تصویر روز ناسا: سحابی ماهی گندیده!

به گزارش ایندکس ایران، این سحابی ستاره‌زا به خاطر شکل ظاهری‌اش از پشت تلسکوپ، «سحابی ماهی گندیده» نیز خوانده می‌شود و اگر در نور فروسرخ به آن بنگریم، ستارگانی را در حال شکل‌گیری درون آن می‌بینیم.

ابر مولکولی غبارآلود لیندز ۱۲۵۱ بخشی از مجموعه سحابی‌های تاریکی است که به سمت منطقه شراره قیفاووس کشیده شده است. کاوش‌های نجومی در سراسر طیف الکترومغناطیسی، موج‌ضربه‌ها و جریان‌های فوران‌یافته مرتبط با ستارگان تازه متولدشده را در جای‌جای این ابرهای میان‌ستاره‌ای پنهان‌کار آشکار کرده است؛ ازجمله آن‌ها می‌ةوان به درخشش سرخ‌فام رد برجامانده از اجرام پراکنده هربیگ-هارو اشاره کرد که در تصویر پنهان شده‌اند.

تصویر روز ناسا: سحابی ماهی گندیده!

کهکشان‌های دوردست نیز در پس‌زمینه تصویر حضور دارند، هرچند که اغلب آن‌ها در پشت این گستره غبارآلود پنهان شده‌اند. این منظره جذاب بیش از چهار قرص کامل ماه را در آسمان می‌پوشاند که با توجه به فاصله این سحابی، متناظر با پهنای ۳۵ سال‌نوری در موقعیت سحابیLDN 1251 است.

اعتبار تصویر و حق چاپ: Long Xin. برای مشاهده عکس در ابعاد بزرگ، اینجا را کلیک کنید.

منبع: تصویر روز ناسا

۵۴۵۴

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تصویر روز ناسا: سحابی ماهی گندیده!" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تصویر روز ناسا: سحابی ماهی گندیده!"، کلیک کنید.