اگر سپاه نبود  – ایندکس ایران

اگر سپاه نبود  - ایندکس ایران

راز سپاه هراسی دشمنان اعم از امریکا، رژیم صهیونیستی و دنباله های آن ها هم در همین نکته حرکت سپاه در مسیر گفتمان انقلاب و تبعیت صرف از ولایت فقیه و پیشرفت های محیرالعقول و تحمیل اراده خود که منبعث از اراده الهی است، نهفته است و البته این نکته را نیز نباید فراموش کرد که بخش عمده حفاظت از عمق راهبردی انقلاب اسلامی در منطقه و جهان بر عهده سپاه است.

به گزارش ایندکس ایران، حسن رشوند در یادداشتی در روزنامه جوان نوشت: دوم اردیبهشت سالروز صدور فرمان حضرت امام (ره) برای تاسیس بزرگ ترین نیروی حافظ انقلاب اسلامی در سال 1358 است. نیرویی که در طول 45 سال گذشته مهم ترین و بیشترین نقش ها را در حراست از انقلاب اسلامی ایفا کرده و بسان شجره طیبه ای در جای جای ایران اسلامی و فراتر از آن در کل منطقه غرب آسیا سایه افکنده است. تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که نتیجه هوشمندی و درایت الهی امام راحل بود، امروز بحمدالله به مثابه «کَشَجَرَه طَیبَه اَصْلُهَا ثَابتٌ وَفَرْعُهَا فِی السَّمَاءِ»، با حضور بی مانند و بابرکت خود در عرصه های گوناگون و مورد نیاز کشور، به یک نیروی نظامی، امنیتی، اطلاعاتی، فرهنگی و سازندگی کارآمد و خستگی ناپذیر برای نظام جمهوری اسلامی تبدیل شده است.

 آنچه امروز ما از توانمندی و خدمات سپاه در داخل کشور و منطقه می بینیم آن پیر خوش ضمیر از همان آغازین روز فرمان تشکیل سپاه در این نهاد مقدس می دیدند. به تعبیری امام راحل مصداق بارز ضرب المثل معروف «آنچه جوان در آینه بیند، پیر در خشت خام بیند» بودند. امروز که 44 سال از تشکیل سپاه گذشته و ما رشد و بالندگی و قد کشیدن این درخت تنومند را دیده ایم، شورش ها و تحرکات ضد انقلاب در سال های اول انقلاب در گنبد، کردستان، تجزیه طلبی خلق عرب در خوزستان و ده ها حوادث ریز و درشت آن سال ها و جمع شدن بساط آن به دست سپاه را دیده ایم، جنگ هشت ساله حزب بعث عراق علیه کشورمان را با مشارکت ده ها کشور و قدرت های بزرگ پشت سر گذاشته ایم و حتی یک وجب خاک پاک ایران عزیز را ندادیم و با دست توانمند سپاه و ارتش دشمن متجاوز را بیرون رانده و پوزه امریکا و قدرت های حامی دشمن متجاوز را به خاک مالیده ایم، چندین فتنه بزرگ از کوی دانشگاه گرفته تا فتنه تقلب در انتخابات 1388 و اغتشاشات 1401 را با درایت و توانمندی سپاه خنثی کرده ایم، تازه متوجه کار بزرگ امام عزیزمان در تشکیل سپاه می شویم. ما 44 سال همه این ایثارها و از خود گذشتگی ها را دیدیم و به باور توانمندی امروز سپاه رسیدیم ولی امام راحل پس از گذشت دو سال از تشکیل آن، فرمودند: «اگر سپاه نبود، کشور هم نبود». 

آنچه برای سپاه اهمیت دارد حرکت در قالب گفتمانی است که امامین انقلاب تعریف کرده اند. انقلاب اسلامی، یعنی نفی حاکمیت طاغوت و هر تجاوزگری که با استقرار حاکمیت خدا و ارزش های آن مخالف است. اگرچه سپاه هویتی نظامی دارد، اما نظامی گری در واقع یک بعد از ابعاد این نهاد مکتبی است. سپاه نهادی نظامی در جهت اهداف و آرمان های والای انقلاب اسلامی است و حفاظت و نگهبانی از نظام و حکومت اسلامی مهم ترین رکن آن را تشکیل می دهد. سپاه پاسداران انقلاب در افقی فرازمند، دارای آرمان های مکتبی، انسانی و جهان شمول است که باید همیشه حرکت خود را به آن سو جهت دهد که این 44 سال حرکت سپاه نشان از حرکت درست آن در این مسیر دارد. اما یکی از ابعاد هویتی سپاه که بارها از جانب رهبر معظم انقلاب مورد توجه و تحسین قرار گرفته شده است، انقلابی بودن این نهاد در عرصه های مورد نیاز برای کشور و مردم است. از قله های این حرکت و اقدامات انقلابی، رویکرد سپاه در صنعت دفاعی و تولید موشک و پهپاد است. 

رهبر معظم انقلاب در آبان سال گذشته در بازدید آخرین دستاوردهای نیروی هوافضای سپاه، شیوه و فرایند کارهای صورت گرفته در این مجموعه را به عنوان الگوی کارآمد در نظام جمهوری اسلامی معرفی و مهم ترین ویژگی این دستاوردها را «نیازسنجی صحیح»، «تمرکز علمی و تحقیقاتی بر نیازها»، «ابتکار و نوآوری» برشمردند و رسیدن به چنین دستاوردهای علمی را ناشی از «انگیزه متکی بر عزم و ایمان» دانستند. اتفاقی که در 26 فروردین ماه در حمله برق آسای پهپادی و موشکی علیه رژیم متجاوز صهیونیستی از سوی هوا فضای سپاه دیدیم و جهانی را «وعده صادق» شوکه کرد، عمل به آن تاکیداتی بود که رهبر انقلاب به فرماندهان و مسیولان هوافضای سپاه در بازدید از آخرین دستاوردهای این مجموعه در سال گذشته داشتند. 

راز سپاه هراسی دشمنان اعم از امریکا، رژیم صهیونیستی و دنباله های آن ها هم در همین نکته حرکت سپاه در مسیر گفتمان انقلاب و تبعیت صرف از ولایت فقیه و پیشرفت های محیرالعقول و تحمیل اراده خود که منبعث از اراده الهی است، نهفته است و البته این نکته را نیز نباید فراموش کرد که بخش عمده حفاظت از عمق راهبردی انقلاب اسلامی در منطقه و جهان بر عهده سپاه است. از همین رو، عمده علل سپاه هراسی را چنین می توان برشمرد:

1- سپاه یک نیروی واکنش سریع مردمی و انقلابی در همه جا و همیشه بوده و خنثی کننده توطیه های دشمنان است. 

2- سپاه نیروی مولد انقلاب اسلامی در همه عرصه ها بوده و هست. امروز بخش های بسیاری ازدستگاه ها و نهادهای اجرایی، فرهنگی، اقتصادی، امنیتی، اجتماعی به دست نیروهایی است که در سپاه رشد یافته و بالیده اند و اکنون در سنگرهای دیگر مشغول خدمت اند. 

3- سپاه، زمینه ساز تشکیل و مشاور امین و هدایتگر اصلی نیروهای مختلف مقاومت در منطقه و جهان اسلام بوده و رشد تفکر مقاومت بستگی به این نیروی الهی داشته و دارد. 

4- تجربه اقدامات سپاه تاکنون به ویژه در عملیات «وعده صادق» نشان داد که سپاه نماد اقتدار، قدرت و پایداری مردم ایران و نظام اسلامی است. 

5- سپاه با داشتن قرارگاه های سازندگی و دیگر قرارگاه های جهادی امروز نماد کارآمدی و سازندگی و عمران و آبادانی در کشوراست. 

6- شادابی و طراوت معنوی و تعالی روحیه انقلابی سپاه به شعله ور بودن روحیه جهاد و سلحشوری و ایثارگری و درخشندگی رنگ خون و فرهنگ شهادت در این نهاد مقدس است. نمونه بارز آن شهدای کم نظیری همچون شهیدان سرادر سلیمانی، محسن حججی، محمد رضا زاهدی، سردار رحیمی و هزاران شهیدی است که مایه استحکام نظام و شعله ور شدن جریان مقاومت در منطقه و چه بسا جهان شده اند. 

اکنون با گذشت 44 سال از عمر سراسر خیر و برکت این نهاد مردمی و خدوم می توان آن جمله معروف و ماندگار امام راحل را که فرمودند «اگر سپاه نبود، کشور هم نبود» درک کرد.

پایان خبر ایندکس ایران

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اگر سپاه نبود  – ایندکس ایران" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اگر سپاه نبود  – ایندکس ایران"، کلیک کنید.