خانم ترانه علیدوستی، یک ایران نگران حال شماست!

خانم ترانه علیدوستی، یک ایران نگران حال شماست!

آفتاب نیوز :

دیروز در خبر ها داشتیم که ترانه علیدوستی به یک بیماری سخت مبتلا شده. نادره حکیم الهی، مادر ترانه، اما می گوید با این حال اوضاع جسمانی او مساعد است. مطابق انتظارات نیز سیل واکنش ها روانه ترانه علیدوستی شد و چه موافق و چه مخالف او برای بهبودی اش آرزوی سلامتی کردند.

اما ترانه علیدوستی یکی از بازیگرانی ست که در سال های اخیر مواضعش را آشکارا بیان کرده و در زمینی قدم زده که شاید کمتر کسی بتواند حتی به او در این مسیر نزدیک شود. موج اخباری هم که طی دست کم دو سال گذشته از او وایرال شده مرتبط با سینما نبوده و همان خبر بازداشت و حالا نیز بیماری مهم ترین هایش بودند. در ادامه به مسیری که او طی تمام این سال ها گذرانده نگاهی خواهیم داشت. با ما همراه باشید.

حمایت از حسن روحانی در انتخابات

تب و تاب انتخابات سال 96 به حدی بود که از خیلی از هنرمندان در مقام کنشگری برآمدند. ترانه علیدوستی نیز از آن دسته بود که برای انتخابش دلایل متعددی داشت. او با انتشار بیانیه ای در حمایت از حسن روحانی نوشت که در ادامه خلاصه آن را می خوانید: «به روحانی رای میدهم. چون شرایط هشت سالِ پیش از او را به یاد دارم، و نمیخواهم به آن روز ها برگردم. چون حاضر نیستم همان وضع و همان مواضع، مثل کابوسی که پیشتر دیده ایم دوباره به سراغمان بیاید. به روحانی رای میدهم، چون حس افتخاری که در دولت او بسیاری از مردم را، بعد توافق تاریخی ژنو به خیابان ها آورد و بعد از مدت ها بانی آرامششان شد، به یاد دارم.»

تحریم اسکار 2017

در پی دستور دونالد ترامپ، رییس جمهور وقت آمریکا در سال 2017 مبنی بر لغو صدور ویزا برای مهاجران 7 کشور از جمله ایران، ترانه علیدوستی در اعتراض و واکنش به این تصمیم و با نژادپرستانه خواندن این اقدام در صفحهٔ توییتر خود اعلام کرد که در مراسم اهدای جوایز اسکار در لس آنجلس شرکت نخواهد کرد.

ترانه علیدوستی نیز در واکنش به اظهارات «ترامپ» در صفحه توییتر خود نوشت ممنوعیت صدور ویزا برای ایرانیان نژادپرستانه است، چه این ممنوعیت رویداد های فرهنگی را شامل شود یا نشود، من به نشانه اعتراض در مراسم اسکار 2017 شرکت نخواهم کرد.

خبر اعتراض او در بسیاری از رسانه های جهان از جمله نیویورک تایمز، گاردین و هالیوود ریپورتر بازتاب یافت. وی همچنین در گفتگو با نیویورک تایمز گفت: «تصمیم گرفتم حتی اگر بتوانم در این مراسم شرکت نکنم، چون این مرا عمیقاً متاثر می کند که می بینم مردم معمولی هموطنم از دیدن فرزندانشان یا ادامه تحصیل در آمریکا محروم می شوند در حالی که این حقِ قانونی شان است. مطمینم آمریکا چندین برابر از حضور ایرانیان مهاجر و خدمات آن ها در آن کشور سود برده است؛ بنابراین برای من قابل قبول نیست به دولتی احترام بگذارم که برای مردم کشور من احترامی قایل نیست.»

صدور حکم برای ترانه علیدوستی

درتابستان 1399 وکیل ترانه علیدوستی، از صدور حکم پنج ماه زندان تعلیقی برای موکلش خبر داد. به نوشته کاوه راد، ترانه علیدوستی به 3 اتهام «اقدام تبلیغی علیه نظام»، «نشر اکاذیب و افترا» و «توهین به ماموران در حین انجام وظیفه» به دادسرا احضار شد، اما از 2 اتهام نخست تبریه شد.

اعتراض به خاطر شنای زنان

در واپسین روز های سال 1400، ترانه علیدوستی در اظهاراتی مدعی شد که ورزش شنا در ایران برای بانوان کشورمان ممنوع است. او همچنین مدعی شد که در ایران هویت ورزشی برای بانوان وجود ندارد و شنا برای زنان در ایران رسماً ممنوع است. علیدوستی در فیلمی به نام “اورکا” با این مضمون و محتوا که یک ورزشکار زن با ثبت سه رکورد گینس در دنیا، در کشور خودش دچار محدویت است، ایفای نقش کرده است.

چگونه ترانه علیدوستی پرچمدار زنان سینما شد؟

ترانه علیدوستی همواره یک شخصیت متفاوت میان سلبریتی های ایرانی بوده. از انتخاب ها و موضع گیری های اجتماعی اش می توان این نکته را به خوبی دریافت. در واقع به اندازه رفتار می کند و البته معمولا هم جایی را می بیند که بحث برانگیز است.

او در نخستین موضع گیری خود در بهار 1401 در مصاحبه با بی بی سی فارسی به حواشی خشونت جنسی در سینمای ایران پرداخت. ترانه درباره علت انتشار بیانیه علیه “خشونت، آزار علیه زنان سینما” از همکارانش در سینمای ایران سوال کرد مه چه اتفاقی باید برای زنانی که کنار شما کار می کنند بیافتد که واکنش شما را هم بر بیانگیزد؟

کن 2022، بازداشت و سپس غیبت در فجر 1401

سال 1401 شاید خبرسازترین سال زندگی ترانه علیدوستی بود. اظهارات بحث برانگیز او با اعتراضات گسترده ای در داخل کشور همراه شد، اما این تازه شروع ماجرا برای دختر حمید علیدوستی بود. پس از وقایع پاییز 1401 خبرگزاری میزان از بازداشت ترانه علیدوستی خبر داد.

او مدتی را دربازداشت سپری کرد و پس از آزادی نیز تا به حال در هیچ محفل سینمایی حاضر نشده. ترانه در فجر 41 می توانست با دو فیلم برادران لیلا (سعید روستایی) و تفریق (مانی حقیقی) مدعی بزرگ کسب سیمرغ بلورین باشد که به خاطر وقایع پاییز 1401 و قبلش هم شیوه حضور پرآب و تابش در جشــنواره کن با فیلم برادران لیلا موجب شد تا او حاشیه ساز شود و بقیه داستان را که خودتان می دانید.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "خانم ترانه علیدوستی، یک ایران نگران حال شماست!" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "خانم ترانه علیدوستی، یک ایران نگران حال شماست!"، کلیک کنید.