروط» محکوم کند. البته برخی از این کارشناسان به رسانه ها گفته اند، بعید به نظر می رسد ترامپ در این پرونده مجرم شناخته شود و جریمه نقدی محتمل تر است. «الوین براگ»Alvin Bragg دادستان منطقه منهتن که خود یک دموکرات بوده، دادستان پرونده خانم دنیلز است که تلاش دارد ترامپ را محکوم کند.

2. پرونده شورش علیه کنگره و توطیه آشوب انتخابات 2020
ترامپ پرونده قضایی دیگری هم دارد که ابعاد آن حاکمیتی است و در آن این اتهام مطرح شده که به طور غیرقانونی توطیه ای برای رد شکست خود در انتخابات ریاست جمهوری 2020 از جو بایدن انجام داده است. دادستان های فدرال مدعی اند او مقام ها را تحت فشار قرار داده تا نتایج را برگردانند؛ آگاهانه دروغ هایی درباره تقلب در انتخابات منتشر کرده و به دنبال سوء استفاده از شورش کنگره در ششم ژانویه 2021 ((17 دی 1399) برای به تعویق انداختن صدور تاییده پیروزی بایدن در انتخابات و ماندن در قدرت بوده است.

او در این پرونده آشکارا به چهار اتهام جنایی از جمله توطیه برای کلاهبرداری از ایالات متحده و توطیه علیه حقوق شهروندان این کشور متهم شده است. براساس برخی گزارش های رسانه ای، وی با اتهام شورش یا کمک به شورش علیه کنگره نیز متهم می شود اما اکنون این موضوع در زمره اتهام های رییس جمهوری سابق آمریکا قرار ندارد. پاسخ ترامپ به این اتهام ها نیز فقط انکار بوده و مدعی شده دولت بایدن پشت اصلی این دادستان است.

آیا ترامپ به زندان می رود؟
در حالی که پرونده های قضایی علیه ترامپ در چند دادگاه مطرح است، تیم وکلای ترامپ این درخواست را به دیوان عالی این کشور ارایه کرده اند که رییس جمهوری سابق این کشور را نمی توان تحت تعقیب قرار داد. این درخواست پس از آن مطرح شد که روز ششم فوریه 2023 (17 بمهن 1402) گروهی متشکل از سه قاضی دادگاه استیناف ناحیه کلمبیا در حکمی اعلام کردند ترامپ به دلیل تلاش هایش در تغییر نتیجه انتخابات ریاست جمهوری 2020 دیگر مصونیت ندارد. این در حالی است که تیم حقوقی ترامپ استدلال کرده فعالیت های او مربوط به وظایف رسمی اش در دوران ریاست جمهوری بوده و در نتیجه نمی توان او را مورد پیگیرد قضایی قرار داد. اما هیات سه نفره قضات، استدلال وکلای ترامپ را رد و مصونیت سیاسی او را لغو کرد.

این موضوع اما به دیوان عالی آمریکا رسیده و باید دیوان در این زمینه حکم صادر کند. گفته شده قضات پرونده در روز 25 آوریل (6 اردیبهشت) رسیدگی به این موضوع را شروع کرده و حداکثر تا دوماه دیگر یعنی ژوین (خردادیا تیرماه) در این زمینه تصمیم نهایی خود را اعلام می کنند.

طبق گزارش های رسانه ها، البته این چالش نیز وجود دارد که شاید این دادگاه تا پیش از انتخابات ریاست جمهوری در ماه نوامبر شروع نشود و به همین دلیل در صورت حضور ترامپ، احتمال های زیادی در مورد نتیجه انتخابات ریاست جمهوری مطرح شده است. از جمله آنکه اگر ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری 2024 آمریکا پیروز شود و همه آرای مورد نیاز به دست آورد، می تواند خود را عفو کند یا دستور رد اتهام ها علیه خود را صادر کند.

در این پرونده نیز باز این پرسش مطرح است که آیا ترامپ در صورت مجرم شناخته شدن توسط قضات، راهی زندان می شود؟ کارشناسان حقوقی در این زمینه اظهارنظر کرده اند، اتهام ها علیه ترامپ در پرونده شورش علیه کنگره، در صورت اثبات با مجازات احتمالی زیر روبه رو خواهد شد:

1. توطیه برای کلاهبرداری از ایالات متحده با جریمه نقدی، یا تا پنج سال زندان روبه رو خواهد شد.
2- مجازاتِ جلوگیری از رسیدگی رسمی، جزای نقدی یا تا 20 سال حبس دارد.
3- توطیه علیه حقوق کشور یا شهروندان، جزای نقدی یا حداکثر 10 سال زندان، یا هر دو مجازات را دارد.

با وجود این موارد، در این پرونده پرسش های مختلف دیگری مطرح شده از جمله در مورد فعالیت ها یا پول به گردش درآمده و یا اقدامات انجام شده در این زمینه، مسایل امنیتی و سیاسی نیز مطرح است که هنوز پاسخ درستی در مورد آن ها وجود ندارد و به همین دلیل در مورد اینکه آیا ترامپ در صورت محکومیت، به زندان خواهد رفت یا واقعاً در زندان خواهد ماند، قاطعیتی در اظهارات رسانه ای وجود ندارد.

3- پرونده تقلب انتخابات 2020 در ایالت جورجیا
ترامپ و نزدیک به 18 فرد دیگر در این پرونده متهم به توطیه جنایتکارانه برای براندازی رقیب انتخاباتی اش در ایالت جورجیا در جریان انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکاست. تحقیقات گسترده ای که توسط «فانی ویلیس» Fani Willis
دادستان جورجیا هدایت شده، با تماس تلفنی فاش شده ای آغاز شد که در آن ترامپ از مقام ارشد انتخابات ایالت خواست وی در این ایالت پیروز باشد.

طبق تحقیقات گسترده در این زمینه، مشخص شد که ترامپ از این مقام ارشد انتخابات خواسته در این ایالت 117 هزار و 80 رای به وی اختصاص یابد. وی در این زمینه به 13 مورد جرم متهم شد که این رقم با تلاش گروه گسترده وکلایش به 10 مورد کاهش یافت. در یکی از این موارد ترامپ به صراحت متهم شده که قانون این ایالت در مورد سازمان های فساد را لغو کرده است.

این تحقیقات پس از رسوایی انتشار تماس تلفنی ترامپ و «براد رافنسپرگر» وزیر خارجه ایالت جورجیا به دست آمد که در آن رییس جمهور سابق از این مقام جمهوری خواه خواست میزان آرای یاد شده را به نفع خود داشته باشد تا بتواند مانع از پیروزی جو بایدن در این ایالت جنوب آمریکا شود.
بخشی از کیفرخواست علیه ترامپ بیانگر نقض سوگند ریاست جمهوری توسط اوست؛ همچنین در بخش های دیگری از کیفرخواست «رودی جولیانی» وکیل ترامپ و دیگر مدافعانش، متهم به ارایه ادعاهای نادرست در مورد تقلب در انتخابات ریاست جمهوری 2020 و تحت فشار قرار دادن اعضای سنای جورجیا شده اند.

رییس جمهوری سابق آمریکا، بارها اتهام های مطرح شده در این پرونده را رد و خود را بی گناه معرفی کرده است. دادستان ها می خواهند این پرونده در ماه اوت (مرداد) آغاز شود اما تاکنون تاریخ دقیقی برای آن مشخص نشده است.
وکلای ترامپ در این پرونده تلاش کرده اند صلاحیت خانم ویلیس برای رسیدگی به این پرونده را رد کنند. ترامپ پیش از کیفرخواست خود، یک آگهی تبلیغاتی پرهیاهو با ادعاهای مختلف علیه ویلیس منتشر کرد. ترامپ با طرح ادعای رابطه خانم دادستان با یکی از اعضای باندی که تحت تعقیب او بوده و نیز صدور احضاریه جعلی، تلاش کرده صلاحیت ویلیس در پرونده خود را مخدوش کند.

آیا زندان در انتظار ترامپ است؟
در مورد احتمال اینکه آیا ترامپ در این پرونده هم مقصر شناخته خواهد شد و یا اینکه به زندان خواهد رفت، احتمال های متعددی مطرح شده است. از جمله اینکه دادستان جورجیا در این پرونده باید ثابت کند یک الگوی فساد توسط ترامپ و مدافعانش با هدف لغو نتیجه انتخابات در این ایالت در سال 2020 وجود داشته است تا از این طریق بتوانند حکم محکومیت ترامپ را صادر کنند. طبق قوانین موجود در این ایالت، اظهارات نادرست، مجازاتی بین یک تا پنج سال حبس یا جریمه نقدی به دنبال دارد.

4. پرونده خروج اسناد طبقه بندی شده از کاخ سفید
پرونده مهم دیگری که علیه ترامپ مطرح شده اینکه وی در دوران ریاست جمهوری، اسناد طبقه بندی شده و محرمانه را از کاخ سفید خارج کرده است. دادگاه باید در این مورد بررسی کند که آیا ترامپ پس از خروج از کاخ سفید، اسناد طبقه بندی شده را به محل اقامتش «مارآلاگو Mar-a-Lago» برده و آیا در این زمینه اشتباه هایی انجام داده و مجازات این اقدامات در صورت اثبات چیست؟

همچنین در مورد اینکه آیا ترامپ مانع از تلاش های اداره تحقیقات فدرال (آمریکا) FBI برای بازیابی پرونده ها و تحقیقات جنایی در مورد رسیدگی به آنها شده است یا خیر نیز دادگاه باید رای صادر کند. طبق گزارش های منتشره در برخی رسانه ها، بیشتر این اسناد مرتبط با اطلاعات دفاع ملی این کشور است که در زمره قانون جاسوسی قرار می گیرد.

همچنین در این پرونده، هشت مورد فردی نیز وجود دارد که شامل توطیه برای جلوگیری از عدالت، مخفی نگه داشتن یک سند یا سابقه و اظهارات نادرست بوده که ترامپ مانند سایر پرونده های حقوقی اش، در این زمینه نیز خود را بیگناه دانسته است.
چند دادستان در این پرونده مشغول به فعالیت هستند و اعلام کردند به احتمال زیاد از ماه جولای (تیرماه) فعالیت خود را در این زمینه آغاز می کنند اما ترامپ و وکلایش خواهان به تعویق افتادن این دادگاه تا پس از انتخابات ریاست جمهوری نوامبر 2024 هستند.

کارشناسان حقوقی می گویند به طور کلی این اتهام ها آن قدر سنگین هستند که از نظر تیوری بتواند ترامپ را راهی زندان کند.طبق قوانین آمریکا، اتهام های تایید شده مرتبط با قانون جاسوسی هر کدام حداکثر 10 سال حبس دارند. سایر اتهام های مربوط به توطیه و پنهان کردن اسناد، هر کدام حداکثر 20 سال زندان به دنبال دارد اما پیش از اینکه این موارد بتواند ترامپ را راهی زندان کند، باید از سد گروه سازمان یافته و گسترده وکلای ترامپ عبور کند.

جمع بندی
دونالد ترامپ رییس جمهوری سابق آمریکا با تعداد گسترده ای از اتهام های مختلف روبه روست که 34 مورد آن فقط در مورد دستکاری در سوابق تجاری _ مالی اوست. وکلای ترامپ با دستکاری در این سوابق، تخلف های مالی او را پنهان کرده و آن ها را در زمره فعالیت های مالی قانونی فهرست کرده اند؛ از جمله پرداخت 130 هزار دلار حق السکوت به دنیلز. اما طبق گزارش های رسانه ای در مجموع تا اواخر سال گذشته، ترامپ با 91 مورد اتهام در دادگاه های ایالتی و محلی روبه بوده، که هر کدام از آن ها می تواند به طور بالقوه به صدور حکم حبس برای او بینجامد.

اگرچه ترامپ و گروه حقوقی اش بیشترین تلاش را داشته اند تا بلکه جلسه های هر دادگاه تا پایان انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر به تعویق بیافتد اما نخستین دادگاه او در منطقه منهتن آمریکا در روزهای اخیر در حال برگزاری است و این محکمه در واقع نخستین محاکمه کیفری یک رییس جمهوری آمریکاست.

علاوه بر این دادگاه، سه پرونده دیگر ترامپ شامل «اقداماتش در جریان یورش به کنگره آمریکا در ششم ژانویه 2021، سهل انگاری در نگهداری اسناد طبقه بندی شده در خانه اش و تلاش برای رد کردن و باطل اعلام کردن آرای انتخابات 2020 در ایالت جورجیا» نیز دادگاه در حال پیگیری است اما وی به کمک وکلایش موفق شده جلسه های این دادگاه ها را همچنان به تعویق بیاندازد.

البته ترامپ ادعا کرده پرونده های حقوقی و شکایت ها علیه او، مانع از شرکت در انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر نخواهد شد و به همین دلیل پویش و نشست های انتخاباتی او فعالانه و با حضور هوادارانش در ایالات مختلف آمریکا در حال برگزاری است و او همزمان در دو عرصه، کارزار بزرگی را علیه مخالفان سیاسی و مدعیان حقوقی خود راه انداخته است.
در مجموع باید گفت، این موضوع که پرونده های ترامپ به اندازه ای پیچیده است که نتایج آن می تواند ایالات متحده را با چالشی مهم روبه رو سازد، از موضوع های مهم سیاسی و حقوقی آمریکاست.

پایان خبر ایندکس ایران

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "رییس جمهوری با حدود یکصد اتهام" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "رییس جمهوری با حدود یکصد اتهام"، کلیک کنید.