خاکسپاری غم انگیز یک هنرمند در سکوت خبری

خاکسپاری غم انگیز یک هنرمند در سکوت خبری

آفتاب نیوز :

مهرداد شیخان بیان کرد: اگر دو نفر از نسل اول انیمیشن ایران را بخواهیم نام ببریم، یکی خانم پروین تیموری است و دیگری آقای فریدون فرشباف که ایشان به زعم من آغازگر انیمیشن عروسکی در ایران در اواخر دهه سی خورشیدی بود.

او افزود: آقای فرشباف در شماره های اول مجله کیهان بچه ها فعالیت می کرد و بعد در نشریه ستاره سینما دفتر تبلیغاتی داشت. در آن مقطع از عروسک هایی که داشت با یک دوربین تیزری ساخت و بدون اینکه آموزشی دیده باشد آثاری متفاوت را تولید کرد.

او در همکاری با نصرت کریمی شاهکار هایی را خلق کرد که هنوز هم به جا مانده اند. طراحی و ساخت عروسک برای انیمیشن های «باباکرم» (1345)، «تعصب» (1346)، «سلسله مراتب» (1346) و تیاتر عروسکی «دل موش پوست پلنگ» (1344) تعدادی از ساخته های او است.

فریدون فرشباف علاوه بر فعالیت در انیمیشن، به عنوان مجسمه ساز و مدل ساز آثار دیگری را از جمله مجسمه های آموزش الفبا در پارک ساعی تهران از خود به جا گذاشته است.

شیخان که در سال های گذشته مستند «اانیمیشن ایرانی» را درباره تاریخچه انیمیشن ساخته و به این واسطه با فریدون فرشباف آشنا شده بود، گفت: متاسفانه آقای فرشباف هیچ وقت رزومه ای از کار های خود نداشتند. ایشان در سال های گذشته دچار فراموشی شده بودند و در یکی دو سال اخیر هم در آسایشگاه کهریزک در تنهایی زندگی می کردند. قرار بود چند روز آینده به بهانه رسیدن سال نو به دیدار ایشان بروم، ولی با خبر شدم که روز دوشنبه (هفتم اسفندماه) از دنیا رفته اند و مراسم خاکسپاری هم انجام شده است.

به گفته وی قرار است ساعت 19 روز پنجشنبه دهم اسفند ماه در مسجد نور در خیابان فاطمی مراسم ترحیم برای این هنرمند برگزار شود. 

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "خاکسپاری غم انگیز یک هنرمند در سکوت خبری" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "خاکسپاری غم انگیز یک هنرمند در سکوت خبری"، کلیک کنید.