تصویر روز ناسا: زادگاه خورشید در 5 میلیارد سال پیش

نشانه های تاریک و سحابی های درخشان در این نمای تلسکوپی از آسمان نیم کره جنوبی، نشانه های واضحی از ستارگان جوان و مناطق فعال ستاره زا است. خورشید ما هم بین 4٫5 تا 5 میلیارد سال پیش در چنین شرایطی متولد شده است.

تصویر، اجرامی را نشان می دهد که فقط 650 سال نوری از ما فاصله دارند و در مرز حباب محلی و مجموعه ابر مولکولی آفتاب پرست (Chamaeleon) واقع شده اند.

مناطق دارای ستاره های جوان به عنوان سحابی های بازتابی غبارآلود از فهرست سدربلاد (منتشرشده در سال 1946 / 1325) شناسایی شده اند و شامل Ced 110، سحابی به شکل C درست در بالا – راست از مرکز و Ced 111 مایل به آبی در زیر آن است.

تصویر روز ناسا: زادگاه خورشید در 5 میلیارد سال پیش

از دیگر اجرام مشخص در این تصویر، جرم V شکل با رنگ نارنجی است که سحابی فروسرخ آفتاب پرست (Cha IRN) نام دارد و با جریان مواد خروجی از ستاره ای کم جرمی تراشیده شده که به تازگی شکل گرفته است.

این تصویر خوش ترکیب 1٫5 درجه پهنا دارد که با توجه به فاصله ابر مولکولی آفتاب پرست یک (Cha I) به آن معنی است که پهنای تصویری که می بینید، حدود 17 سال نوری است.

اعتبار تصویر و حق چاپ: امیل کونتولیانو. برای مشاهده عکس در ابعاد بزرگ، اینجا را کلیک کنید.

منبع: تصویر روز ناسا

5454

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تصویر روز ناسا: زادگاه خورشید در 5 میلیارد سال پیش" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تصویر روز ناسا: زادگاه خورشید در 5 میلیارد سال پیش"، کلیک کنید.