باستان شناسان، سندی از معجزات کودکی عیسی مسیح (ع) کشف کردند / عکس

غزال زیاری: یکی از بزرگ ترین بخش هایی که در انجیل، کتاب مقدس مسیحیان از زندگی عیسی مسیح (ع) گم شده بود، اطلاعاتی درباره دوران کودکی اوست؛ اما در برخی روایات مثل انجیل توماس، درباره سال های ابتدایی و معجزه آسای زندگی حضرت عیسی (ع) صحبت شده است.

به نظر می رسید که اولین نسخه شناخته شده مرتبط، کتاب کدکس مربوط به قرن یازدهم پس از میلاد باشد؛ اما حالا با رمزگشایی قطعه ای پاپیروس، محققان به متونی قدیمی تر از متن قبلی رسیده اند. این پاپیروس متعلق به قرن چهارم یا پنجم پس از میلاد مسیح است که فاصله زمانی نزدیک تری به دوره میلاد مسیح دارد.

باستان شناسان، سندی از معجزات کودکی عیسی مسیح (ع) کشف کردند / عکس

اطلاعات ناقص درباره کودکی حضرت عیسی

عیسی مسیح (ع) یکی از پنج پیامبر اولوالعزم و از تاثیرگذارترین شخصیت های تاریخ است؛ اما اطلاعات بسیار کمی درباره دوران کودکی او وجود دارد. تنها در بخشی از انجیل لوقا به نقل مکان عیسی مسیح (ع) به اورشلیم (بیت المقدس امروزی) در سن دوازده سالگی اشاره شده و به سختی می توان جزییات بیشتری درباره سال های ابتدایی زندگی او به دست آورد.

کتاب مقدس (انجیل)، کتاب آسمانی مسیحیان است ولی در این میان روایات و داستان های دیگری وجود دارند که تحت عنوان آپوکریفا شناخته می شوند و حاوی محتویات متعددی، از متون تاریخی گرفته تا روایت های مذهبی هستند.

باستان شناسان، سندی از معجزات کودکی عیسی مسیح (ع) کشف کردند / عکس

در میان این مجموعه از آپوکریفاها که ده ها سال است در کتابخانه دولتی و دانشگاه کارل فون اوسیتسکی هامبورگ قرار داشته و هرگز موردتوجه قرار نگرفته بود، قطعه ای پاپیروس مصری وجود دارد که با شماره موجودی “P.Hamb.Graec 1011” نام گذاری شده بود.

لایوس برکس، متخصص پاپیروس شناسی از موسسه مسیحیت و باستان در برلین و گابریل نوچی ماسدو از دانشگاه لیژ بلژیک با تجزیه وتحلیل این قطعه پاپیروس که تقریباً 10 سانتی متر در 5 سانتی متر اندازه داشت و حاوی 13 خط یونانی و 10 حرف در هر خط بود، دریافتند که این برگه، اولین نمونه از انجیل توماس است (کتابی آپوکریفایی که در دوران باستان و قرون وسطی رایج بود.)

متنی با دست خط ناشیانه

برکس در توضیح بیشتر در این رابطه گفت: «تصور می شد که این بخشی از سند روزمره ای مثل نامه ای خصوصی یا لیست خرید باشد؛ چون دست خط آن خیلی ناشیانه به نظر می رسید. در ابتدا متوجه کلمه عیسی در داخل متن شدیم. سپس با مقایسه آن با نسخه های پاپیروس های دیجیتالی دیگر، حرف به حرف آن را رمزگشایی کردیم و متوجه شدیم که این متن نمی تواند سند روزمره ای باشد.»

باستان شناسان، سندی از معجزات کودکی عیسی مسیح (ع) کشف کردند / عکس

تا قبل از این کشف، نسخه کدکس متعلق به قرن یازدهم میلادی، قدیمی ترین نسخه انجیل توماس به شمار می رفت؛ اما قدمت این قطعه پاپیروسی به قرن چهارم یا پنجم پس از میلاد مسیح تعلق دارد؛ هرچند که به نظر می رسد که متن اصلی در حدود قرن دوم میلادی نوشته شده باشد.

این دو پاپیروس شناس معتقدند که قطعه بررسی شده، احتمالاً تمرین یا مشقی متعلق به مدرسه یا صومعه بوده؛ چرا که دست خط آن خیلی ناشیانه است. در این نسخه پاپیروسی، داستانی با نام «جان بخشیدن به گنجشک ها» نوشته شده که در آن عیسی مسیح (ع) به عنوان دومین معجزه اش، در نزدیکی رودخانه ای خروشان، گنجشک هایی را از خاک رس ساخته و به آن ها جان می دهد.

باستان شناسان، سندی از معجزات کودکی عیسی مسیح (ع) کشف کردند / عکس

برکس گفت: «این قطعه برای انجام تحقیقات، گزینه بسیار جالبی است. از یک سو دریافتیم که متعلق به قرن چهارم یا پنجم بعد از میلاد مسیح است و تا به امروز قدیمی ترین نسخه شناخته شده به شمار می رود و از سوی دیگر، توانستیم بینش جدیدی در مورد نحوه انتقال متن به دست بیاوریم.»

منبع: popularmechanics

54321

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "باستان شناسان، سندی از معجزات کودکی عیسی مسیح (ع) کشف کردند / عکس" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "باستان شناسان، سندی از معجزات کودکی عیسی مسیح (ع) کشف کردند / عکس"، کلیک کنید.