تصویر روز ناسا: ستاره ولف-رایت

لبه درخشان، سحابی حلقه مانندی را که با درخشش هیدروژن یونیزه و گاز اکسیژن ردیابی شده است، برجسته می کند. کمان های پیچیده و درخشانی که در گستره ابرهای میان ستاره ای منطقه جا خوش کرده اند، پوسته های موادی هستند که سوار بر بادهای ستاره ای از ستاره ولف-رایت WR 134، درخشان ترین ستاره نزدیک به مرکز قاب، به بیرون پرتاب شده اند.

مشاهدات رصدی، فاصله این ستاره را حدود 6000 سال نوری از ما برآورد می کند؛ بنابراین پهنای قاب تصویر بیش از 100 سال نوری است.

تصویر روز ناسا: ستاره ولف-رایت

ستارگان عظیم ولف-رایت (Wolf-Rayet) که پوشش بیرونی خود را با بادهای ستاره ای نیرومند از دست می دهند، ستارگانی برهنه به شمار می روند و از آنجایی که هسته داغ ستاره نمایان می شود، به شدت درخشان و داغ دیده می شوند. این ستارگان سوخت هسته ای خود را با سرعتی خارق العاده می سوزانند و با انفجار ابرنواختری تماشایی به این مرحله نهایی از تکامل ستاره های عظیم پایان می دهند. بادهای ستاره ای و ابرنواختر نهایی، مواد میان ستاره ای را با عناصر سنگینی که طی انفجار نهایی ساخته می شوند، غنی می کنند تا به عنوان مواد خام برای شکل گیری نسل های بعدی ستارگان در فضای کهکشان پخش شود.

اعتبار تصویر و حق چاپ Xin Long. برای مشاهده عکس در ابعاد بزرگ، اینجا را کلیک کنید.

منبع: تصویر روز ناسا

5454

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تصویر روز ناسا: ستاره ولف-رایت" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تصویر روز ناسا: ستاره ولف-رایت"، کلیک کنید.