بهره گیری از روش های جدید در اورژانس برای انتقال بیماران به مراکز درمانی

بهره گیری از روش های جدید در اورژانس برای انتقال بیماران به مراکز درمانی

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تاکید بر ضرورت ارایه آموزش های مرتبط با امدادرسانی در حوادث و سوانح به عموم جامعه گفت: با همکاری سازمان اورژانس کشور، آموزش های لازم در این زمینه از طریق رسانه ها به مردم ارایه می شود.

به گزارش ایندکس ایران به نقل از وبدا، دکتر بهرام عین اللهی در حاشیه افتتاح مرکز هدایت عملیات و پایگاه اورژانس دانشگاه علوم پزشکی قم، با بیان اینکه متاسفانه برخی حوادث و آسیب ها در فرآیند انتقال بیماران و مصدومان رخ می دهد، اظهار داشت: انتقال اصولی بیماران و مصدومان به مراکز درمانی، اهمیت بسیار زیادی دارد و در صورت عدم رعایت صحیح این فرآیند حتی ممکن است به قطع نخاع مددجویان نیز منجر شود. 

وی ادامه داد: خوشبختانه نیروهای سازمان اورژانس کشور افرادی کارآزموده، متبحر و با مهارت بالا هستند که امکانات لازم برای خدمت رسانی به بیماران و مصدومان را در اختیار دارند بنابراین توصیه ما این است که در حوادث و سوانح به جای انتقال غیراصولی بیماران و مصدومان به مراکز درمانی، باید صبور باشیم تا نیروهای اورژانس به محل حادثه برسند و خدمات را به نحو مطلوب ارایه کنند. 

وزیر بهداشت از تقویت پدهای بالگرد به عنوان عاملی برای تسریع در انتقال بیماران و مصدومان به مراکز درمانی یاد کرد و گفت: در دولت مردمی یکی از برنامه های اصلی ما، گسترش و نوسازی تخت های اورژانس است که در دستور کار وزارت بهداشت قرار گرفته است. 

به گفته دکتر عین اللهی، بهره گیری از روش های جدید و هوشمند مانند دوراپزشکی برای انتقال علایم بیماران و مصدومان از راه دور در سازمان اورژانس کشور مورد استفاده قرار گرفته و خوشبختانه تجهیزات این خدمات نیز تولید شرکت های دانش بنیان داخلی هستند.

وی افزود: باتوجه به موقعیت استراتژیک قم و حوادث ترافیکی، تقویت اورژانس 115 و فرماندهی در زمان بحرانها، ضروری است. در مرکز هدایت عملیات و پایگاه اورژانس دانشگاه علوم پزشکی قم همچنین مرکز پایش مراقبت های درمانی (MCMC) و امکان رصد مراکز درمانی وجود دارد تا امکانات و خدمات مطلوب به بیماران و مصدومان ارایه شود. 

وزیر بهداشت از راه اندازی 16 هزار تخت بیمارستانی در دولت مردمی به عنوان یکی از دستاوردهای 32 ماه گذشته یاد کرد و گفت: تعداد تخت های بیمارستانی 150 هزار تخت بود که در این دولت معادل 12 درصد کل تخت های بیمارستانی به ظرفیت کشور اضافه شد و در سال جاری نیز 15 هزار تخت جدید افتتاح می شود. 

دکتر عین اللهی افتتاح دو هزار و 700 مرکز بهداشتی را از دیگر دستاوردهای دولت مردمی دانست و با اشاره به توزیع بیش از 350 تجهیزات پزشکی سنگین و سرمایه ای در سراسر کشور با اولویت مناطق کمتر برخوردار، خاطرنشان کرد: این تجهیزات شامل دستگاه هایی مانند سی تی اسکن، ام آر آی، رادیوتراپی و شتابدهنده ها است. 

وی تاکید کرد: طرح سلامت خانواده از طرح های انقلابی دولت مردمی بوده که برای اولین بار به عنوان یک طرح جهانی به نام جمهوری اسلامی ایران ثبت شده است. در قالب این طرح، هر کد ملی، از یک مراقب سلامت بهره مند می شود و این طرح در 195 شهرستان کشور اجرایی شده و امیدواریم تا پایان دولت سیزدهم، این طرح در کل کشور اجرا شود. 

وزیر بهداشت از افتتاح 30 پروژه بهداشتی و درمانی به ارزش 940 میلیارد تومان در دولت مردمی در استان قم خبر داد و گفت: قم استعداد زیادی در گسترش رشته های علوم پزشکی دارد و در این دولت 6 رشته مقطع جدید در مقاطع تخصصی، فوق تخصصی و PHD در این دانشگاه راه اندازی شده است. 

دکتر عین اللهی با اشاره به تولید 900 مقاله توسط اساتید دانشگاه علوم پزشکی قم در دو سال و نیم گذشته، یادآور شد: 224 مقاله اساتید دانشگاه علوم پزشکی قم با همکاری های بین المللی بوده و این ظرفیت قابل گسترش است. امسال نیز با توجه به شعار سال و با همکاری استانداری قم امیدواریم این استان بتواند در تامین نیازهای دارویی و تجهیزات پزشکی نقش قابل توجهی داشته باشد. 

وی تصریح کرد: وضعیت قم در برخی شاخص های حوزه سلامت بسیار مناسب است به عنوان نمونه مرگ و میر مادران باردار در سال 1401 حدود 14.11 بوده که با توسعه مراکز و خدمات بهداشتی، این شاخص در سال گذشته به 4.7 رسیده است.

پایان خبر ایندکس ایران

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بهره گیری از روش های جدید در اورژانس برای انتقال بیماران به مراکز درمانی" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بهره گیری از روش های جدید در اورژانس برای انتقال بیماران به مراکز درمانی"، کلیک کنید.