جزییات کاهش سن دریافت گواهینامه موتورسیکلت

جزییات کاهش سن دریافت گواهینامه موتورسیکلت

آفتاب نیوز :

سرهنگ احمد کرمی اسد رییس مرکز صدور گواهینامه راهور فراجا در خصوص مصوبه هیات وزیران در مورد تغییر وضعیت گواهینامه در انواع موتورسیکلت گفت: صدور انواع گواهینامه رانندگی در سال 1390 به تصویب رسیده بود. برای تمامی موتورسیکلت ها فقط یک نوع گواهینامه تعریف شده بود که متقاضیان بر اساس شرایطی که در آیین نامه تعریف شده بود و با حداقل سن 18 سال و داشتن سلامت جسمی، روحی و روانی طی آموزش های نظری و عملی و قبول شدن در آزمون ها می توانستند گواهینامه موتورسیکلت را دریافت کنند.

وی افزود: در حال حاضر گواهینامه موتورسیکلت به 4 نوع تفکیک شده است که البته این آیین نامه برابر مصوبه هیات وزیران یک سال پس از تصویب یعنی در زمستان 1403 اجرایی خواهد شد، که در این مدت پلیس راهور و سایر سازمان ها ملزم هستند که زیر ساخت های لازم را برای اجرایی شدن آماده کنند.

سرهنگ کرمی اسد گفت: این 4 نوع گواهینامه موتورسیکلت شامل «الف میم»، «الف 1»، «الف 2» و «الف» است.

وی ادامه داد: برای دریافت گواهینامه «الف میم» و «الف 1» متقاضیانی که بخواهند این 2 نوع را دریافت کنند با حداقل سن 16 سال می توانند ثبت نام و در آزمون شرکت کنند که البته شرط آن طی کردن دوره های آموزش عملی و ارایه گواهی سلامت جسمی و روحی و روانی است و مختص موتور سیکلت های سبک است و همچنین در آیین نامه تفکیک شده که برای چه موتورسیکلت هایی، متقاضی می تواند از این 2 نوع گواهینامه استفاده کند.

رییس مرکز صدور گواهینامه راهور فراجا ادامه داد: برای گواهینامه «الف 2» حداقل سن همان 18 سال است که در حال حاضر ساری و جاری بوده و مشابه همین وضعیت متقاضیان می توانند با داشتن سن 18 سال ثبت نام کنند و در نهایت گواهینامه نوع «الف» که بالاترین رتبه گواهینامه موتورسیکلت محسوب می شود را دریافت کنند و لازمش این است که متقاضی باید حداقل 21 سال سن داشته باشد و 2 سال از تاریخ گواهینامه موتورسیکلت «الف 2» گذشته باشد بنابراین در این شرایط فرد می تواند در آزمون شرکت و پس از طی آموزش های نظری و عملی گواهینامه دریافت کند.

وی گفت: در یک بازه زمانی قبل از اجرایی شدن این طرح اطلاع رسانی می شود نسبت به توجیه آموزشگاه هایی که مسوولیت آموزش متقاضیان را دارند اقدام می شود لذا آموزشگاه هایی که مجاز هستند نسبت به آموزش متقاضیان در این بازه زمانی اقدام کنند.

وی در خصوص شکل ظاهری گواهینامه ها گفت: ظاهر گواهینامه هیچ تفاوتی ندارد و فقط یک شکل است که تمامی پایه هت به تاثیر مجاز بودن راننده تعریف می شود.

سرهنگ کرمی اسد در خصوص گواهینامه 2 زبانه گفت: در روز های آینده گواهینامه 2 زبانه چاپ خواهد شد که تمامی پایه هایی که مجاز به رانندگی با وسیله نقلیه هستند از جمله انواع 4 پایه موتورسیکلت و مهارت آن را کسب کرده اند می توانند گواهینامه دو زبانه را دریافت کنند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "جزییات کاهش سن دریافت گواهینامه موتورسیکلت" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "جزییات کاهش سن دریافت گواهینامه موتورسیکلت"، کلیک کنید.