اقدامات دولت شهید رییسی در حوزه کارآفرینی زنان

اقدامات دولت شهید رییسی در حوزه کارآفرینی زنان

در دوران بحران جهانی اقتصاد، در حالی که بسیاری از کشورهای توسعه یافته با معضل بزرگ بیکاری دست به گریبان بودند، دولت سیزدهم در چشم انداز مردم گرایی و خدمت، توجه ویژه به اشتغال را مدنظر قرار دارد.

به گزارش ایندکس ایران، برجستگی رویکرد دولت در این موضوع به دو قید (پایدار) و (خانواده محوری) کسب و کار برمی گردد زیرا در طراحی شبکه کسب و کار پایدار خانواده محور، متقاضی اشتغال ضمن دریافت آموزش ها و حمایت های لازم، وارد شغلی می شود که پایداری آن حداقل به مدت چهارسال توسط کارآفرین ضمانت و پیگیری می شود.

 از طرفی بانوی شاغل در این شبکه در شرایطی کار را پیش می برد که به صورت انعطاف پذیر بتواند ضمن حفظ حضور در خانه و ایفای نقش خانواده محور، امکان به کارگیری توانمندی سایر اعضای خانواده را نیز دارا باشد.

 در این شبکه، مشاغل خانگی و کسب و کارهای کوچک ارزش آفرین با استفاده از ظرفیت صندوق کارآفرینی امید گسترش یافت و زنان سرپرست خانوار، زنان بدسرپرست، دختران خودسرپرست و فارغ التحصیلان جویای کار به عنوان جامعه هدف در 239 رسته مشغول به کار شدند.

 همچنین بیش از 7000 نفر در مشاغل خانگی با استفاده از اعتبارات مصوبات سفرهای استانی در گروه هدف زنان کارآفرین و جویای کار مورد آموزش قرار گرفتند.

 در بخش دیگری از این شبکه طرح توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار و حمایت از زنان کارآفرین برای زنان سرپرست خانوار و دختران مجرد بالای 45 سال در 209 رسته اجرا شد که حاصل آن آموزش بیش از 4500 نفر بود.

استفاده از ظرفیت سازمان های مردم نهاد در مسیر اشتغال زنان برای گروه هدف زنان سرپرست خانوار، خودسرپرست، بهبودیافته از اعتیاد و معلولان در 15 رسته باعث بیش از چهارصد زمینه اشتغال شد.

 حمایت از تشکیل و توسعه شرکت های تعاونی زنان با همکاری وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی نیز فرصت های اشتغالی را برای زنان سرپرست خانوار ایجاد کرد.

 همکاری با وزارت خانه نامبرده در تشکیل و توسعه کسب و کارهای تعاونی های زنان توان یاب نیز در رسته های 34 گانه منجر به فرصت های اشتغال برای این گروه هدف شد.

 استفاده از ظرفیت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در قالب رویدار کار، مهارت آموزی دانشجویان دختر از دیگر دستاوردهای این شبکه بوده است.

 همچنین همکاری با وزارت جهاد کشاورزی در راستای آموزش تولید محصول سالم و ایجاد باغچه سلامت، با تاکید بر توان افزایی جوامع محلی به بیش از هجده هزار نفر ساعت آموزش بانوان گروه هدف ختم شد.

پایان خبر ایندکس ایران

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اقدامات دولت شهید رییسی در حوزه کارآفرینی زنان" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اقدامات دولت شهید رییسی در حوزه کارآفرینی زنان"، کلیک کنید.