بهترین زمان برای نوشیدن قهوه جهت افزایش تمرکز

بهترین زمان برای نوشیدن قهوه جهت افزایش تمرکز

آفتاب نیوز :

بسیاری از افراد حقیقتاً روز خود را با خوردن قهوه شروع نمی کنند و جالب است بدانید که قهوه بهترین راه برای افزایش انرژی بعد از بیداری نیست. اگر قهوه را بخشی از روتین صبحگاهی خود کنید تا تمرکزتان افزایش پیدا کند، به نتیجه زیادی نمی رسید پس بهتر است که کمی زمان مصرف آن را تغییر دهید.

قهوه به شما کمک می کند تا هوشیاری بیشتری داشته باشید و بدون اتلاف انرژی، تمرکز خود را بالا ببرید و این یک علامت خوب از خوردن قهوه است. اگر احساس اضطراب، گرسنگی، افسردگی، حالت تهوع یا احساسات عجیب و غریب و بی خوابی دارید، پس بهتر است که در مورد خوردن قهوه و کافیین تجدید نظر کنید.

بهترین زمان برای نوشیدن قهوه

شاید شما هم جزء آن دسته از افرادی باشید که روز خود را با یک قهوه گرم شروع می کنید، اما بهتر است بدانید که بهترین زمان برای نوشیدن قهوه؛ در میانه صبح و ظهر است. قهوه به دلیل این که قهوه در خودش کافیین دارد، تحریک کننده بسیار شدیدی است و سطح کورتیزول را بالا می برد. کورتیزول هورمون اصلی استرس در بدن است که باعث تنظیم متابولیسم و سیستم ایمنی و قند خون می شود و افزایش سطح کورتیزول طبیعتاً 30 الی 45 دقیقه بعد از بیداری به اوج خودش می رسد. از آن جایی که کورتیزول متابولیسم و سوخت و ساز را تحریک می کند، در نتیجه باعث انرژی بیشتر و هوشیاری بیشتر در طول روز خواهد شد.

برای اینکه سطح کورتیزول را متعادل نگه دارید، یک فنجان قهوه یک یا 2 ساعت بعد از بیداری میل کنید.

تحقیقات نشان می دهد کورتیزول بعد از بیداری هنوز سطح بالایی دارد؛ بنابراین بهتر است که صبر کنید تا به میانه صبح یعنی قبل از ظهر نزدیک شوید و زمانی که سطح کورتیزول پایین تر می آید، از قهوه استفاده کنید.

قبل از ورزش

بعضی از افراد روز خود را با قهوه شروع می کنند، اما بعضی دیگر هنگامی که انرژی زیادی دارند، می خواهند مثلاً قبل از ورزش قهوه بنوشند. قهوه باعث می شود که بعد از نوشیدن آن احساس انرژی بالایی داشته باشید. اگر به دنبال افزایش راندمان ورزشی خود هستید و می خواهید کار مهمی را به انجام برسانید، 30 دقیقه زودتر از ورزش قهوه بنوشید.

مصرف قهوه قبل از ورزش یا هنگام ورزش به شما انرژی بیشتری می دهد. تمرکز و هماهنگی بدن را بالا می برد و باعث کاهش میزان درد بدن می شود.

بعد از خواب ضعیف شبانه

می توانید قهوه را هر زمان که نیاز به تمرکز بیشتر داشتید، مثلا قبل از یک امتحان یا یک ارایه در محل کار؛ مصرف کنید.

مطالعه ای در اکتبر سال 2016 نشان می دهد؛ کافیین می تواند برای افرادی که آشفتگی خواب دارند احساس بهتری ایجاد کند. پس اگر شب گذشته خوب نخوابیده بودید، روز بعد با قهوه آن را جبران کنید.

می توانید بیشترین سطح هوشیاری را با رعایت نکات زیر به دست بیاورید:

200 میلی گرم یا تقریباً دو فنجان قهوه درست بعد از بیداری

200 میلی گرم قهوه دیگر چهار ساعت بعد

چه میزان قهوه بنوشیم؟

مطالعات پیشنهاد می کنند که بیشتر از 400 میلی گرم قهوه که تقریباً برابر با 4 الی 5 فنجان می شود، استفاده نکنید.

افرادی که مقاومت به کافیین یا حساسیت به کافیین دارند، می توانند میزان مصرف آن را کمتر کنند یا به طور کل قهوه را حذف کنند، اما پیشنهاد ما این است که در بیشترین حالت ممکن 2 فنجان قهوه استفاده کنید و در زمانی که باز هم نیاز بیشتری به انرژی داشتید، چای سبز بنوشید.

مصرف قهوه زیاد ممکن است باعث اضطراب بیش از حد، بی خوابی و افزایش سطح کورتیزول شود و نتیجه عکس بدهد که افزایش سطح کورتیزول هم باعث مشکلات سیستم ایمنی و فشار خون خواهد شد.

همچنین این که شما قهوه را با شکم خالی بنوشید، هم وضعیت را متفاوت می کند و بهتر است قهوه را همزمان با یک وعده غذایی حاوی چربی سالم یا پروتیین استفاده کنید، زیرا قهوه با شکم خالی باعث افزایش سطح کورتیزول و مشکلات قند خون می شود.

سایر نکات

قهوه را در انتهای روز استفاده نکنید، زیرا کیفیت خواب شما را به هم می ریزد.

قهوه می تواند عملکرد شما را بهبود ببخشد، اما عوارض جانبی آن آشفتگی خواب است.

البته برای کسانی که حساسیت دارند، قهوه خیلی دیر اثراتش از بدن پاک می شود.

بعضی از افرادی که به قهوه حساسیت دارند، بهتر است بعد از این که نصفی از روز گذشت، دیگر قهوه استفاده نکنند.

اگر به طور کل در خوابیدن مشکل دارید؛ بهتر است که قهوه را قبل از وسط روز بنوشید.

نوع قهوه مصرفی هم اهمیت دارد.

تمرکز شما باید روی این باشد قهوه سبک بخورید تا کیفیت بالاتری داشته باشد.

بهترین راه این است که از قهوه های ارگانیک استفاده کنید که معمولاً اثرگذاری بیشتری دارد.

افرادی که به قهوه حساسیت دارند، بهتر است که قهوه بدون کف استفاده کنند که بهتر از قهوه های دیگر است.

قهوه سبک و مدیوم رست هم پلی فنول بالایی دارد و بیشترین فواید سلامتی را برای شما خواهد داشت.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بهترین زمان برای نوشیدن قهوه جهت افزایش تمرکز" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بهترین زمان برای نوشیدن قهوه جهت افزایش تمرکز"، کلیک کنید.