برخلاف ذهنیت ما، این اسم کاملا واقعی است!

هم نام نمایش جالب است و هم نام کارگردان؛ نمایش «مَثلِث» به کارگردانی قیس یساقی. اولین بار این ترکیب را در جشنواره نمایش عروسکی تهران مبارک شنیدیم. نمایشی که از مشهد در جشنواره اجرا شد و بازخوردهای خوبی دریافت کرد و به عنوان یکی از آثار برگزیده، نوبت اجرای عمومی گرفت.

حالا این نمایش در تالار قشقایی مجموعه تیاترشهر روی صحنه است و برخی از هنرمندان تیاتر همچون محمد عاقبتی و هادی حجازی فر که دبیری جشنواره نوزدهم نمایش عروسکی تهران مبارک را بر عهده داشت، خلاقیت این گروه نمایشی را حیرت انگیز و حتی ترسناک دانسته اند.

قیس یساقی که کارگردان جوانی است و برخلاف ذهنیت ما نامش یک نام واقعی است و نامی هنری یا مستعار نیست، در گفتگو با ایندکس ایران توضیحاتی درباره فعالیت های گروهش و نمایش «مَثلِث» ارایه می دهد.

او درباره فعالیت های گروهش در مشهد توضیح می دهد: خیلی وقت است که در مشهد کار تیاتر می کنیم. البته خیلی پرکار نیستیم ولی گروه مان ثابت است. قبلا در کارهای دیگر تجربه عروسک گردانی یا صداپیشگی داشته ایم و این نمایش اولین تجربه اجرای عمومی مان در تهران است.

نکته جالب این است که تقریبا هیچ از اعضای این گروه، تحصیل کرده تیاتر نیستند. آنان رشته های دیگری خوانده اند و به صورت تجربی و از طریق آموزشگاه ها و موسسات هنری، آموزش دیده اند و کار تیاتر را دنبال کرده اند.

برخلاف ذهنیت ما، این اسم کاملا واقعی است!

یساقی در پاسخ به اینکه چه شد که تصمیم گرفتید نمایشی عروسکی اجرا کنید، می گوید: سال ها قبل در شروع فعالیت گروه مان، تجربه ای در زمینه تیاتر عروسکی داشتیم و همیشه علاقه مند بودیم به این حوزه برگردیم چون نمایش عروسکی برای ما بسیار جذاب تر و شگفتی سازتر  از دیگر گونه های نمایشی است و شاید جشنواره نمایش عروسکی تهران مبارک، انگیزه ای شد که به این علاقه مندی بپردازیم و دوباره به این عرصه برگردیم.

او که پیش از اجرای عمومی در تهران، نمایش خود را در مشهد روی صحنه برده است، اضافه می کند: یکی دو هفته پیش از آغاز اجرای عمومی در تهران، نمایش مان را در مشهد روی صحنه بردیم که خوشبختانه با استقبال گرمی رو به رو شد و تقریبا بلیت همه سانس های آن تمام شد و بعضی از شب ها هم دو اجرا داشتیم. البته شرایط مشهد نسبت به تهران خیلی متفاوت است.

این گروه جوان بعد از اجرای نمایش خود در جشنواره تهران مبارک برای اجرا در جشنواره تیاتر قزاقستان هم دعوت می شوند و پیش از اجرای عمومی این اثر نمایشی در ایران، در قزاقستان روی صحنه می روند و جایزه اثر برگزیده این جشنواره را دریافت می کنند.

برخلاف ذهنیت ما، این اسم کاملا واقعی است!

یساقی درباره وضعیت فعالیت گروه های جوان در مشهد توضیح می دهد: خیلی نباید منتظر بمانیم که شرایط کار فراهم شود. خودمان باید بیشتر زمینه سازی کنیم و منتظر حمایت های بیرونی نیستیم. البته خوشبختانه نمایش «مثلث» خیلی هزینه بر نبود. شاید اگر کار دیگری داشتیم، از عهده تامین هزینه ها برنمی آمدیم.

او که نمایش خود را با ترکیبی از نمایشنامه های «هملت» و «مکبث» شکسپیر روی صحنه می برد، درباره تلفیق این دو نمایشنامه می گوید: به آثار شکسپیر خیلی علاقه مندم و همیشه دوست داشتم نگاه و اقتباس دیگری از این آثار را به نمایش بگذارم. البته نمایش ما در روند تمرین و آماده سازی، خیلی چکش کاری شده است و خوشحالم که به مدت 6 ماه آن را تمرین کردیم. البته بخشی از طولانی شدن این کار به دلیل تاخیر در زمان برگزاری جشنواره بود ولی واقعا به این میزان تمرین، نیاز داشتیم. به خاطر جزییاتی که کار دارد، هر اکت نمایشی را دست کم 40، 50 بار تمرین کردیم.

برخلاف ذهنیت ما، این اسم کاملا واقعی است!

او درباره گروه مخاطبان این نمایش و در پاسخ به اینکه چقدر روی آشنایی تماشاگر با نمایشنامه های شکسپیر حساب کرده بودید؟ توضیح می دهد: از آنجاکه کار در اصل برای جشنواره نمایش عروسکی ساخته شده بود و خیلی امیدی به اجرای عمومی آن نداشتیم، حساب کردیم که هر تماشاگری در جشنواره به تماشای آن بیاید، حتما با نمایشنامه های شکسپیر آشنایی دارد و آنها را خوانده است.

یساقی اضافه می کند: پیش از اجرای عمومی در مشهد، چند اجرای خصوصی برای تماشاگرانی که برخی از آنان غیرتیاتری بودند، گذاشتیم و متوجه شدیم هرچند کسانی که متن را نخوانده اند به اندازه آنان که نمایشنامه ها را خوانده اند، از کار لذت نمی برند ولی این گونه نیست که کار هیچ لطفی برایشان نداشته باشد و آنان نیز از نمایش لذت خود را می برند.

برخلاف ذهنیت ما، این اسم کاملا واقعی است!

او درباره چشم اندازی که از آینده کار خود در مشهد دارد، می گوید: شرایط آنچنان پیچیده است که نمی توان چشم انداز مشخصی داشت ولی امیدوارم وضعیت طوری باشد که بتوانیم کار کنیم و از کارمان لذت ببریم.

آخرین کنجکاوی ما این است که شرایط کار برای گروه های جوان در شهری مانند مشهد چقدر فراهم است و آیا به مهاجرت به تهران فکر نمی کند، که پاسخ می دهد: تصمیم سختی است. من در تهران دانشجو هستم ولی مشهد را خیلی دوست دارم و از طرف دیگر، زندگی در تهران هم برایم سخت است اما باید دید چه اتفاقی می افتد.

به گزارش ایندکس ایران، گروه اجرایی این نمایش به شرح زیر هستند:

نویسنده: فواد زیدانلویی، قیس یساقی، محمدجواد مهدیان، کارگردان:  قیس یساقی، بازیگران: (بازی دهندگان و صداپیشگان) محمدجواد مهدیان، قیس یساقی، دستیار کارگردان:  امیر حسین بلندی، مشاور هنری کارگردان: مهسا صبوری، طراح صحنه: قیس یساقی، آهنگساز: مهران ولی زاده، طراح نور: محمد جواد مهدیان، طراح عروسک: قیس یساقی، طراح اکسسوار: یاسمن علی زاده، ساخت عروسک: یاسمن علی زاده، ساخت صحنه: مهدی پازی، طراح لباس: امیر حسین بلندی، طراح پوستر و بروشور: محمد رجب زاده.

در خلاصه داستان این نمایش آمده: در جهان استیکرهای توالت عمومی، درون یک پاساژ بزرگ، مَثلِث، استیکر توالت عمومی که تازه به سَردَری توالت کریدور منصوب شده، چند پیشگو را می بیند که به او وعده پادشاهی می دهند. او که تازه متوجه مرگ غیرعادی پدرش شده، با وسوسه های همسرش، لیدی مثلث به قصد خونخواهی پدرش و به طمع پادشاهی، پادشاه را برای یک ضیافت دوستانه به توالت خود دعوت می کند.

تکنیک اجرایی این نمایش، میله ای، تاپ تیبل است.

نمایش «مثلث» هر شب ساعت 20 و به مدت 40 دقیقه در تالار قشقایی مجموعه تیاترشهر روی صحنه می رود.

پایان خبر ایندکس ایران

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "برخلاف ذهنیت ما، این اسم کاملا واقعی است!" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "برخلاف ذهنیت ما، این اسم کاملا واقعی است!"، کلیک کنید.