رای داوران حرفه ای باید عالمانه، متقن و عادلانه باشد – خبرگزاری ایندکس ایران | اخبار ایران و جهان

رای داوران حرفه ای باید عالمانه، متقن و عادلانه باشد - خبرگزاری ایندکس ایران | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری ایندکس ایران، حجت الاسلام والمسلمین هادی صادقی در همایش استانی نقش داوری حرفه ای (حکمیت) در نظام قضایی و حقوقی کشور در استان مازندران گفت: بیش از یکصد سال است که در مورد داوری قانون وجود دارد، اما داوری به دلایل بسیاری از جمله بدبینی قضات و مردم نسبت به داوران و نداشتن متولی، مهجور مانده و حتی فصول آن در آیین دادرسی مدنی در دانشگاه ها تدریس نمی شد.

وی افزود: داوری تنها در 4 سال اخیر داوری متولی پیدا کرده است و در راستای ساماندهی و ارتقای نظام داوری به عنوان یکی از راهکارهای «توسعه روش های حل اختلاف جایگزین رسیدگی قضایی» مندرج در فصل دوم سند تحول قضایی و به منظور افزایش مشارکت مردم در حل و فصل دعاوی و کاهش مراجعه شهروندان به مراجع قضایی فعالیت می کند.

رییس مرکز حل اختلاف قوه قضاییه گفت: مشخصه داور حرفه ای آن است که رای عالمانه، متقن و عادلانه صادر کند.

وی تصریح کرد: اولین کسی که باید به حوزه داوری حرفه ای اعتبار ببخشد خود داوران حرفه ای هستند.

حجت الاسلام والمسلمین صادقی بر اهمیت نقش داوران حرفه ای تاکید کرد و گفت: مساله داوری باید جدی گرفته شود؛ داوران نیز علاوه بر داوری در برقراری صلح و سازش و میانجیگری حقوقی تلاش کنند.

رییس مرکز حل اختلاف قوه قضاییه با بیان اینکه به زودی در استان مازندران و در تمام استان ها کانون داوری تشکیل می شود اظهار کرد: هییت مدیره کانون داوران حرفه ای باید از میان افراد خوشنام، معتبر و از قضات و بازنشستگان یا اساتید تراز بالا انتخاب شوند.

وی تصریح کرد: استان مازندران ظرفیت بسیار بالایی در حوزه داوری دارد و از این ظرفیت با ارزش می تواند به خوبی در اعتبار بخشی و ایجاد فضای کاملاً حرفه ای و معتبر کانون داوری استفاده کند.

عباس پوریانی رییس کل دادگستری مازندران نیز در سخنانی با بیان اینکه مازندران مهد حقوق ایران است، گفت: تعداد بسیار زیادی از قضات دستگاه قضایی کشور از استان مازندران هستند و ما باید حرمت علم حقوق در این استان را حفظ کنیم.

وی به نقش مهم داوری در کاهش ورودی پرونده ها اشاره و اظهار کرد: داوری از مصادیق بارز جایگزین رسیدگی های قضایی است و یکی از بهترین راهکارها برای کاهش ورودی پرونده ها است.

عباس پوریانی تصریح کرد: مواد 454 تا 501 آیین دادرسی مدنی به داوری اختصاص دارد متاسفانه نقش داور و داوری در کشور ما مورد غفلت واقع شده و اگر به درستی از آن استفاده شود بسیاری از مشکلات محاکم ناشی از تراکم پرونده ها حل خواهد شد.

وی بر نهادینه کردن فرهنگ حکمیت در جامعه تاکید کرد و گفت: اگر فرهنگ حکمیت در جامعه ساری و جاری شود خیلی از اختلافات بین افراد حل می شود و شاهد این حجم ورودی پرونده ها و تراکم پرونده در شعب نخواهیم بود.

رییس کل دادگستری مازندران افزود: به عنوان نمونه در دعاوی خانوادگی بین زن و شوهر اگر کسی به عنوان داور بین این دو انتخاب شود مانع از تشکیل پرونده های متعدد خواهد شد.

پوریانی خاطر نشان کرد: داوران باید نسبت به قوانین و مقررات اشراف و نگاه حقوقی به مسایل داشته باشند و آرای داور نیز چارچوب حقوقی داشته مستند، سلیس، قابل فهم و بدون ابهام باشد.

شایان ذکر است همایش استانی نقش داوری حرفه ای (حکمیت) در نظام قضایی و حقوقی کشور در مجتمع آموزشی نفت شهرستان محمود آباد برگزار شد.

همچنین ابراهیم علیزاده نیکو معاون حل اختلاف رییس کل دادگستری مازندران گزارشی از عملکرد این معاونت ارایه کرد و در پایان، آیین تحلیف تعداد 91 نفر از داوران حرفه ای استان مازندران برگزار شد از این تعداد 33 نفر از قضات بازنشسته (مشمول ماده ی 5 شیوه نامه ی نحوه ی جذب، آموزش، صدور و لغو پروانه ی داوری و تاسیس نهادهای داوری) و تعداد 58 نفر از متقاضیان پذیرفته شده از طریق آزمون جامع بودند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "رای داوران حرفه ای باید عالمانه، متقن و عادلانه باشد – خبرگزاری ایندکس ایران | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "رای داوران حرفه ای باید عالمانه، متقن و عادلانه باشد – خبرگزاری ایندکس ایران | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.