دستگیری باند سرقت از کتابخانه ها!

دستگیری باند سرقت از کتابخانه ها!

مدیرکل تامین منابع نهاد کتابخانه های عمومی کشور با تاکید بر نگاه ویژه نهاد به نفایس چاپی، با ارایه توضیح درباره سرقت و فروش منابع کتابخانه ها، از دستگیری باند سرقت از کتابخانه های عمومی خبر داد.

به گزارش ایندکس ایران، سی ام فروردین ماه خبری منتشر شد که چند کتاب قدیمی متعلق به کتابخانه تربیت تبریز با پیگیری مسیولان کتابخانه های عمومی به کتابخانه بازگشت. در پی این موضوع با حامد عبدوس، مدیرکل تامین منابع کتابخانه های نهاد کتابخانه های عمومی کشور در خصوص نفایس چاپی و اقدامات این سازمان برای حفظ این میراث گفت وگو کرده ایم.

مدیرکل تامین منابع کتابخانه های نهاد با غیرقابل امانت خواندن منابع نفیس گفت: در «دستورالعمل منابع اطلاعاتی»، که در سال 1390 ابلاغ شده، امانت خارج کتابخانه ای کتاب های مرجع، کتاب های خطی، چاپ سنگی و چاپ سربی و کتاب های نفیس، کمیاب و نایاب ممنوع شد و مطالعه این منابع تنها در کتابخانه مقدور است.

او افزود: اگر این دسته از منابع در معرض فروش قرار داده شود، نشان دهنده سرقت آن از سوی افراد سودجو در پوشش عضو کتابخانه است.

عبدوس درباره اقدامات انجام شده برای حفظ نفایس چاپی گفت: همچنین با تشکیل «کارگروه نسخ خطی»، اقداماتی برای این دسته از نفایس چاپی طراحی و اجرا شد؛ بازدید کارشناسان نسخ از مراکز مبادله استان ها، کتابخانه های قدیمی و بخش نسخ خطی کتابخانه ها برای شناسایی نفایس چاپی و فهرست برداری، تعیین یک نفر رابط در هر استان به عنوان «کتابدار بخش نفایس چاپی»، فهرست نویسی، تهیه تجهیزات برای دیجیتال سازی و شناسایی کتاب های در معرض آسیب برای آفت زدایی بخشی از این اقدامات بوده است.

او درباره فروش کتاب های کمیاب یا قدیمی کتابخانه ها در بازار سیاه گفت: علی رغم اقدامات پیشگیرانه نهاد کتابخانه ها و حفظ و صیانت از میراث مکتوب کشور، بعضاً در دوره های گذشته و پیش از تاسیس نهاد و قرار داشتن کتاب های ارزشمند در قفسه های باز، عده ای از سودجویان که اقدام به خارج کردن کتاب های کمیاب یا نایاب متعلق به کتابخانه ها، اعم از کتابخانه های عمومی یا غیر از آن، کرده اند، آنها را به صورت غیرقانونی به فروش می رسانند. همه کتابداران و مسیولان نهاد نسبت به حفظ میراث فرهنگی کشور حساس هستند و چنانچه گزارشی در این خصوص دریافت کنند از طریق مراجع ذی صلاح در جهت حفظ میراث مکتوب اقدام می کنند.

مدیرکل تامین منابع کتابخانه های نهاد با رد شبهه خروج این منابع در فرآیند وجین گفت: بر اساس دستورالعمل «وجین منابع اطلاعاتی»، نسخ خطی و نفایس چاپی و منابع دارای اهمیت به خاطر ویژگی های خاص (مانند ارزش هنری، اطلاعات منحصربه فرد، ارزش های تاریخی و مذهبی) شامل فرآیند وجین نیستند.

او تصریح کرد: با این توضیحات می توان درباره مواردی که بعضاً آگهی فروش آنها منتشر می شود گفت بیرون بردن کتاب های مربوط به قبل از استقرار سامانه های مدیریت کتابخانه ای، اعمال محدودیت امانت منابع ارزشمند و نفیس با دستورالعمل های ابلاغی و تاسیس نهاد کتابخانه های عمومی کشور است.

عبدوس در پایان گفت: البته بعضاً افراد سودجو در پوشش عضو کتابخانه و در قالب امانت اقدام به سرقت و فروش منابع کتابخانه های عمومی می کردند که با شکایت نهاد و همکاری مراجع قضایی این باند و متخلفین شناسایی و دستگیر شدند که به دنبال آن منابع به کتابخانه بازگردانده شد.

پایان خبر ایندکس ایران 

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "دستگیری باند سرقت از کتابخانه ها!" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "دستگیری باند سرقت از کتابخانه ها!"، کلیک کنید.