دنیای بی آخرت بازیچه است – خبرگزاری ایندکس ایران | اخبار ایران و جهان

دنیای بی آخرت بازیچه است - خبرگزاری ایندکس ایران | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری ایندکس ایران، آیین نکوداشت قرآن شناس و حدیث پژوه آیت الله سید محمدباقر حجتی مازندرانی با پیام حضرت آیت الله جوادی آملی در دانشکده الهیات دانشگاه تهران برگزار شد.

متن پیام بدین شرح است:

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم

بسم الله الرحمن الرحیم

«الحمد لله ربّ العالمین و صلّی الله علی جمیع الانبیاء و المرسلین و الایمّه الهداه المهدیّین و فاطمه الزّهراء بهم نتولّی و من اعدایهم نتبرّء الی الله».

مقدم شما فرهیختگان، نخبگان علمی و ادبی و بزرگواران فنّ ادب و مقال و مقالت و علاقمندان به علوم انسانی را گرامی می داریم و از ذات اقدس الهی مسیلت می کنیم همه کسانی که در خانه اندیشمندان خدمتگزاران به علوم اسلامی کوششی دارند سعیشان را بلیغ و خدماتشان را مقبول الهی قرار بدهد و از برگزارکنندگان این گونه از محافل علمی حق شناسی می کنیم و از همه کسانی که با ایراد مقال یا ارایه مقالت بر وزن علمی این گونه از همایش ها و نکوداشت ها افزوده و می افزایند حق شناسی می کنیم. از ذات اقدس الهی مسیلت می کنیم همه اندیشمندانی که در این گونه از محافل از آنها حق شناسی می شود آثار قلمی اینها را به احسن وجه بپذیرد.

آنچه که در این محفل مطرح است نکوداشت حضرت آیت الله حاج سیدمحمد باقر حجّتی مازندرانی است. این شخصیت بزرگ که اهل بابل است از آشنایان و دوستان چندین ساله ماست. آنچه که ما از سال 30 به بعد یعنی در حدود هفتاد سال قبل با این بزرگوار مانوس بودیم مشغول درست و بحث و تحقیق و تالیف و قلم و بنان و بیان بودند. امیدواریم خدماتی که در طی این بیش از نیم قرن انجام داده و انجام گرفته است مقبول پروردگار باشد و همه عزیزانی که در این راه سعی بلیغ داشتند که علوم انسانی را به جامعه معرفی کنند که جزء بهترین علوم است و حقیقت انسان را به انسان می شناساند از کجا آمد و به کجا می رود را به او می فهمانند به احسن وجه بپذیرد.

در سوره مبارکه «جاثیه» حرف های یک عده از دنیاگرایان را نقل می کند که اینها با این مثلث مذموم دنیا را می شناسند و لاغیر

می گویند جز دنیا خبری نیست. جهان ماده و دنیاست و لاغیر. این یک وهم و خیال.

دو: غیر از مرگ و زندگی در عالم خبری نیست.

سه: گرداننده دنیا گرداننده مرگ و زندگی، طبیعت است و غیر از طبیعت خبری نیست، این سه: ﴿حَیاتُنَا الدُّنْیا نَمُوتُ وَ نَحْیا وَ ما یُهْلِکُنا اِلاَّ الدَّهْر﴾. این در سوره مبارکه «جاثیه» است.

ذات اقدس الهی که این نظم دقیق ریاضی جهان را به عهده دارد و مدیر و مدبر است به همه ما می گوید که چرا نظریه پردازی نمی کنید؟ چرا فقط نگاه می کنید و نمی بینید؟

نگاهی که به رویت نرسد سودمند نیست. چرا نظریه پردازی نمی کنید درباره آسمان و زمین؟ آنکه نگاه می کند و نمی بیند، او کور است.

فرمود این چنین نیست که دنیا باشد و آخرت نباشد. دنیای بی آخرت بازیچه است، زیرا هر کس هر چه کرد بی اساس باشد نه مسیولیتی داشته باشد و نه حساب و کتابی داشته باشد می شود لغو. فرمود من که خدایم دنیا را خلق کردم، بازیگر نیستم دنیا هم بازیچه نیست. دنیای بی هدف کار بی مسیولیت بازیچه است این یک.

درباره مرگ و زندگی این طور نیست که در زمین ریخته باشد و هر کسی یکی را بگیرد. فرمود: ﴿خَلَقَ الْمَوْتَ وَ الْحَیاهَ ﴾،[1] مرگ یک آفریدگاری دارد زندگی یک آفریننده ای دارد دقیق و ریاضی است.

سه: مرگ و حیات به احیاء و اماته وابسته است نه خود مرگ و حیات باشند و هر کس خواست برسد. ﴿یُحْیی وَ یُمیتُ ﴾[2] دنیا بی هدف نیست. انسان پایانی دارد و آن ابدیت اوست. اساس کار این است که انسان تنها بدن نیست روح دارد و روح هرگز نمی گیرد و انسان با روح برای ابد زنده است در هر عالمی بدنی مناسب با آن دارد این بدن را در دنیا دارد همین انسان را با همین بدن بعد از او هم زنده نگه می دارد. عده ای که آسمان و زمین را از منظر ماده می بینند و نه ماورای ماده و طبیعت انگارند که خدا فرمود اینها روی گمان حرف می زنند نه روی علم، اینها کسانی اند که اهل نظر هستند نه اهل رویت. اهل نگاه هستند نه اهل دیدن. کسی که نگاه می کند و نمی بیند این کور است.

در بخش پایانی سوره مبارکه «طه» آمده که یک عده ای که اهل دیانت نیستند نگاه می کنند ولی آفریدگار را با چشم دل نمی بینند اینها کور هستند. اگر کورند در قیامت کور محشور می شوند. ﴿نَحْشُرُهُ یَوْمَ الْقِیامَهِ اَعْمی ﴾[3] به خدا عرض می کنند خدایا ما در دنیا بینا بودیم چرا ما را کور محشور کردی؟ ﴿رَبِّ لِمَ حَشَرْتَنی اَعْمی وَ قَدْ کُنْتُ بَصیراً ﴾[4] در بخش پایانی سوره «طه» آمده که خدای سبحان به آنها جواب می دهد ﴿کَذَالِکَ﴾ یعنی شما کور بودید بینا نبودید. شما این آثار دقیق علمی را دیدید و این اثرآفرین و دنیاآفرین، را ندیدید! ﴿رَبِّ لِمَ حَشَرْتَنی اَعْمی وَ قَدْ کُنْتُ بَصیراً﴾، ﴿قال کَذَالِکَ﴾ یعنی همین جور بودید. شما که بینا نبودید کور بودید الآن هم کور محشور می شوید. شما اهل نظر بودید نه اهل رویت. اهل نگاه بودید نه اهل دیدن. آفریدگار را که ندیدی.

مرحوم استاد سید محمدباقر حجتی (رضوان الله تعالی علیه) سالیان متمادی با این علوم مانوس بود تعلیم کرد تدریس کرد بینا بود بینا تربیت کرد حشرش با اجداد طاهرینش باشد و از همه شما بزرگوارانی که برای حق شناسی و نکوداشت این شخصیت بزرگ علمی سعی بلیغ داشته و دارید خدا به احسن وجه بپذیرد و جامعه اسلامی را به آن هدف والایش برساند و حوزه و دانشگاه را در سایه عنایت ولی عصر (ارواحنا فداه) کامیاب و موفق بدارد و همه شما اساتید و خدمتگزاران علمی را بیش از پیش توفیق عطا بکند.

«و السلام علینا و علیکم و رحمه الله و برکاته»

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "دنیای بی آخرت بازیچه است – خبرگزاری ایندکس ایران | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "دنیای بی آخرت بازیچه است – خبرگزاری ایندکس ایران | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.