روزهای جهنمی در انتظار تهران؛ طوفان و سیل در راه است!

روزهای جهنمی در انتظار تهران؛ طوفان و سیل در راه است!

به گزارش ایندکس ایران، مازیار غلامی مدیرکل هواشناسی استان تهران اظهار کرد: بررسی و تحلیل داده های ایستگاه های هواشناسی استان تهران بیانگر آن است که از ابتدای سال زراعی (1 ایندکس ایران 1402) تا 6 خرداد استان تهران به صورت پهنه ای 178 میلیمتر بارش دریافت کرده که در مقایسه با میانگین بلندمدت در همین بازه زمانی (252 میلیمتر) حدود 30 درصد کاهش یافته و این در حالی است که در مقایسه با سال قبل (143 میلیمتر) بیانگر افزایش حدود 25 درصدی است.

همشهری در خبری نوشت:هوی اضافه کرد: این میزان بارش توانسته 63.5 درصد بارش مورد نیاز سال آبی را تامین کند چراکه متوسط بلندمدت بارش استان تهران برای یک سال کامل آبی 280 میلیمتر است البته بارش اردیبهشت ماه در حد نرمال در مقایسه با میانگین بلندمدت بوده است.

کاهش بارش انباشته شده موضوعی مهم و جدی است

مدیرکل هواشناسی استان تهران تاکید کرد: علیرغم افزایش بارش نسبت به سال قبل، کماکان کاهش بارش انباشته شده موضوع مهم و جدی است. بنابراین لازم است ضمن صرفه جویی در بخش های عمومی مانند مصارف خانگی و بخش های تخصصی مانند کشاورزی و صنایع نسبت به مدیریت منابع و مصارف آب با دقت بیشتری اقدام شود. به منظور مدیریت بهتر شرایط و برنامه ریزی بهینه، به پیش بینی های کوتاه مدت هواشناسی در خصوص بارش به ویژه برای اقداماتی مانند آبیاری فضای سبز شهری، آبیاری های کشاورزی، میزان بهره برداری از آب سدها توجه بیشتری شود.

گرم تر شدن هوا بیش از حد نرمال

وی با بیان اینکه متوسط دمای هوا از ابتدای سال زراعی تا 6 خرداد در مقایسه با دوره آماری بلندمدت 1.6 درجه سلسیوس و نسبت به سال قبل یک درجه افزایش یافته است، گفت: متوسط دما در فروردین بیش از نرمال و در اردیبهشت در حد نرمال بوده است. افزایش دما 1.6 درجه ای نسبت به میانگین بلندمدت از نظر افزایش میزان تبخیر سطحی ناشی از افزایش دما و تاثیر منفی بر منابع آب و کشاورزی حایز اهمیت است اما بارش های به هنگام رخ داده طی 3 ماه اخیر تا حد زیادی سبب حفظ رطوبت خاک شده و از تاثیر منفی تبخیر سطحی کاسته است و از منظر کشاورزی، مدیریت منابع آب و منابع طبیعی و جلوگیری از شکل گیری کانون های گردوخاک بسیار مفید بوده است.

مدیرکل هواشناسی استان تهران اضافه کرد: متوسط دما طی 3 ماه آینده حدود یک درجه سلسیوس و در بعضی شهرستان ها 1 تا 1.5 درجه سلسیوس بیشتر از نرمال پیش بینی می شود. این موضوع از منظر تامین انرژی برق و مصرف آب حایز اهمیت فراوان و لازم است و دستگاه های اجرایی تمهیدات لازم را بیندیشند. از سوی دیگر افزایش دما منجر به افزایش تبخیر سطحی می شود و بر کشاورزی و منابع طبیعی همچنین شکل گیری کانون های گردوخاک تاثیرگذار است و احتمالا طی ماه های تابستان بتدریج سبب افزایش فراوانی گردوخاک در منطقه خواهد شد.

پیش بینی کاهش میانگین بارش در 3 ماه آینده

غلامی در پایان اظهار کرد: متوسط بارش استان تهران طی 3 ماه آینده با تمایل به کمتر از نرمال پیش بینی می شود. با توجه به احتمال تقویت مانسون در ماه های تابستان و تغییرات اقلیمی رخ داده طی سال های اخیر، امکان رخداد پدیده های حدی و مخاطرات هواشناسی نظیر طوفان، سیل، تگرگ و نظایر آن دور از انتظار نیست.

233217

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "روزهای جهنمی در انتظار تهران؛ طوفان و سیل در راه است!" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "روزهای جهنمی در انتظار تهران؛ طوفان و سیل در راه است!"، کلیک کنید.