درخواست عجیب ایلان ماسک از مردم جهان: بچه دار شوید!

درخواست عجیب ایلان ماسک از مردم جهان: بچه دار شوید!

آفتاب نیوز :

بر کسی پوشیده نیست که ایلان ماسک علاقه ویژه ای به تولید مثل دارد. میلیاردر معروف دنیای فناوری دارای 11 فرزند است. او تعدادی فرزند از همسر پیشین خود دارد، دارای دو فرزند از دوست دختر خود است و به لطف یکی از مدیران اجرایی شرکت نورالینک نیز صاحب یک دوقلو شده است. با همه این ها ایلان ماسک یک درخواست عجیب را از مردم جهان کرده است.

وی در گفت و گوی اخیر خود یادآوری کرده که بر اساس آمار، نرخ تولد در اکثر مناطق جهان به شکل نگران کننده ای رو به کاهش است. این اتفاق می تواند در نهایت به یک فاجعه برای نسل بشر منجر شود. این مسیله در حالی مطرح می شود که چندی پیش ایلان ماسک از یک برنامه دوست یابی بسیار عجیب در ژاپن حمایت کرده بود. موسس شرکت اسپیس ایکس بر این باور است که کاهش جمعیت حتی از گرمایش جهانی نیز برای انسان ها خطرناک تر است.

ماسک در توضیح درخواست متفاوت خود از مردم جهان گفت که کسی به این مسیله مهم توجه نمی کند. کاهش نرخ تولد در اکثر کشور های جهان شتاب گرفته است و انسان ها چندان تمایلی به تولید مثل ندارند. این در حالی است که با ادامه وضعیت فعلی دیگر چیزی به نام بشر وجود خارجی نخواهد داشت. ایلان ماسک نگران است که اگر انسان ها به این بحران مهم اهمیت ندهند، در آینده نه چندان دور تمدن فعلی کاملا نابود شود. در آن زمان مجبور خواهیم شد بسیاری از کار ها را به حوزه رباتیک و هوش مصنوعی بسپاریم.

البته مدیرعامل تسلا راه حلی برای مشکل فعلی ندارد؛ اما ظاهرا در مقیاس شخصی به اقداماتی دست زده است. چندی پیش خبری منتشر شد که ادعا می کرد ماسک به یکی از کارمندان پیشین شرکت اسپیس ایکس پیشنهاد بچه دار شدن را داده بود. همین نیز سبب شد که انتقادات زیادی روانه وی شود. هرچند ایلان ماسک با اعتماد به نفس کامل کمی پس از این بحران درخواست بچه دار شدن را از مردم جهان کرده است.

جالب اینجاست که ماسک جنبش های طرفدار محیط زیست را در ایجاد این بحران مقصر می داند. البته اتخاذ این رویکرد برای شخصی که خود مدیرعامل یک شرکت تولید خودرو های برقی است، کمی عجیب به نظر می رسد. ولی خب ظاهرا ایلان ماسک اولویت های خاص خود را دارد. به باور وی جنبش های طرفدار محیط زیست کاری کرده اند که مردم انسان را به عنوان عاملی مخرب روی کره زمین ببینند. عاملی که تنها در صورت نابودی آن زمین روی آرامش را خواهد دید.

اگرچه ماسک تصور می کند که کاهش نرخ تولد به یک بحران جهانی تبدیل خواهد شد؛ اما کارشناسان با وی هم نظر نیستند. به باور این افراد ما هنوز فاصله زیادی با یک بحران جهانی داریم. در رابطه با دلیل مشکل فعلی نیز نظرات گوناگونی وجود دارد. برخی تصور می کنند که جنبش فمنیسم با وجود نقاط مثبت فراوان خود سبب کاهش نرخ تولد شده است. برخی دیگر نیز سیاست های ضد خانواده در فرهنگ جدید جهانی را مقصر می دانند. عده ای نیز همچون ایلان ماسک نگاه منفی به جهان را مقصر می شناسند.

درخواست ایلان ماسک از مردم جهان در حالی مطرح می شود که مخارج زندگی به طرز عجیبی افزایش یافته است. به عنوان مثال هزینه بزرگ کردن یک بچه از دوران نوزادی تا پایان دبیرستان در آمریکا حدود 300 هزار دلار آب می خورد. این در حالی است که فرد باید برای داشتن کاری آبرومند حداقل 4 سال را نیز در یک محیط آکادمیک بگذراند. همین نیز سبب شده که طبقه متوسط جوامع مختلف چندان تمایلی به بچه دار شدن نداشته باشند. هرچند که جوامع با درآمد پایین همچنان بالاترین نرخ تولد را در سرتاسر جهان دارند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "درخواست عجیب ایلان ماسک از مردم جهان: بچه دار شوید!" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "درخواست عجیب ایلان ماسک از مردم جهان: بچه دار شوید!"، کلیک کنید.