رگبار و رعد و برق در نقاط مختلف کشور/ احتمال آبگرفتگی معابر

رگبار و رعد و برق در نقاط مختلف کشور/ احتمال آبگرفتگی معابر

آفتاب نیوز :

سازمان هواشناسی با صدور زردرنگ آورده است: وقوع رگبار باران، رعد و برق، وزش باد شدید موقت، گردوخاک، تگرگ و صاعقه شنبه (اول اردیبهشت ماه) درکرمان، شمال هرمزگان، شمال و شرق فارس، جنوب یزد، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، لرستان، اردبیل، شمال آذربایجان شرقی، ارتفاعات استانهای تهران، البرز و مازندران، ارتفاعات غربی سمنان، شرق زنجان، ارتفاعات استانهای کردستان و کرمانشاه و یکشنبه (2 اردیبهشت ماه) در اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، قزوین، زنجان، کردستان، کرمانشاه، همدان، یزد، مرکزی، ایلام، لرستان، قم، چهارمحال و بختیاری، خراسان رضوی، کهگیلویه و بویراحمد، خراسان جنوبی، اصفهان، شرق فارس، ارتفاعات کرمان، ارتفاعات و دامنه استانهای تهران، مازندران، سمنان و گیلان پیش بینی می شود.

این شرایط جوی دوشنبه (3 اردیبهشت ماه) در آذربایجان شرقی، اردبیل، آذربایجان غربی، کرمانشاه، کردستان، همدان، زنجان، قزوین، مرکزی، ایلام، لرستان، البرز، تهران، اصفهان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، خوزستان، بوشهر، یزد، کرمان، هرمزگان، سمنان، قم، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، فارس و خراسان رضوی و سه شنبه (4 اردیبهشت ماه) درآذربایجان شرقی، اردبیل، کرمانشاه، شمال کردستان، تهران، البرز، قزوین، قم، همدان، مرکزی، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان، مازندران، گلستان، سمنان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، یزد، اصفهان، نیمه شمالی فارس، کرمان، شرق و شمال شرق خوزستان، سیستان و بلوچستان و هرمزگان دور از انتظار نیست.

این وضعیت آب و هوایی چهارشنبه (5 اردیبهشت ماه) در مازندران، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سمنان، دامنه و ارتفاعات استانهای البرز، تهران و گلستان، اصفهان، یزد، کرمان، فارس، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و هرمزگان پیش بینی می شود.

احتمال آبگرفتگی معابر، احتمال جاری شدن روان آب، تگرگ، وزش باد نسبتا شدید، لغزندگی و کاهش دید بویژه در جاده های کوهستانی و گردنه ها، احتمال سقوط سنگ از ارتفاعات، احتمال خسارت به سازه های موقت، احتمال خسارت به نهال، درختان آسیب پذیر و محصولات باغی و زراعی در این وضعیت جوی وجود دارد.

به توصیه احتیاط در سفرها به ویژه برون شهری، عدم توقف در بستر و حاشیه رودخانه ها، احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه ها و مسیل ها، احتیاط در فعالیت های کوه نوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه های اجرایی و امدادی و پاک سازی دهانه پل ها، لایروبی کانال ها و آب روها، تمهیدات لازم جهت حفاظت از تولیدات کشاورزی و احتیاط در انجام هر گونه عملیات کشاورزی در دستور کار قرار گیرد.

در این شرایط جوی آسیب به محصولات کشاورزی نیز دور از انتظار نیست. سازمان هواشناسی نسبت به خودداری از انجام محلول پاشی و سمپاشی با توجه به وقوع بارش ها، عدم انجام آبیاری مزارع به دلیل وقوع بارندگی و جهت جلوگیری از خوابیدگی مزارع، زهکشی و پاکسازی مسیر آب باغات و مزارع با توجه به بارش ها، حفاظت از مزارع صیفی جات، کنترل دما و رطوبت انبارها با توجه به افزایش رطوبت جهت جلوگیری از خسارت بیماری های قارچی، بسته نگهداشتن دریچه های گلخانه ها هنگام کاهش دما و بارش، عدم استفاده از آب باران برای دام ها، جلوگیری از نفوذ روان آب به داخل سالن ها، پاکسازی، تنظیم و کنترل دریچه های ورودی و خروجی آب استخرها جهت جلوگیری از ورود آب گل آلود به استخرها توصیه می کند.

سازمان هواشناسی با توجه به وقوع روان آب و سیلابی شدن رودخانه ها، عدم کوددهی به استخرهای پرورش ماهی گرم آبی و کاهش غذادهی به میزان نصف نرمال به دلیل ابرناکی، خودداری دامداران و عشایر از عبور در ارتفاعات و انتقال دام ها به مکان سرپوشیده هنگام وقوع بارش، عدم توقف در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها با توجه به وقوع بارش ها ، عایق بندی و محافظت از کندوها در مقابل بارش، عدم تردد ماشین آلات کشاورزی بر روی مزارع، احتیاط کلیه کشاورزان و دامداران با توجه به شرایط بارندگی پیش رو را توصیه می کند.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ آورده است: وزش باد با بیشینه سرعت 24 نات و بیشینه ارتفاع موج در مناطق ساحلی و دور از ساحل بین 1 تا 1/5 متر یکشنبه و دوشنبه (2 و 3 اردیبهشت ماه) درمناطق ساحلی و دور از ساحل استانهای خوزستان و بوشهر، در خلیج فارس، سه شنبه (4 اردیبهشت ماه) در مناطق ساحلی و دور از ساحل استان های خوزستان و بوشهر و هرمزگان، در خلیج فارس و نواحی غربی دریای عمان و چهارشنبه (5 اردیبهشت ماه) در مناطق ساحلی و دور از ساحل استان خوزستان و تنگه هرمز و نواحی غربی دریای عمان پیش بینی می شود.

در این شرایط  جوی اختلال در ترددهای دریایی شناورهای سبک، احتمال اختلال در تردد شناورهای مسافربری، احتمال پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس های پرورش ماهی وجود دارد. به توصیه سازمان هواشناسی اجتناب از ترددهای دریایی به ویژه تردد شناورهای سبک و قایق های صیادی و تفریحی در مناطق تحت تاثیر، ممنوعیت شنا، اتخاذ تمهیدات لازم جهت فعالیت های ساحلی و فراساحل همچنین سکوهای نفتی و آماده باش برای مواجهه با خسارت احتمالی در دستور کار قرار گیرد.

به گزارش ایندکس ایران هشدار زرد رنگ به معنای این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسیولان نیز در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "رگبار و رعد و برق در نقاط مختلف کشور/ احتمال آبگرفتگی معابر" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "رگبار و رعد و برق در نقاط مختلف کشور/ احتمال آبگرفتگی معابر"، کلیک کنید.