در جلسه وزیر صمت با کمیسیون اصل نود چه گذشت؟

در جلسه وزیر صمت با کمیسیون اصل نود چه گذشت؟

در جلسه امروز وزیر صمت با کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی، موضوعات اسقاط خودروهای فرسوده، ارتقای ایمنی خودروهای تولیدی، واردات خودروهای دست دوم، ارزبری خودروهای مونتاژی و تامین ناوگان حمل و نقل عمومی بررسی و مقرر شد در یک ماه آینده وزارت صمت برنامه های خود را در رابطه با این موضوعات به کمیسیون ارایه کند.

به گزارش ایندکس ایران، عباس علی آبادی، وزیر صنعت، معدن و تجارت برای ارایه پاسخ در رابطه با عقب ماندگی در اجرای برخی مصوبات خودرویی به کمیسیون اصل نود مجلس رفت.

در این جلسه نصرالله پژمانفر، رییس کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی، در رابطه به اسقاط خودروهای فرسوده، ارتقای ایمنی خودروهای تولیدی، واردات خودروهای دست دوم، ارزبری خودروهای مونتاژی و تامین ناوگان حمل و نقل عمومی سوالاتی مطرح کرد و وزیر صمت هم به آن ها پاسخ داد.

عقب ماندگی در اسقاط خودروهای فرسوده

اولین موضوعی که در این جلسه مورد بررسی قرار گرفت، عقب ماندگی در خودروهای فرسوده بود. طبق گفته های رییس کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی، طبق مصوبه باید 20 درصد خودروهای تولیدی، جایگزین خودروهای فرسوده می بود که برآوردها نشان می دهد تعداد صدور گواهی اسقاط باید سال گذشته به حدود 200 هزار گواهی می رسید. اما وزارت صمت سال گذشته 72 هزار خودرو اسقاط کرده است.

علی آبادی، وزیر صمت، در پاسخ به این موضوع گفت که میزان اسقاط خودروها در سال گذشته نسبت به سال 1401 حدود 228 درصد افزایش داشته و از مجموع خودروهای اسقاط شده در چهار سال قبل هم 25 درصد بیشتر بوده است. البته عرضه 20 درصدی برای اسقاط انجام شده و مشکل اصلی نبود تقاضا به دلیل قیمت پایین لاشه خودرو است. همچنین بسیاری از متقاضیان طرح خودروی فرسوده، خواستار خودروهای پرطرفدار مثل پژوپارس هستند که تعهدات آن ها تکمیل شده است.

همچنین به گفته وی در حال حاضر بیش از 37 میلیون دستگاه خودرو (شامل انواع خودرو و موتور سیکلت) در کشور در حال تردد است که بیش از 13 میلیون دستگاه، یعنی حدود 37 درصد آن ها، فرسوده است.

در نهایت کمیسیون اصل نود مقرر کرد که تا یک ماه آینده در مدل قیمت گذاری خودروهای اسقاطی تجدید نظر شود. همچنین وزارت صمت برنامه ای ارایه دهد تا مشخص شود کسانی که برای اسقاط مراجعه کردند، اما هنوز خودروی جایگزین تحویل نگرفته اند، تا چه زمانی خودروهای جدید را تحویل خواهد گرفت. همچنین وزارت صمت باید یک برنامه پنج ساله ارایه کند که میزان خودروهای اسقاطی معادل 10 درصد خودروهای تولیدی شود.

مدت زمان گارانتی خودروها افزایش می یابد

موضوع بعدی که در این جلسه مطرح شد، ارتقای ایمنی خودروهای تولیدی بود. در این بخش وزیر صمت گفت که در بحث ایمنی خودروها شرایطی برای خودروسازان تعیین شده که مهم ترین آن ها، افزایش مدت گارانتی و انجام تست های مربوطه است که مقرر شده بخش خصوصی در زیرساخت های این تست ها سرمایه گذاری کند و همچنین نظارت در این حوزه باید دایمی باشد. همچنین نظارت بر اجرای استانداردها باید مستمر باشد.

در این بخش هم کمیسیون اصل نود مقرر کرد که وزارت صمت ظرف یک ماه گزارشی از کیفیت بدنه خودروها و برنامه ها در این حوزه ارایه کند.

گفتنی است در این جلسه موضوع واردات خودروهای دست دوم هم مطرح شد، اما با توجه به اینکه آیین نامه واردات خودروهای کار کرده باید از سوی دولت ابلاغ شود، قرار شد کمیسیون این موضوع را از معاون اول رییس جمهور پیگیری کند.

ارزبری 3 کیلیارد دلاری خوردوهای مونتاژی

در ادامه جلسه پژمانفر به موضوع ارزبری خودروهای مونتاژی و لزوم کاهش ارزبری با دقیق شدن روش محاسبه داخلی سازی و اصلاح تعرفه ها اشاره کرد و گفت که برآورد شده تا پایان سال گذشته، ارزبری خودروهای مونتاژی به حدود 3 میلیارد دلار رسیده باشد.

وزیر صمت هم در این رابطه گفت که در این رابطه اصلاح تعرفه ها انجام شده و اولویت تخصیص ارز هم با مونتاژ کارانی است که ارزبری کمتر و توانایی هایتک بالاتری داشته باشند.

هدف گذاری ساخت 200 دستگاه اتوبوس برقی در سال 1403

رییس کمیسیون اصل نود در ادامه جلسه به مشکلات حمل و نقل عمومی درون شهری و برون شهری، از جمله کمبود اتوبوس و قطار در تعطیلات اشاره کرد.

علی آبادی هم در پاسخ گفت که برنامه ریزی شده 4000 هزار دستگاه اتوبوس و 200 دستگاه اتوبوس برقی تولید شود که نسبت به سال قبل به ترتیب 377 و 277 درصد افزایش می یابد.

وزیر صمت همچنین وعده داد که تا پایان سال المان های اصلی اتوبوس های برقی داخلی سازی شود.

پایان خبر ایندکس ایران

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "در جلسه وزیر صمت با کمیسیون اصل نود چه گذشت؟" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "در جلسه وزیر صمت با کمیسیون اصل نود چه گذشت؟"، کلیک کنید.