تنوع کشت گیاهان دارویی رونق بخش اقتصاد در کردستان – خبرگزاری ایندکس ایران | اخبار ایران و جهان

خبرگزاری ایندکس ایران؛ گروه استان ها: بعد از خواب زمستانی، طبیعت استان جان تازه ای گرفت و با رویش گل و گیاه جوانه امید هم در دل کشاورزان استان روییده است، کشاورزان و باغداران با پاک کردن جویبار، هرس کردن درختان، آبیاری و کاشت محصول این روزها مشغول کار و تلاشند تا همچون همیشه در تولید محصولات مختلفی چون توت فرنگی کردستان را در عرصه کشاورزی سرآمد کنند و رونق اقتصادی را برای این استان به ارمغان آوردند.

علاوه بر از کشت محصولاتی چون گندم و جو و انواع میوه ها که کشاورزان کردستانی در این زمینه دستی برآتش دارند، رویش گیاهان متنوع دارویی به دلیل شرایط آب و هوایی در این استان؛ کردستان را به مهد تولید گیاهان دارویی تبدیل کرده است.

گل محمدی، نسترن، زعفران، سیاه دانه، سنجد، سماق و بیدمشک از عمده گیاهان دارویی تحت کشت در استان کردستان است که مورد استفاده مردم استان است.

کشت 5200 تن انواع گیاه دارویی در کردستان

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان اظهار کرد: در کردستان با 29 هزار کیلومتر مربع وسعت، گیاهان دارویی با سطح زیر کشت بالغ بر 2 هزار و 500 هکتار، بیش از 5 هزار و 200 تن انواع گیاهان دارویی کشت می شود.

حاجی میرزایی تصریح کرد: آب و هوای متنوع اقلیم نیمه گرمسیری و اقلیم سردسیری، تنوع کشت در استان را ایجاد نموده که باید گفت کمتر استانی در کشور با دو نوع اقلیم آب و هوایی وجود دارد.

وی میانگین بارندگی استان را 450 میلیمتر عنوان کرد و گفت: تنوع کشت، پوشش گیاهی غنی و جنگل های بکر استان ناشی از همین میزان خوب بارندگی در استان است.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان گفت: از لحاظ سطح باغات دیم در ردیف بیست و یکم کشور هستیم و بالغ بر 57 هزار هکتار باغ در استان کردستان وجود دارد که سیب انگور توت فرنگی، هلو و گردو عمده محصولات استان را شامل می شود.

حاجی میرزایی ادامه داد: توت فرنگی با تولید 65 هزار تن رتبه اول کشوری را برای کردستان به ارمغان آورده و انگور دیم نیز با 98 هزار تن رتبه دوم کشوری را در استان داراست.

تنوع کشت گیاهان دارویی رونق بخش اقتصاد در کردستان

بیش از 2 هزار هکتار از اراضی کردستان زیر کشت گیاهان دارویی

وی تصریح کرد: در حال حاضر 2 هزار و 527 هکتار از اراضی استان تحت پوشش گیاهان دارویی است که گل محمدی، به صورت هدفمند و در قالب زنحیره ای کشت می شود و افزایش سطح کشت زعفران در استان از دیگر برنامه های استان است.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان به مزیت ترویج گیاهان دارویی اشاره کرد و افزود: کشت مخلوط گیاهان دارویی می تواند به عنوان پایلوت در کردستان اجرا شود و گل محمدی، نسترن، زعفران، سیاه دانه، سنجد، سماق، بیدمشک، از عمده گیاهان دارویی تحت کشت استان کردستان است.

حاجی میرزایی گفت: توزیع بذرهای گیاهان دارویی به علاقمندان به کشت این محصولات، برگزاری کارگاه های آموزشی، عقد قرارداد با مراکز تحقیقاتی، عقد قرارداد با دانشگاه کردستان از عمده فعالیت های ترویجی استان است.

وجود 10 واحد صنعتی و نیمه صنصتی گیاهان دارویی در کردستان

وی اضافه کرد: 10 واحد صنعتی و نیمه صنعتی فرآوری گیاهان دارویی در استان با ظرفیت 210 تن در استان کردستان وجود دارد و امیدواریم مشکلات موجود در این صنعت مرتفع و جوانان بسیاری در این مسیر اقدام به تولید گیاهان دارویی نمایند.

تنوع کشت گیاهان دارویی رونق بخش اقتصاد در کردستان

مشاور وزیر و مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی نیز با حضور در استان کردستان اعلام کرد: با کمک مراکز تحقیقاتی و شرکت های دانش بنیان باید روش هایی را به کار گرفت که استان کردستان قطب کشت و تولید این محصولات باشد

حسین زینلی گفت: منابع طبیعی سهم بزرگی از اراضی تحت اختیار را در خود داراست و این نگاه ویژه مدیران را در این حوزه می طلبد که با حفظ منابع طبیعی و بدون آسیب به طبیعت گیاهان دارویی کشت، حفاظت، حمایت و برداشت شوند.

وی تصریح کرد: اگر نتوانیم نیازهای بخش خصوصی را تامین نماییم موفق نخواهیم شد و به همین اساس رفع نیازهای بخش خصوصی از اولویت های کاری ماست.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی و مجری طرح گیاهان دارویی، به بخش احیا در منابع طبیعی اشاره و اظهار کرد: هم در زراعت و هم در بخش منابع طبیعی باید جهت حفظ اکوسیستم و استفاده از پتانسیل مرتع، جنگل و زراعت و موفقیت بخش خصوصی و تقویت کشور متحد شویم چرا که اگر بخش خصوصی موفق باشد کشور توانمندی خواهیم داشت.

زینلی افزود: کردستان استانی است با پتانسیل بالا، مردمانی پاک، صادق و تلاشگر که از زمین روزی خود را تولید می نمایند و بهره وری خوبی را بوجود آورده اند.

وی ادامه داد: کردستان دومین استانی است که در توسعه باغات در اراضی شیبدار اعتبارات خوبی را به آن اختصاص داده ایم.

براساس علاقه مردم به کشت محصولات برنامه ریزی می شود

مجری طرح گیاهان دارویی استان ادامه داد: ما بر اساس تجربیات مختلف، بر محصولاتی که مردم همان استان علاقه به کشت آن دارند برنامه ریزی کرده و باید ویژه روی نیازهای آن کار نماییم.

وی افزود: کنگر، ریواس، موسیر گل محمدی و بسیاری از گیاهان مختلف دارویی محصولاتی هستند که پذیرش خوبی در سایر کشورها دارند و ما باید تمام تلاشمان بر اساس حفظ بازارهای خارجی باشد.

وی تصریح کرد: محصولی همچون زیره سیاه که در کشور کمتر کشت می شود نیازمند برنامه ریزی کشت حتی در استان کردستان است چرا که هم بازار پسند است و هم کردستان استعداد کشت این محصول را دارد.

مشاور وزیر به محصول موسیر اشاره کرد و گفت: امروز در بازدید از موچش شاهد کشت این محصول در متراژهای چند هکتاری بودیم و با توجه به استعداد استان کردستان در این حوزه خوشحالیم مردم استان کردستان تمایل به کشت این محصول نیز پیدا کرده اند.

بهره وری در کردستان صادرات را تقویت می کند

زینلی افزود: تولید و ارزآوری هر کدام یک مبحث جدا و منفک از هم هستند، در استان کردستان بهره وری و ارزش افزوده بالاترین عملکرد را دارد که می تواند صادرات را تقویت نماید.

مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی در ادامه ضمن اشاره به این مطلب که گیاهان دارویی فقط گیاهان خودرو نیست اظهار کرد: حتی توت فرنگی، گردو، هلو و بسیاری از محصولات دیگر می تواند در زمره گیاهان دارویی قرار گیرند.

مشاور وزیر اذعان داشت: فرآوری این محصولات به صورت ویژه اشتغال دوچندان ایجاد خواهد نمود که می توان با فرآوری های جدید محصولات جدیدتری از این گیاهان تولید کرد.

زینلی ادامه داد: ما فرهنگ گیاهان دارویی ایران را به دنیا صادر خواهیم کرد و خوشبختانه دانش بومی استان کردستان اگر مورد توجه قرار گیرد تحول خوبی ایجاد خواهد کرد.

وی بیان کرد: دانش بومی در حوزه محصولات پیازی من جمله «کنگر» و اینگونه محصولات در استان کردستان دانش خوبی است و می تواند به صورت کشوری مورد استفاده قرار گیرد.

کردستان دارای قدمتی تاریخی و کهن در خصوص طب سنتی و گیاه درمانی بوده و توانسته با ایجاد مرکز گیاه درمانی شفا براساس اصول طب بومی کردستان و طب سنتی کشور و طب وقایع اسلامی بستری برای ترویج و توسعه طب های طبیعی و ایجاد کلینیک های طب سنتی و مکمل و گیاه درمانی و غیره باشد.

کردستان سرچشمه تولید گیاهان دارویی

برهان حسینی مدیر طرح گیاهان دارویی و عرقیات شفا سنندج نیز کردستان را سرچشمه تولید گیاهان دارویی دانست و به نمونه ای از گیاهان دارویی و خواص درمانی آنها اشاره کرد و گفت: گیاهانی همچون بنفشه (ونوشه) دارای خواص آرامش بخشی ضد خارش، کهیر و ملین سینه و خواب آور است.

وی ادامه داد: بابونه یا «گوله چرمه له» بازکننده عروق ضد عفونت مجاری ادرار، تقویت کننده معده از بین برنده زخم معده، سقز خام (جاجکه تاله) ضد زخم اثنی عشر و معده مسهل ضد یبوست پاک کننده معده از موهای معده و پاک کننده معده موثر در تنبلی کلیه ها است.

مسوول مرکز گیاه درمانی شهرستان سنندج عنوان کرد: بومادران نیز از بین برنده عفونت کلیه و مجاری ادراری و تنظیم درد رحم و کلیه ها و غیره که هریک دارای خواص درمانی بخصوصی می باشد.

وی در ادامه افزود: بیشتر از 500 عنوان از بیماری های مختلف به مرکزگیاه درمانی شفا مراجعه می کنند و مورد درمان قرار می گیرند.

تنوع کشت گیاهان دارویی رونق بخش اقتصاد در کردستان

حسینی با بیان اینکه این مرکز توانسته در 23 سرفصل بیماری ها را درمان کند، اعلام کرد: این بیماری ها شامل بیماری های قلب و عروق، کلیه ها، غدد و متابولیسم، تنفسی، گوارشی، مغز و اعصاب، استخوان، سیستم ایمنی بدن، عفونی، عوامل خارجی دهان و دندان، پوست و مو، اختصاصی زنان و مردان و کودکان و غیره می باشد.

وی خاطرنشان کرد: مرکز گیاه درمانی شفا در همایشی که در استان فارس در خصوص طب سنتی و گیاه درمانی در سال 89 برگزار شد، تعداد شش مقاله ارایه داد، که سه مقاله مورد تایید قرار گرفت.

مسوول مرکز گیاه درمانی شهرستان سنندج در پایان یادآور شد: این مقاله ها توانست گیاه درمانی و طب سنتی کردستان را به مردم بشناساند و این برهه بازگشت عمومی به طب سنتی و گیاه درمانی و درمان طبیعی در استان کردستان است.

استان کردستان با داشتن گونه های متنوع گیاهی و پتانسیل دارویی دارای جایگاه ویژه ای در زاگرس و کشور است و از این رو می توان زمینه پرورش گیاهان دارویی و صادرات آن را فراهم و به توسعه و رونق اقتصادی استان کمک کرد.

و نیاز است متولیان امر بر اساس تجربیات مختلف، بر محصولاتی که مردم همان استان علاقه به کشت آن دارند برنامه ریزی کرده و به صورت ویژه روی نیازهای آنها کار کنند.

در واقع صنعت گیاهان دارویی خالق توسعه و رونق تولید در استان کردستان خواهد بود و نفسی تازه به اقتصاد استان می بخشد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تنوع کشت گیاهان دارویی رونق بخش اقتصاد در کردستان – خبرگزاری ایندکس ایران | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تنوع کشت گیاهان دارویی رونق بخش اقتصاد در کردستان – خبرگزاری ایندکس ایران | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.