دروغ؛ رکن اساسی رسانه روباه پیر

دروغ؛ رکن اساسی رسانه روباه پیر

رسانه های معاند و ضدانقلاب اگر چه در روش ها و اهداف خود علیه جمهوری اسلامی ایران با یکدیگر اندکی متفاوت هستند اما در یک چیز با هم اشتراک دارند و آن هم دروغ گفتن است.

به گزارش ایندکس ایران، مهدی گرگانی در یادداشتی در وطن امروز نوشت: در این میان شبکه بی بی سی طبق تحقیقات انجام شده و آمارهای مبتنی بر آن در صدر رسانه های بیگانه در دروغ پردازی علیه ایران قرار دارد.

انتشار اسناد جعلی در ارتباط با ماجرای نیکا شاکرمی که جسد بی جانش در خلال اغتشاشات 1401 در ساختمانی در نزدیکی محل زندگی او کشف شد، بار دیگر ضرورت پرداختن به دروغ پراکنی های هدفمند رسانه انگلیس استعمارگر را ایجاب کرده است.

1- از اغتشاشات پس از انتخابات 88 تاکنون شبکه بی سی سی بویژه بخش فارسی آن بارها و بارها به دلیل انتشار اخبار و گزارش های دروغ و نادرست رسوا شده و اعتبار آن نزد مخاطبان و کاربران شبکه های اجتماعی بشدت مورد سوال و تردید قرار گرفته است. با گسترش فضای مجازی طی سال های اخیر این افشاگری ها و رسوایی ها به مراتب پررنگ تر شده است، چرا که هر ادعای دروغی بلافاصله در شبکه های اجتماعی با واکنش گسترده کاربران مواجه شده است.  

2- طبق نتایج یک تحقیق خبری، 5 رسانه ضدایرانی شامل بی بی سی، اینترنشنال، صدای آمریکا، رادیو فردا و شبکه من و تو در یک بازه زمانی 46 روزه در خلال اغتشاشات سال 1401 مجموعا بیش از 38 هزار دروغ در اخبار خود علیه ایران منتشر کردند که در این بین بیشترین سهم مربوط به بی بی سی فارسی بود. طبق این تحقیق، شبکه بی بی سی فارسی با 6818 خبر دروغ یا خلاف واقع از مجموع 10455 خبر در ارتباط با ایران بیشترین دروغ پراکنی را علیه ایران داشته است. 

3- لیست کردن همه دروغ های بی بی سی خارج از این مقال است اما در زیر به چند مورد اخیر آن که بیشتر در اذهان باقی مانده است می پردازیم. یکی از دروغ های شاخدار این رسانه، ادعای «فرار مقامات و رهبران ایران با هواپیماهای پر از طلا به ونزویلا»(!) بود که در بحبوحه اغتشاشات منتشر شد و بشدت مورد تمسخر کاربران قرار گرفت و به موضوعی برای ساخت جوک علیه بی بی سی و دیگر رسانه های معاند تبدیل شد. 

روایت سراسر دروغ از آتش سوزی در زندان اوین که در آن این رسانه انگلیسی تلاش کرد با ارتباط آن با اغتشاشات پس از مرگ مهسا امینی، مردم را تهییج و به سمت زندان اوین روانه کند از دیگر دروغ های عجیب این شبکه بود. بی بی سی در روایات خود حتی با فردی درباره حوادث آن شب صحبت کرده بود که بعدا مشخص شد اصلا در زمان حادثه در زندان نبوده است! در یک مورد دیگر از دروغ پراکنی ها، بی بی سی برای اینکه وانمود کند اغتشاشات همچنان ادامه دارد و مردم در خیابان ها هستند عکسی از تجمع گسترده مردمی در اشنویه منتشر کرد که بعدا مشخص شد این عکس مربوط به برگزاری مراسم جشن نوروز در شهر مریوان بوده است!

 بی بی سی همچنین برای ملتهب کردن فضای جامعه، بارها براساس شواهد و یافته های خیالی اخبار دروغ و سراسر کذب درباره سلامت رهبر بزرگوار انقلاب منتشر کرده و هر بار بیشتر از قبل رسوا و ضایع شده است.

4- در ارتباط با انتشار گزارش جعلی بی بی سی درباره نیکا شاکرمی نیز وضع بهتر از این نیست. اما نکته حایز اهمیت این است که این بار به جای بخش فارسی بی بی سی، بخش جهانی این تلویزیون انگلیسی گزارش را منتشر کرده است. مشخص نیست گزارشی که اختصاصا با ایران و زبان فارسی مرتبط است چرا توسطBBC WORLD منتشر شده است؟ یک دلیل شاید همین بی اعتباری بی بی سی فارسی به واسطه برملا شدن دروغ های گسترده آن طی سال های اخیر باشد. احتمالا سازمان دهندگان این گزارش به دنبال آن بودند که با انتشار این گزارش از طریق بخش جهانی، اعتباری به اسناد و یافته های خود ببخشند!

5- با این حال حتی ساده لوح ترین مخالفان جمهوری اسلامی ایران نیز به اعتبار اسناد منتشرشده باور ندارند و با نگاهی سطحی می توان گاف های زیادی در این اسناد گرفت. برخی ناظران می گویند این اسناد نه تاریخ، نه پیوست و نه شماره نامه دارند. حتی مشخص نیست گیرنده و فرستنده آن چه شخص یا ارگانی است. ادعاهای بی بی سی هیچ شاهد یا فیلم و صوتی نداشته و تنها به چند نامه بی پایه و بی اساس بسنده شده است.

ناظران معتقدند بی بی سی حتی دقت نداشته تا نام فرماندهی نیروی انتظامی را در سربرگ این نامه به فراجا تغییر دهد، چرا که از سال 1400 فرماندهی انتظامی از ناجا به فراجا تغییر نام یافته است.

6- به دنبال انتشار حکم اعدام متهم امنیتی توماج صالحی، برخی اپوزیسیون خارج نشین تلاش کردند مجددا فضای جامعه را ملتهب کنند و حتی برای تجمعات خیابانی فراخوان دادند. انتشار چنین گزارشی که احساسات عمومی را هدف گرفته چند روز پس از انتشار حکم صالحی احتمالا برای دمیدن دوباره به کالبد بی جان اغتشاشات 1401 است. اگر چه چنین اقداماتی تلاش برای بازگرداندن آب رفته با آبکش است.

پایان خبر ایندکس ایران

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "دروغ؛ رکن اساسی رسانه روباه پیر" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "دروغ؛ رکن اساسی رسانه روباه پیر"، کلیک کنید.