دولتمند خالف درگذشت – ایندکس ایران

دولتمند خالف درگذشت - ایندکس ایران

دولتمند خالف از خوانندگان سرشناس موسیقی تاجیکستان ساعاتی پیش در 74 سالگی درگذشت.

به گزارش ایندکس ایران، دولتمند خالف خواننده شهیر تاجیکستانی بعد از مدت ها مبارزه با بیماری سرطان درگذشت.

دولتمند خالف موسیقیدان، نوازنده و خواننده تاجیک بود. او استاد موسیقی محلی جنوب تاجیکستان بود که فلک نام دارد.

دولتمند پیشتر ترانه ای را با نام «پناه» در مدح امام رضا (ع) خوانده بود که در ایران مورد توجه بسیاری قرار گرفت و موجب شهرت او در ایران شد. شعر قطعه «پناه» سروده شاعر معاصر ایرانی، محمود حبیبی کسبی بود و آهنگسازی این اثر را طویجان آتابای نیازی به عهده داشت.

خالف بر قرابت های موسیقی ایران و تاجیکستان تاکید می کرد معتقد بود موسیقی ایرانی گنجی است که نه در زیر زمین یافت می شود و نه بر روی زمین. دولتمند خالف، استاد موسیقی، نوازنده و خواننده، مسلط به نواختن دوتار، قیچک و سه تار و استاد موسیقی محلی جنوب تاجیکستان موسوم به فلک بود. آهنگ ها و آوازهای او حالت صوفیانه دارند و عمدتاً بر اساس اشعار مولوی تنظیم شده اند. وی بزرگترین فلک سرای تاجیکستان بود.

این هنرمند 6 مقام را در کنسرواتوار موسیقی دوشنبه آموخته بود و برای نواختن دوتار، قیچک و سه تار که از سازهای مشهور این منطقه است، جوایز ارزنده ای نصیب خود و کشورش تاجیکستان کرده بود. آوازهای او که اغلب بر اساس اشعار مولوی و دیگر شاعران برجسته زبان و ادبیات فارسی، دری و تاجیکی تنظیم شده اند از اقبال فراوانی در تاجیکستان، ایران و کشورهای حوزه زبان فارسی برخوردار است. دولتمند شهرتی جهانی دارد.

از مهم ترین آثار او هم می توان به «بوم»، «بهار آمد»، «شاه پناهم بده»، «دور مشو» و آثار شاخص دیگر اشاره کرد.

پایان خبر ایندکس ایران 

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "دولتمند خالف درگذشت – ایندکس ایران" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "دولتمند خالف درگذشت – ایندکس ایران"، کلیک کنید.