خسروپناه: شورای فرهنگ عمومی استان ها رویکرد مسیله محور داشته باشند

خسروپناه: شورای فرهنگ عمومی استان ها رویکرد مسیله محور داشته باشند

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: شورای فرهنگ عمومی استان ها رویکرد مسیله محور داشته باشند.

به گزارش گروه آموزش و دانشگاه خبرگزاری علم و فناوری ایندکس ایران،  حجت الاسلام و المسلمین عبدالحسین خسروپناه، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی صبح امروز در شورای فرهنگ عمومی استان گلستان حاضر شد.

حجت الاسلام و المسلمین عبدالحسین خسروپناه، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در این نشست با تشکر از امام جمعه گلستان که از ابتدای انقلاب در عرصه فرهنگ حضور داشته اند، اظهار کرد: مسیولان استان گلستان توانستند با تدبیر عقلانی و اثرگذار مسایل استان را مدیریت کنند که جای قدردانی دارد. 
وی با اشاره به حضور اهل تسنن در استان گلستان ادامه داد: این استان قومیت های مختلف دارد و در بحران ها با همبستگی از موانع عبور کردند، بنابراین نیاز است که این تجربیات موثر در زمینه همبستگی ثبت شوند تا در تاریخ باقی بماند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به نقش اهل تسنن در انقلاب و جنگ تحمیلی گفت: اهل تسنن در مواقع بحرانی همواره در دفاع از کشور حضور موثر داشتند، هم اکنون یکی از فرمانده نیروی دریایی ارتش امیر ایرانی از برادران اهل سنت است، که ناو گروه 86 با ناو ساخت ایران، توانسته در یک ماموریت غرورآفرین سفر دور دنیا را با موفقیت و افتخار انجام دهد و این کار کمی نبود چراکه فناوری و تکنولوژی بالایی در این کار وجود داشت. اینها ظرفیت و سرمایه ملی ماست البته دشمن در حال ایجاد تفرقه است این تفرقه منحصر بین شیعه و سنی نیست بلکه بین شیعیان نیز تفرقه ایجاد می کنند.

خسروپناه همچنین با اشاره به صنایع دستی استان گلستان اضافه کرد: صنایع دستی پتانسیل خوبی برای اشتغال زنان دارد چراکه زنان می توانند در عین اینکه در منزل هستند درآمد هم داشته باشند به همین دلیل تدوین سند صنایع دستی در شورای عالی انقلاب فرهنگی در دستور کار است و به زودی نهایی خواهد شد این سند با مشارکت فعالان حوزه صنایع دستی در حال نهایی شدن است.

وی ادامه داد: سرمایه عظیم دیگر استان گلستان شهیدان آن است، این استان 3700 شهید تقدیم انقلاب کرده است و 12 هزار جانباز دارد، نقش علما نیز در این منطقه مثال زدنی است. در انتخابات اخیر 57 درصد مردم این استان مشارکت داشتند و در کشور یکی از بهترین استان ها بود. اگر مسیولان فرهنگی، سیاسی و اقتصادی کار نمی کردند قطعا این آمار را شاهد نبودیم. 

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به کارکرد شورای فرهنگ عمومی عنوان کرد: ما تلاش کردیم شورای عالی انقلاب فرهنگی در حوزه های علم و فناوری و فرهنگی و اجتماعی در چهار ماموریت راه بینی و رصد، راهبردی و سیاست گذاری، راهبری و هدایتگری، راه سنجی و ارزیابی متمرکز شود و این اتفاق افتاد و هم اکنون شورای عالی در میدان حضور دارد، به همین دلیل استان به استان سفر کرده و به صورت میدانی با مسیولان و گروه های مردمی دیدار خواهیم داشت. هییت های اندیشه ورز استانی راه اندازی شده است تا شورای عالی انقلاب فرهنگی با نخبگان استانی ارتباط برقرار کند و از تجربه آنها در سیاستگذاری استفاده کند.

خسروپناه با بیان اینکه مسیله فرهنگ جدای از معیشت نیست، ادامه داد: طبیعی است که انتظار از شورای فرهنگ عمومی باید معقول باشد، مقوله های فرهنگی باید در شورای فرهنگ عمومی تصمیم گیری شود البته راهش این است این جلسات مسیله محور شوند، در واقع این شورا باید به قرارگاه تبدیل شود، کار قرارگاه این است که مسایل را شناسایی و رصد کند، در ادامه باید راهکار ها مشخص و به دستگاه ها ماموریت داده شود و در انتها از دستگاه ها گزارش اقدامات و ماموریت ها گرفته شود.

وی تاکید کرد: در حوزه فرهنگ محور کار باید برش استانی نقشه مهندسی فرهنگی به عنوان منشور اصلی باشد. دبیرخانه این سند یا نقشه شورای فرهنگ عمومی است هر طرحی که ذیل نقشه نباشد، مشروعیت برنامه ای ندارد؛ بنابراین برنامه اولویت ها، باید برای هر سال مشخص شود تا دستگاه ها برنامه ها را دنبال کنند.

خسروپناه خطاب به اعضای شورای فرهنگ عمومی استان گلستان گفت: قرارگاه را جدی بگیرید، مصوبات شورای فرهنگ عمومی ضمانت اجرایی دارد چرا شورای عالی انقلاب فرهنگی بر برنامه های این شورا نظارت دارد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: شورای فرهنگ عمومی زیرمجموعه شورای عالی است چراکه مصوبات این شورا باید در شورای عالی مصوب شود. شورای عالی انقلاب فرهنگی هم اکنون رویکرد قرارگاهی دارد و با قوای سه گانه ارتباط خوبی دارد و مسایل را با تعامل و گفتگو پیش می برد بنابراین شورای عالی انقلاب فرهنگی یک شورای زنده و پویاست که بر اجرای دقیق مصوبات خود متمرکز است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "خسروپناه: شورای فرهنگ عمومی استان ها رویکرد مسیله محور داشته باشند" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "خسروپناه: شورای فرهنگ عمومی استان ها رویکرد مسیله محور داشته باشند"، کلیک کنید.