امیدهای وزنه برداری در پاریس – ایندکس ایران

مریم سبزعلی: فدراسیون بین المللی وزنه برداری IWF به کمیته ملی المپیک کشورهای عضو مهلت داد که تا 28 آوریل (9 اردیبهشت) ورزشکارانی را که به دلیل مصدومیت یا به هر دلیلی قادر به حضور در بازی های المپیک نیستند، از فهرست خارج کنند. حسب اعلام IWF و سیستم کسب سهمیه بازی های المپیک، حذف ورزشکار انصرافی، غیرقابل برگشت است اما اگر وزنه بردار دیگری از همان کشور و در همان دسته وزنی، در لانگ لیست رده بندی سهمیه قرارداشته و البته واجد شرایط باشد، می تواند جایگزین هم تیمی خود شود.

تنها شانس دهدار برای المپیکی شدن

رضا دهدار، وزنه بردار رامهرمزی تیم ملی ایران تا پیش از مسابقات کاپ جهانی تایلند، یکی از شانس های کسب سهمیه المپیک بود. ثبت رکورد مجموع 390 کیلوگرم در بوگوتای کلمبیا در سال 2022 تا همین یک ماه اخیر امید وی را برای سفر به پاریس ناامید نکرده بود اما از دست دادن وزنه 214 کیلوگرم در دو حرکت دوضرب در تایلند، او را به رده یازدهم جدول رده بندی یعنی یک پله پایینتر از صعود، سوق داد تا تنها امید وی برای راهیابی به المپیک 2024، انصراف یکی از هفت وزنه بردار راه یافته از دسته 102 به المپیک باشد. اتفاقی که تنها چهار روز دیگر برای تعیین تکلیف آن فرصت باقی است و تیم ملی باید امیدوار باشد یکی از هفت نفر اول رده بندی، به هر دلیلی انصراف دهند.

چرا هفت نفر؟ انصراف هر رقیبی به کسب سهمیه دهدار منتهی نخواهد شد. یکی از رقبای دهدار، لیایو هوان هوا از چین است که در صدر جدول و دارای شانس کسب مدال طلای این وزن است. از آنجا که فدراسیون وزنه برداری چین چهار سهمیه در اوزان 61، 73، 89 و 102 به دست آورده، باید ظرف چهار روز آینده از حضور در یکی از این اوزان انصراف دهد و بعید به نظر می رسد لیایو گزینه حذفی چین باشد.
از سوی دیگر کره جنوبی و ارمنستان در لانگ لیست کسب سهمیه هر کدام دو ورزشکار بالاتر از دهدار دارند که تا اینجای کار، به دلیل این که دو ورزشکار از یک کشور نمی توانند در یک دسته باشند، نامشان در فهرست رده بندی دیده نمی شود ولی در صورت انصراف نماینده کره جنوبی یا ارمنستان، هم تیمی ایشان جایگزین خواهد شد و سهمیه نصیب نماینده ایران نمی شود.

امیدهای وزنه برداری در پاریس

فهرست رده بندی نفرات برتر، حسب ضوابط و سیستم کسب سهمیه المپیک، فهرستی است که در هر رده وزنی، تنها یک وزنه بردار برتر از هر کشور و حداکثر دو وزنه بردار از یک قاره انتخاب می شود و به این ترتیب دهدار در فهرست رده بندی یازدهم است. اما لانگ لیست، فهرست برترین های مثلا دسته 102 کیلوگرم بر اساس ثبت بهترین رکورد مجموع است که در این لیست، رضا دهدار (به خاطر حضور دو نفر از کره و دو نفر از ارمنستان) نفر سیزدهم است.
به این ترتیب تنها در صورتی که هریک از وزنه برداران چین (لیایو هوان هوا) قطر (فارس الباخ)، ازبکستان (اکبر ژورایف)، بحرین (لسمن پاردس)، ترکمنستان (داورانبک حسن بایف)، گرجستان (ایراکلی چخیدزه)، ساموا (دون اوپلوج) و تیم پناهجویان (یوینی سیخانسو) مصدوم شده یا انصراف دهند، (اتفاقی که در المپیک قبلی در مورد دسته 81+ کیلوگرم بانوان رخ داد و با انصراف نماینده خانم از ساموآ، پریسا جهانفکریان شرایط کسب سهمیه را به دست آورد)، پسر خونگرم و جنوبی ایران در این دسته، قدم به فرودگاه شارل دوگل خواهد گذاشت.

تمام این احتمالات، شانس دهدار روی کاغذ است و به جز حذف یا انصراف نماینده چین در دسته 102، بعید به نظر می رسد مصدومیت یا هر اتفاق دیگری به کمک دهدار بیاید.

آخرین وضعیت 2 ملی پوش ایران برای پاریس

میرمصطفی جوادی و علی داوودی 2 ملی پوش وزنه برداری ایران هستند که سهمیه المپیک شان قطعی شده و این روزها خودشان را برای حضور در پاریس آماده می کنند. جوادی در وزن 89 کلیوگرم رقابت می کند و برای کسب مدال 4 رقیب جدی دارد. کارلوس ناساز از بلغارستان، داین لی از چین، لوپز از کلمبیا و آنتونی پیزولاتو ایتالیا رقبای نماینده ایران برای کسب مدال در المپیک هستند. گرچه جوادی از نظر رکوردی شانس چهارم مدال محسوب می شود ولی اگر بتواند رکوردهایش را به 170 در یک ضرب و 215 در دوضرب برساند، از بخت خوبی برای کسب مدال برخوردار خواهد بود.

علی داوودی، وزنه بردار دسته فوق سنگین ایران هم پس از کسب مدال نقره در المپیک توکیو، حالا پا به المپیک پاریس می گذارد. در دسته فوق سنگین لاشا تالاخازده گرجستانی شانس اصلی مدال است ولی او در مسابقات جهانی تایلند حضور نداشت و شایعاتی مبنی بر مصدومیتش هم به گوش می رسد. به جز تالاخادزه، نفراتی چون گور میناسیان ارمنی که برای بحرین وزنه می زند، لالایان از ارمنستان و معن اسعد از سوریه هم شانس مدال هستند. اگر تالاخادزه به المپیک نرسد، شانس کسب مدال های طلا، نقره و برنز بین این 4 نفر تقسیم خواهد شد.

امیدهای وزنه برداری در پاریس

258219

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "امیدهای وزنه برداری در پاریس – ایندکس ایران" هستید؟ با کلیک بر روی ورزشی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "امیدهای وزنه برداری در پاریس – ایندکس ایران"، کلیک کنید.