جنگنده های امریکایی به سلاح های کشنده نروژی مجهز می شوند!

غزال زیاری_ نیروی هوایی آمریکا اخیراً اولین قراردادش برای تهیه موشک های کروز Joint Strike Missile (JSM) را به امضا رساند. قرار بر این است تا این موشک های ساخت نروژ تا زمانی که جت های F-35A به موشک ضد کشتی دوربرد AGM-158C (LRASM) مجهز شوند، از این سرویس موقت که قابلیت ضد کشتی را داراست، بهره ببرند. در عین حال JSMها قابلیت این را دارند که با اهداف در خشکی درگیر شده و در داخل جایگاه های تسلیحات داخلی F-35A قرار بگیرند و این امکان را برای جت ها فراهم کنند تا در عین استفاده از این سلاح ها تا حد امکان پنهان بمانند.

پنتاگون اخیراً از امضای قرارداد تولید JSM Lot1 خبر داد که قراردادی به ارزش 141,000,000 دلار با Kongsberg Defense نروژ است. طبق اعلام پنتاگون، این قرارداد شامل تمام گلوله ها، کانتینرها و تجهیزات آزمایشی موشک JSM است. عملیات تولید در کونگسبرگ نروژ انجام خواهد شد و طبق برآوردها تا 31 آگوست 2026 تکمیل می شود.

جنگنده های امریکایی به سلاح های کشنده نروژی مجهز می شوند!

هنوز مشخص نیست که آمریکا طبق این قرارداد، چه تعدادی موشک دریافت خواهد کرد. در گذشته اعلام شده بود که آنها قصد دارند تا 48 موشک JSM را خریداری کنند ولی ممکن است این تعداد تا 268 موشک افزایش بیابد.

آشنایی با ویژگی های موشک JSM

JSM زیرشاخه ای از موشک حمله دریایی (NSM) است که قابلیت پرتاب هوایی و زمینی را داراست و به شدت در ارتش آمریکا محبوب است. موشک JSM که توسط شرکت کونگسبرگ و با همکاری پیمانکار دفاعی آمریکا یعنی Raytheon توسعه داده شده، دارای حداکثر بردی در حدود 560 کیلومتر است و زمانی که موشک درحال نفوذ، در ارتفاع پایین مورد استفاده قرار گیرد، این برد به نصف کاهش خواهد یافت.

جنگنده های امریکایی به سلاح های کشنده نروژی مجهز می شوند!

این موشک با کلاهکی 118 کیلوگرمی، قابلیت استفاده از GPS،INS یا نقشه برداری زمینی را برای حرکت به سمت هدف تعیین شده داراست. مولفه نقشه برداری زمینی، قابلیتی را برای موشک فراهم می کند تا حتی در محیط های فاقد GPS هم پیش برود. (این دقیقاً قابلیتی است که درجنگ اوکراین مشخص شد که در نبردهای آینده بسیار کاربردی خواهد بود)

موشک چابک JSM به علاوه دارای جستجوگر مادون قرمز تصویربرداری نیز هست که امکان هدف گیری بسیار دقیقی را در مرحله پایانی پرواز فراهم می کند. این جستجوگر به صورت غیرفعال کار می کند و درنتیجه باعث می شود تا موشک از پارازیت و تشخیص فرکانس های رادیویی در امان بماند.

بهره گیری از datalink دو طرفه، بدین معناست که موشک JSM می تواند اطلاعات تکمیلی هدف گیری را در طول پرواز دریافت کرده یا مجدداً مورد بررسی و برنامه ریزی قرار گیرد.

ابعاد موشک JSM به اندازه ای است که می توان آن را در داخل جایگاه تسلیحات داخلی جنگنده های F-35A Joint Strike Fighter قرار داد و درنتیجه قابلیت حمل داخلی آن در انواع بزرگتر جنگنده ها مثل F-35C variant که نیروی دریایی و تفنگداران دریایی آمریکا از آنها استفاده می کنند نیز وجود خواهد داشت. جایگاه های داخلی در جنگنده های F-35B که تفنگداران دریایی از آن بهره می برند، کوچک تر از نسخه های A و C است و درنتیجه این مدل از جنگنده ها قابلیت حمل JSM را نخواهند داشت.

این کمپانی نروژی بعد از انجام بررسی های لازم اعلام کرده که F-16 Viper، F/A-18E/F Super Hornet، و F-15E Strike Eagle و همچنین F-35A و کلاس های B و C قابلیت حمل خارجی این نوع موشک را خواهند داشت ولی در جنگنده های F-35 variant، حمل خارجی این موشک ها، بر ویژگی های پنهانی آنها تاثیر منفی خواهد داشت.

جنگنده های امریکایی به سلاح های کشنده نروژی مجهز می شوند!

بزرگ ترین مزیت JSM برای نیروی هوایی آمریکا این است که این موشک قبلاً توسعه یافته و نیروی هوایی سلطنتی نروژ بودجه ادغام آن با F-35A را تامین می کند و نیروی هوایی آمریکا تنها در توسعه و یکپارچه سازی آن و حمایت از شرکای نروژی دست به کار شده است.

البته کشورهای دیگری قبل از آمریکا برای تهیه و استفاده از JSM دست به کار شده اند و ژاپن، فنلاند و خود نروژ اعلام کرده اند که F-35A هایشان را به این موشک ها مسلح خواهند کرد.

جنگنده های امریکایی به سلاح های کشنده نروژی مجهز می شوند!

موارد استفاده آمریکایی ها از این موشک

هنوز مشخص نیست که نیروی هوایی آمریکا دقیقاً چه زمانی به صورت عملیاتی JSM را بر روی F-35A هایش قرار خواهد داد؛ آن ها اعلام کرده اند که F-35A تنها جنگنده ای است که قصد دارند تا این موشک ها را بر رویش نصب کنند.

نیروی هوایی آمریکا پیش از این اعلام کرده بود که خرید موشک های JSM، پلی برای ادغام برنامه ریزی آینده موشک ضد کشتی دوربرد AGM-158C (LRASM) بر روی جنگنده های F-35A است. اما باید این را درنظر داشت که LRASM را نمی توان به صورت داخلی با هیچ یک از جنگنده های F-35 حمل کرد و JSM همچنین دارای قابلیت حمله زمینی است که موشک های بزرگتر قادر به انجام این کار نخواهند بود.

نسخه های مشترک AGM-158 و موشک کروز تهاجمی زمینی هوا به سطح (JASSM) که LRASM از آن مشتق شده نیز قرار است در آینده در جنگنده های حمله مشترک آمریکا ادغام شوند. انواع JASSM موجود در جایگاه های تسلیحات داخلی F-35 قرار نمی گیرند و قادر به درگیری با کشتی ها نیستند.

جنگنده های امریکایی به سلاح های کشنده نروژی مجهز می شوند!

البته این احتمال وجود دارد که نیروی هوایی آمریکا بتواند JSM را با هواپیماهای دیگری به جز F-35A ادغام کند.

اگرچه در حال حاضر تنها نیروی هوایی آمریکا برای استفاده از JSM برنامه ریزی کرده ولی این موشک می تواند برای استفاده نیروی دریایی و تفنگداران دریایی در F-35 و F/A-18E/F نیز جذاب باشد. در هرحال فعلاً نیروی هوایی آمریکا این تسلیحات را به قصد استفاده در F-35A خریداری کرده تا به این جت ها قابلیت ارزشمندی در حمله به ویژه در حوزه دریایی اضافه کند.

منبع: twz

227227

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "جنگنده های امریکایی به سلاح های کشنده نروژی مجهز می شوند!" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "جنگنده های امریکایی به سلاح های کشنده نروژی مجهز می شوند!"، کلیک کنید.