دلایل کاهشی شدن بورس/ چشم انداز بازار سرمایه مثبت است

دلایل کاهشی شدن بورس/ چشم انداز بازار سرمایه مثبت است

یک کارشناس بازار سرمایه ضمن اشاره به برخی از دلایل ریزش شاخص کل بورس در روزهای اخیر گفت: به طور کلی چشم انداز بازار سرمایه مثبت است و بورس توانایی بازدهی مطلوب دارد.

نیما میرزایی در گفت و گو با ایندکس ایران، ضمن اشاره به دلایل و عوامل کلی ریزش شاخص کل در بازار بورس طی هفته گذشته گفت: در مجموع شرایط بازار سرمایه یک شرایط مطلوب و قابل قبول است. بازار سرمایه در ابعاد کلی مانند وضعیت تولید شرکت های بورسی، بازار فروش و نرخ های جهانی، شرایط قابل قبولی را ارایه می دهد. با این حال عمده ترین مشکل فعلی بازار سرمایه به برخی سیاست های پولی بازمی گردد که اثر خود را بر بازار سرمایه ویژه بورس کشور بر جای گذاشته است.

تاثیر نرخ بهره بانکی

وی افزود: موضوع افزایش نرخ بهره بانکی به نزدیک 30 درصد که بالاترین میزان و نرخ بهره به صورت رسمی در طی دهه های گذشته بوده، به نحوی باعث رکود کوتاه مدت در بازار سرمایه و کاهش جذابیت آن برای سرمایه گذاران شده است.

این تحلیلگر بازار سرمایه اظهار کرد: عرضه 35 همت (هزار میلیارد تومان) اوراق که در چند وقت اخیر منتشر شد باعث شد که بخش عمده ای از سرمایه از بازارهای مالی مانند بورس خارج و به سمت خرید اوراق سوق پیدا کند.  

سودارگران بازار غیر رسمی ارز

میرزایی با اشاره به وجود سوداگری در بازار غیر رسمی ارز گفت: علاوه بر این فاصله میان نرخ ارز نیمایی و ارز بازار غیر رسمی باعث بروز برخی سوداگری ها در بازار و حرکت بخشی از سرمایه به این سمت شده است. البته باید اشاره داشت که شرکت های صادر کننده نیز موظف هستند ارز صادراتی ناشی از درامد ارزی خود را با نرخ ارز نیمایی بفروشند که میزان سوددهی تولید آنها را تا حدودی کاهش می دهد.

بورس توانایی بازدهی مطلوب دارد

وی خاطر نشان کرد: با توجه به موارد گفته شده، می توان گفت تکرار این سیاست ها که البته با نگاه کنترل تورم اتخاذ شده است، می تواند در بازار بورس و سرمایه دخیل و اثرگذار باشد. اما اگر در سیاست هایی که مطرح شد یک تغییر رویکرد اصلاحی صورت بگیرد، بی شک بازار سرمایه می تواند یک بازدهی کم ریسک و قابل قبول را به سرمایه گذاران خود ارایه دهد.

چشم انداز بازار سرمایه مثبت است

این کارشناس بورسی خاطر نشان کرد: چشم انداز پیش روی بازار بورس کشور به طور کلی کم ریسک است و اگر با در نظر گرفتن منافع بخش تولید و همچنین سرمایه گذاران در این بازار یک تغییر اصلاحی صورت بگیرد، می توانیم بگوییم بازدهی بازار سرمایه نسبت به بازارهای دیگر و بازارهای فرعی به ویژه بازارهای سفته باز، به میزان قابل قبولی مطلوب ارزیابی می شود.

میرزایی در پایان افزود: در نهایت باید اشاره داشت که در شرایط فعلی که بیش از 50 میلیون سهامدار در کشور وجود دارد و از آنجایی که سهامداران سهام عدالت و همچنین صندوق های بازنشستگی کشوری بخشی از ذی نفعان بازار سرمایه هستند، با بالا بردن جایگاه بازار سرمایه در نگاه سیاست مداران جامعه می توانیم شاهد موفقیت در تحقق شعار امسال و سال گذشته، افزایش تولید و همچنین کنترل تورم باشیم.

پایان خبر ایندکس ایران

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "دلایل کاهشی شدن بورس/ چشم انداز بازار سرمایه مثبت است" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "دلایل کاهشی شدن بورس/ چشم انداز بازار سرمایه مثبت است"، کلیک کنید.