توصیه هایی برای خودپایشی قند خون

توصیه هایی برای خودپایشی قند خون

خودپایشی و کنترل قند خون برای مهار دیابت و جلوگیری از پیشرفت بیماری، امری حیاتی است و در عین حال تنظیم برنامه غذایی، فعالیت بدنی و زمان مصرف داروها مانند انسولین در این زمینه اهمیت بسیاری دارد.

به گزارش ایندکس ایران، دستگاه های تست قند خون که یکی از ابزار مورد نیاز بیماران مبتلا به دیابت برای کنترل قند خون شان در خانه هستند، انواع متفاوتی دارند اما به طور معمول شامل یک گلوکومتر (اندازه سنج) و نوار تست برای خواندن نتیجه و یک وسیله سوزنی به نام قلم لنست یا لانست (قلم خونگیری) برای خراشیدن پوست و به دست آوردن مقدار کمی از خون هستند.

پزشکان توصیه می کنند که در هر مدل از این دستگاه ها حتما پیش از استفاده، دستورالعمل های لازم را بخوانید زیرا هر کدام از آنها ممکن است روش استفاده متفاوتی داشته باشند.

در عین حال اقدامات احتیاطی زیر را برای بیشتر انواع این دستگاه ها باید رعایت کرد:

– اطمینان حاصل کنید که هر دو دست تان پیش از تماس با خود دستگاه گلوکومتر یا  نوار تست، تمیز و خشک باشد.

– از یک نوار تست بیش از یک بار استفاده نکنید و آن ها را در ظرف اصلی خود نگه دارید تا تاثیر رطوبت خارجی نتیجه تست را عوض نکند.

– درب ظرف نوارها را باز نگذارید.

– همیشه تاریخ انقضای ابزار دستگاه قند خون را چک کنید.

– گلوکومتر و نوارها را در محل خشک و خنک نگهداری کنید.

– گلوکومتر و نوارها را به یک پزشک نشان دهید تا اثربخشی آنها مطمین شوید.

به گزارش مدیکال نیوز تودی، در مورد استفاده از قلم لنست نیز در حالی که تصور خونریزی ممکن است برای برخی نگران کننده باشد اما خراشیدن پوست انگشت با لنست برای به دست آوردن نمونه خون، روشی ساده و ملایم است.

همچنین توصیه می شود اقدامات زیر را هنگام استفاده از لنست انجام دهید:

– ناحیه ای از دست ها را که قرار است از آن نمونه گیری کنید با آب گرم و صابون تمیز کنید تا از ورود مواد غذایی به دستگاه و بروز خطای احتمالی در نتیجه تست، جلوگیری نمایید.

– یک لنست کوچک و نازک را برای راحتی بیشتر انتخاب کنید.

– لنست باید تنظیمات عمقی داشته باشد که عمق دندانه سوزان را کنترل می کند. این دندانه را برای راحتی بیشتر تنظیم کنید و می توانید برای صحت در این اقدام از پزشک و درمانگر خود کمک بگیرید.

– بسیاری از دستگاه های قند خون به نمونه خونی به اندازه یک قطره اشک نیاز دارند.

– خون را از کنار انگشت خود بگیرید چرا که درد کمتری احساس می کنید.

– نمونه گیری از انگشت های میانه، حلقه و کوچک ممکن است راحت تر باشد.

– اگرچه بعضی از دستگاه ها امکان اندازه گیری نمونه های خون از ران ها یا بالای بازوها را نیز دارند اما نوک انگشتان یا قسمت های بیرونی کف دست نتایج دقیق تری ارایه می دهند.

– به جای فشار آوردن به ناحیه خراشیده شده پوست، قطره خون را با حرکتی مانند دوشیدن شیر در محل تست قرار دهید.

– همچنین برای دور انداختن سوزن های لنست جوانب احتیاط و نکات بهداشتی که در بروشور توصیه شده را رعایت کنید.

پایان خبر ایندکس ایران

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "توصیه هایی برای خودپایشی قند خون" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "توصیه هایی برای خودپایشی قند خون"، کلیک کنید.