این مکمل کمک می کند که یک خواب عمیق و خوب داشته باشید

این مکمل کمک می کند که یک خواب عمیق و خوب داشته باشید

به گزارش ایندکس ایران، هرچند ملاتونین از محبوب ترین مکمل های خواب به شمار می رود، ماده منحصربه فردی در این عرصه نیست. مکمل منیزیم هم در کمک به خواب موثر است و افزون بر آن، چندین مزیت دیگر هم دارد.

بهداشت نیوز در خبری نوشت که ماده معدنی منیزیم علاوه بر بهبود خواب، قند خون و فشارخون را نیز تنظیم می کند، به بهبود عملکرد عضله ها و اعصاب کمک می کند و در ساخت پروتیین ها و استخوان های قوی موثر است.

اما هنگام گزینش داروهای بدون نسخه، آیا منیزیم در مقایسه با ملاتونین گزینه بهتری است؟ پاسخ این پرسش نزد کارشناسان است.

منیزیم چگونه به خواب بهتر کمک می کند؟

منیزیم به شیوه های مختلف خواب را بهبود می بخشد. یکی از این شیوه ها، تولید و تعامل با «گابا» است که از انتقال دهنده های عصبی مربوط به خواب محسوب می شود.

چلسی رورشایب، عصب شناس و کارشناس ارشد خواب، به یاهولایف می گوید: «افرادی که سطح منیزیم بدن آن ها مناسب است، قابلیت استفاده بهتری از گابا برای به خواب رفتن و در خواب ماندن دارند.»

به گفته رورشایب، «منیزیم به آرام شدن بدن، به ویژه عضلات، کمک می کند. این ماده معدنی در فعالیت عضلانی نقش دارد و می تواند به آرام سازی بهتر آن ها در طول خواب کمک کند. منیزیم به ویژه برای کسانی مفید است که گرفتگی عضلات شبانه یا سندرم پای بیقرار دارند.»

از آنجا که منیزیم به کاهش اضطراب کمک می کند، از مزیت کمک به سلامت روان نیز برخوردار است. به گفته رورشایب، کمبود سطح منیزیم با استرس در ارتباط است.

او می گوید: «سطح بالای استرس حاد باعث افزایش سطح کورتیزول – هورمون استرس – در بدن می شود. کورتیزول بسیار انرژی زا و بیدارکننده است و می تواند به بدخوابی و بی خوابی منجر شود، در حالی که مصرف منیزیم باعث کاهش سطح استرس و ایجاد آرامش و خواب آلودگی در شب می شود.»

مصرف منیزیم همچنین می تواند به افزایش سطح طبیعی ملاتونین در بدن بینجامد.

پژوهش های بالینی نشان می دهد که سطح پایین منیزیم در بدن، فعالیت مناطقی از مغز را که ملاتونین تولید می کنند، کاهش می دهد. بنابراین، با دستیابی به سطح مناسب منیزیم بدن، می توان اطمینان یافت که سطح ملاتونین بدن نیز مناسب خواهد بود.

منیزیم در برابر ملاتونین؛ عوارض جانبی کدام اند؟

دن گارتنبرگ، روانشناس متخصص علوم مرتبط با خواب، می گوید: «هر دو مکمل می توانند عوارض جانبی داشته باشند و زنان باردار یا زنانی که دوران شیردهی را سپری می کنند و نیز افرادی که به عارضه خاصی مانند نارسایی کلیه دچارند، باید قبل از مصرف مکمل ها با متخصص و پزشک مشورت کنند.»

گارتنبرگ می گوید: «مصرف بیش از حد منیزیم همچنین عوارض خطرناکی، از جمله بی حسی و سوزن سوزن شدن، فشارخون پایین، ضربان قلب نامنظم و ضعف عضلانی ایجاد می کند، که برای رفع هر یک از آن ها باید به پزشک رجوع کرد.»

رورشایب هم می گوید: «ملاتونین می تواند باعث گیجی در طول روز و خواب آشفته شود، به ویژه اگر اواخر شب یا خیلی نزدیک به زمان بیداری مصرف شود.»

به گفته متخصصان، از شایع ترین عوارض جانبی مصرف ملاتونین، می توان به سردرد، سرگیجه و حالت تهوع اشاره کرد.

برای بهبود خواب، منیزیم بهتر است یا ملاتونین؟

هر دو گزینه برای کمک به خواب موثرند، اما منیزیم گزینه بلندمدت بهتری برای خواب شبانه است.

دکتر چستر وو، روانپزشک و متخصص خواب، به یاهولایف می گوید: «به رغم محدود بودن تحقیقات، منیزیم گزینه امنی برای مصرف طولانی است و راه حل پایداری برای مشکل خواب ارایه می کند.»

با این حال، دکتر وو معتقد است که برای برخی افراد، به ویژه افراد مسن، شاید ملاتونین گزینه بهتری باشد.

انتخاب مکمل منیزیم مناسب برای خواب

کسانی که می خواهند مکمل منیزیم مصرف کنند، باید بدانند که چندین نوع مختلف از این مکمل موجود است.

گارتنبرگ می گوید: «منیزیم تریونات برای بهبود کیفیت خواب و پشتیبانی حافظه و یادگیری مفید است.»

او برای آرامش کلی و بهبود کیفیت خواب، منیزیم گلیسینات (همچنین با نام بیس گلیسینات) را توصیه می کند که به آرامش سیستم عصبی کمک، و تولید ملاتونین را تحریک می کند.

اگرچه مقدار توصیه شده روزانه برای مصرف منیزیم معمولا حدود 400 تا 420 میلی گرم برای مردان بالغ و 310 تا 360 میلی گرم برای زنان بالغ است، توصیه می شود که افراد بیش از 350 میلی گرم مکمل منیزیم در روز مصرف نکنند.

47217

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "این مکمل کمک می کند که یک خواب عمیق و خوب داشته باشید" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "این مکمل کمک می کند که یک خواب عمیق و خوب داشته باشید"، کلیک کنید.