اعلام آمادگی پتروشیمی کارون برای فروش دانش فنی ایرانی ایزوسیانات

اعلام آمادگی پتروشیمی کارون برای فروش دانش فنی ایرانی ایزوسیانات

مدیرعامل پتروشیمی کارون با اشاره به رونمایی از لایسنس ایرانی واحد متیل دی ایزوسیانات پتروشیمی کارون، از آمادگی برای صادرات این لایسنس ایرانی به دیگر کشورها خبر داد.

به گزارش ایندکس ایران، علیرضا صدیقی زاده در نشستی خبری با اشاره به تولید انحصاری ایزوسیانات توسط پتروشیمی کارون که در خاورمیانه انجام می شود، اظهار کرد: پنج سال پس از پتروشیمی کارون عربستان کارخانه تولید ایزوسیانات خود را راه اندازی کرد و امروز ما و عربستان تنها تولیدکنندگان این محصول در منطقه خاورمیانه هستیم و کل بازار خاورمیانه و غرب آسیا را پوشش می دهیم.

وی با تاکید بر اینکه در مورد بازار مصرفمان، نگرانی نداریم، افزود: ازآنجایی که این محصول هایتک است و تولید آن ریسک بالایی دارد، کمتر کشوری به سمت تولید آن می رود و به همین دلیل بازار ما در داخل و خارج کشور بدون رقیب است. این بدون رقیب بودن فرصت های بازار خوبی را برای ما ایجاد می کند و می توانیم در مبانی قیمت تعیین کننده باشیم. بااین حال مزیت اصلی شرکت ما در حال حاضر این است که امکان توسعه این تکنولوژی را برای خودمان فراهم کرده ایم و می توانیم این دانش فنی را به کشورهای دیگر ارایه کنیم.

وی با بیان اینکه تنها تولید این محصول در بازار رقابتی 9 شرکت دیگری که در دنیا وجود دارند، کافی نیست و در شرایط تحریم و محدودیت نقل وانتقال ارز و LC و ارتباط با شرکت های مهندسی تلاش کرده ایم این مزیت رقابتی را برای خود ایجاد کنیم، افزود: از چند سال قبل ضرورت حرکت به سمت تکنولوژی و فناوری را احساس کردیم و در نتیجه در بهمن ماه 1400 و قبل از آنکه مقام معظم رهبری آن سال را به نام حمایت از شرکت های دانش بنیان نام گذاری کنند، ما تبدیل به اولین شرکت دانش بنیان بزرگ در کشور شدیم.

صدیقی زاده با بیان اینکه مزیت رقابتی ما، صادرات خدمات مهندسی است، افزود: در سه سال گذشته تلاش کرده ایم تا صاحب یک دانش فنی در محصول خودمان باشیم. اگرچه اثبات این دانش فنی در دنیای بین المللی مراحل قانونی و حقوقی زیادی دارد؛ اما برای صادرات این خدمات فنی و مهندسی باید در این مسیر قرار بگیریم.

مدیرعامل پتروشیمی کارون در خصوص صادرات محصول به آفریقا و موانع آن، گفت: صادرات به آفریقا از مسیر آفریقای جنوبی انجام می شود، چراکه اکثر کشورها در حوزه پتروشیمی مستقل عمل نکرده و تنها از طریق آفریقای جنوبی اقدام به خرید می کنند. چند سال قبل دو محموله را به کشور نیجریه صادر کردیم؛ اما ازآنجایی که بازار آفریقا در دست اروپایی ها است و دلال های اروپایی این بازار را در دست دارند، دیگر نتوانستیم ارتباط با آفریقا را ادامه دهیم.

وی با بیان اینکه شرکت بورشدکم مجارستان یک شرکت بزرگ تولیدکننده ایزوسیانات دارد که عملاً کل بازار اروپا و آفریقا را پوشش می دهد، افزود: درعین حال برای ما ورود به بازار اروپا یا آفریقا ضرورتی هم نداشت، چرا که آن قدر در خاورمیانه مشتری داریم که عموماً محصولاتمان پیش فروش می شود.

صدیقی زاده در رابطه با محدودیت های انتقال ارز در شرایط تحریم، نیز گفت: محدودیت نقل وانتقال ارز برای همه شرکت های ایرانی وجود دارد؛ اما به دلیل اینکه محموله های پتروشیمی عددهای کوچک و تناژ پایین دارد، رقم های بزرگی را شامل نمی شود و انتقال ارز مربوط به آن مثل فروش نفت سخت نیست. البته مشکلات و محدودیت هایی وجود دارد؛ اما این مشکلات آن طور نبوده که نتوانیم حل کنیم.

مدیرعامل پتروشیمی کارون در خصوص فروش لایسنس به کشورهای دیگر، گفت: لایسنس هایی که در حوزه پتروشیمی تهیه شده در طول زمان با رویکردی جدید باز تولید شده و به نام شرکت بعدی ثبت شده اند. معمولاً شرکت ها از منظر کاهش هزینه، افزایش تولید و افزایش پایداری تولید لایسنس را باز تعریف و به نام خودشان ثبت می کنند. به عنوان مثال پایه ایزوسیانات مربوط به داوکمیکال آمریکا است؛ اما چینی ها، کره جنوبی و ژاپن تغییراتی روی این لایسنس داده و به نام خود دوباره ثبت کرده اند.

وی افزود: حدود 20 سال قبل یک شرکت سویدی قرار بود تغییراتی را روی این دانش فنی ایزوسیانات انجام دهد؛ اما به دلایل مختلف از جمله تحریم و محدودیت های انتقال ارز، این برنامه اجرایی نشد و پس از آن خودمان تصمیم گرفتیم این دانش فنی را به دست بیاوریم و در این لایسنس ظرفیت را افزایش داده و قیمت تمام شده را کم کردیم.

صدیقی زاده در سفارش و اعلام آمادگی برای خرید دانش فنی ایزوسیانات و احداث یک کارخانه ایزوسیانات در یک کشور اروپایی خبر داد و ابراز امیدواری کرد که زودتر به نتیجه برسد.

وی تاکید کرد: چنانچه لایسنسور پتروشیمی کارون در هر کشوری دیگری فعال شود، مسیر خودکفایی داخلی و دادن سفارش به شرکت ها و تولیدکنندگان داخلی فراهم می شود.

به کفته وی می توانیم این الزام را بگذاریم که 70 درصد از مبلغ قرارداد از طریق شرکت های توانمند ایرانی تامین شود.

صدیقی زاده در خصوص جایگزینی خوراک مایع به جای خوراک گازی، گفت: همه مدیران در صنعت نفت مسیله ناترازی گاز و عمیق تر شده آن را می دانند و در حال حاضر ثابت شده که سرمایه گذاری جدید در حوزه گاز برای پتروشیمی اشتباه است؛ اما این روند همچنان ادامه دارد.

وی با تاکید بر اینکه این ناترازی گاز بیش از همه به ضرر شهروندان ایرانی است، افزود:روند پروژه های جدید با خوراک گازی باید متوقف شود و ما از وزارت نفت می خواهیم پروژه های نیمه کاره با خوراک گازی را هم متوقف کند و تدبیری برای این شرایط اتخاذ شود. طبق بررسی ها 50 تا 60 سال آینده همچنان میدان های نفتی در مدار تولید هستند؛ اما در مورد گاز از همین امروز ناترازی وجود دارد. سوال ما این است که وزارت نفت وقتی این شرایط را شاهد است چرا باز هم تحت برخی فشارهای سیاسی و بیرونی، روی خوراک گاز سرمایه گذاری می کند.

مدیرعامل پتروشیمی کارون همچنین با اعلام اینکه پروژه هایکو کارون ظرفیت 60 درصدی فعلی را به 100 درصد برساند، گفت: این پروژه که قرار بود تا پایان 1402 به بهره برداری برسد، در 91 درصد پیشرفت با مشکلاتی مواجه شد و متوقف ماند. بااین حال این موانع رفع شده و امیدواریم هایکو کارون در بهار 1403 به مرحله راه اندازی برسد.

پایان خبر ایندکس ایران

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اعلام آمادگی پتروشیمی کارون برای فروش دانش فنی ایرانی ایزوسیانات" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اعلام آمادگی پتروشیمی کارون برای فروش دانش فنی ایرانی ایزوسیانات"، کلیک کنید.